19:20 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
8712

Valge maja peremehe auks otsustati mereelukale tema nimi anda, panuse eest loodukaitseala arendamisse. Pealegi sobivad nad nii kenasti teineteisega. Kalake on küll kullakarva, kuid mitte kullast, tähendab ei täida ta ei soove ega unistusi.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See, kes arvab, et Obama ei ole "ei liha ega kala", paneb mööda. Kala ta on, täpsemalt, kalake. Väike ja ootamatu, isegi teadlaste jaoks. Ameerika ihtüoloogid avastasid ta juhuslikult Vaikse ookeani põhjast Havai saarte lähedalt. Kuid mõte anda sellele Tosanoidide perekonna esindajale nimi 44. USA presidendi auks ei tulnud sugugi mitte ainult sellest, et ka tema on siitkandist pärit ja ka tema avastati esmakordselt just siitkandist. Ja kui ta esimest korda ära valiti, arvati ka tema kohta, et ta on haruldane. Nimetada mereelukas Valga maja peremehe järgi otsustati tema panuse eest kohaliku looduskaitseala arendamisse.

Pealegi sobivad nad teineteisega nii kenasti. Kalake on küll kullakarva, kuid mitte kullast. Tähendab ei saa ta ei soove ega unistusi täita. Vähe sellest, ta on ka libe tegelane, tema puna-sinine saba, nagu tutvustusest selgub, "meenutab Barack Obama valimiskampaania logo". Kui sellele veel valget värvi lisada, siis meenutaks see riigilippu, millel ta kaheksa aastat siples nagu kala jää peal. Aga oleks tahtnud olla, kui kala vees. Nüüd saabki. Vähemalt üks nendest saab kindlasti rahulikult vette sulpsatada ja merepõhja lesima jääda. Kuigi peale presidendivalimisi võiksid nad mõlemad. Kuid üks nendest — sõna otseses mõttes.

On veel teadmata, kes oli Obama oma eelmises elus, kuid vaevalt et järgmises elus ta end väikese mereelukana ette kujutas. Küllap oma kujutlustes pidi ta olema midagi hoopis suuremat. Mingi lõvi või senitundmatu merikotkaliik, no hädapärast kasvõi hobune. Isegi Prževalskil on oma hobune. Ka gnuu antiloop oleks sobinud. Oma joone hoidmise ja painutamisega ei kukkunud tal eriti hästi välja (sõnademäng — "gnu" tähendab vene keeles "painutan" — toim.). Ja isegi ookeanis võib leida soliidsemaid isendeid, haikala näiteks või mõõkkala. Kui jõgedest rääkida, sobiks piranha, nagu rusikas silmaauku. Aga ei. Vaid vaevu nähtav kalake, mida bioloogiaõpikuski pole, isegi Wikipedias mitte.

Muuseas, okeanograafide initsiatiivi võidakse järgida ka muudel elualadel. Ta on ju kaitsnud Ameerika huve mitte ainult Havai saarte kandis. Siiski selle erinevusega et siin hoolitses ta huvide eest, kuid mujal oli nendele risti vastu. Ütleme, Ukrainas võiks kasutusele võtta "Obama tupikud", Afganistanis või Liibüas — nimetada tema nimega varinguid-läbikukkumisi, meditsiinis sündroome. Suurusehullustuse äärmusliku vormi võiks nimetada erilisuse obamaaniaks. Ja isegi Euroopa Liidus võiks ühiskodu täie õigusega ookeanitaguse partneri auks nimetada "barakiks".

Tema nime võiks preemiatele anda. Et edaspidi "Nobelit" ilmaasjata rahupreemia peal mitte lörtsida, asutada "Obama" preemia. Ja seda ei pruugiks anda uuele Ameerika Ühendriikide presidendile kohe pärast tema ametissepühitsemist. Selle võiks anda igaühele, kes veenvalt lubab näiteks Guantanamo kinni panna või tuumaohtu vähendada. Kusjuures anda juba ette, avansilise maksena ja pärast, kui on juba näha, et ta kindlasti oma sõna ei pea, siis maksta välja ülejäänud osa.

Üldiselt annaks veel paljugi ära teha, kuid esialgu on vaid fish (i.k. "kala" — toim.) aga finiš pole veel käes.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

Tagid:
kala, liha, Barack Obama, Liibüa, Afganistan, Guantanamo, USA

Peamised teemad