02:47 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Kadri Simson.

Kui erakonna esimees vaikib, siis aseesimees täidab selle tühiku

© Фото : riigikogu.ee
Poliitika
lühendatud link
3611

Keskerakonna juhatuse liikme Kadri Simsoni sõnul oleksid parteijuht Edgar Savisaar ja peasekretär Oudekki Loone saanud garantiikirjade skandaali lahvatamist vältida.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Simsoni hinnangul pole õige teema kommenteerimises Jaanus Karilaidu süüdistada ja tema lahkumist nõuda.

"Niipalju kui mina tean, oli erakonna peasekretäril päris palju aega seda asja [garantiikirjade skandaali] lahendada enne, kui juhatus kokku kutsuti," kommenteeris Simson kolmapäeval BNS-ile parteilehe Kesknädal poolt erakonna aseesimehele Jaanus Karilaiule esitatud süüdistusi ja tagasiastumissoovitust. "Ta [Loone] oli pikalt asjast teadlik ja tal oli võimalik seda skandaali koostöös Savisaarega ennetada."

Kommenteerides viimastel päevadel avalikuks tulnud garantiikirjade skandaali tagamaid viitas Kesknädala toimetaja Urmi Reinde Karilaiu tegevusele, kirjutades muu hulgas, et "selle asemel, et uurida erakonna esimehe või peasekretäri käest, kui kaugel on olud erakonna pikaajalistele koostööpartneritele antud lubaduste lahendamisel, nagu oleks teinud iga normaalne inimene, kellel on ka päriselt mure erakonna finantside pärast, kisuti tühjast tüli üles". Reinde lisas, et "mõeldes Jaanus Karilaiu viimaste päevade tegevusele, astuksin tema asemel erakonna aseesimehe kohalt tagasi".

Varem pikalt Keskerakonna aseesimees olnud Simson toonitas, et olukorras, kus erakonna esimees ei anna kommentaare, ongi aseesimehe kohustus seda tühikut täita. "Saan aru, et [Savisaare ja Reinde] pahameel tuleneb sellest, et Karilaid kommenteeris eelmisel reedel asju avalikkusele. Aga kui erakonna esimees tahab mingil põhjusel varju hoida, siis aseesimees täidab selle tühiku," lisas Simson.

Simson märkis, et leheloo kirjutanud Reindel on vale lähtekoht. "Mitte see, kes nõuab probleemi tekitamise lahendamist, ei pea tagasi astuma, vaid peaks ikka keskenduma sellele, kuidas sellised võlakirjad ja garantiid said tekkida ilma juhatuse teadmata. Ma ei nõustu selles küsimuses Reindega, arvan, et see on juhatuse liikmete hoolsuse kohustus, kui nad sellisest suuremahulisest kohustuset teada saavad. Siis tuleb koheselt reageerida ja seda Karilaid ka teinud on ja ka teised juhatuse liikmed — siin ei erine Karilaid juhatuse enamusest. Mäletavasti kümme juhatuse liiget kutsusid erakorralise juhatuse kokku, mitte Karilaid üksinda," rääkis Simson.

Keskerakonna eelmine peasekretär, praeguseks poliitikast lahkunud Priit Toobal allkirjastas 2014. aasta detsembris Keskerakonna nimel aastaid erakonna valimiskampaaniaid korraldanud Paavo Pettai OÜ-ga Midfield erakonna juhatuse enamuse teadmata kaks garantiikirja, millest ühe kohaselt garanteerib erakond Midfieldi kohustusi kolmandate isikute ees summas 460 000 ja teise järgi summas 230 000 eurot, mõlemad garantiikirjad kehtivad ühesugustel tingimustel 2019. aasta lõpuni.

 

Tagid:
garantiikiri, Keskerakond, Kadri Simson, Oudekki Loone, Edgar Savisaar, Jaanus Karilaid

Peamised teemad