05:10 02. Detsember 2020
Kuula otse
 • USD1.1968
 • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
33 0 0

Kaljurand on EKRE süüdistused sünnijärgse kodakondsuse puudumisest korduvalt avalikult tagasi lükanud, kuid ei EKRE ega Kaljurand ei ole esitanud oma sõnade kinnituseks avalikkusele seni ühtegi dokumenti.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Eesti presidendiks kandideeriv Marina Kaljurand avaldas teisipäeva hilisõhtul Facebookis Politsei ja Piirivalveameti (PPA) väljastatud tõendi, milles amet kinnitab, et Kaljurand omandas Eesti kodakondsuse sünniga.

"Politsei ja Piirivalveamet tõendab, et Marina Kaljurand on omandanud Eesti kodakondsuse sünniga," öeldakse dokumendis. "Tõend on antud esitamiseks Vabariigi Valimiskomisjonile," lisatakse dokumendis kuupäevaga 12. september, teatas BNS.

"Osad EKRE juhtpoliitikud käivad mööda riiki ringi ja räägivad, et mina ei tohiks kandideerida Eesti presidendiks, kuna ma polevat sünnijärgne Eesti kodanik. See on vale," ütleb Kaljurand Facebooki-postituses.

"Ent kuna sõnast kõigile ei piisa ja ei piisanud ka Siseministeeriumi korduvatest kinnitustest, et see on nii, olen palunud, et Siseministeerium avaldaks kõik vajalikud dokumendid ja annaks oma hinnangu avalikult, et see teema oleks lõplikult päevakorrast maas — kuigi minule on Siseministeerium ja PPA kinnitanud seda korduvalt, viimati üleeile."

"Minu ema on sündinud Eesti Vabariigis, ta oli Eesti kodanik, ka minu ema isa oli minu ema sünnihetkel samuti Eesti kodanik, mina olen sünnijärgne Eesti kodanik," lisas Kaljurand.

Küsitlus

Kas Marina Kaljurand saab kandideerida Eesti Vabariigi presidendiks?
 • Ainult siis, kui ta suudab dokumentaalselt tõestada, et ta on sünnijärgne Eesti Vabariigi kodanik
  50.0% (5)
 • Jah, ta on kahtlemata sünnijärgne Eesti Vabariigi kodanik
  30.0% (3)
 • Ei, antud juhul ei saa kahtlusi tõlgendada „süüdistatava“ kasuks
  10.0% (1)
 • Ma ei ole sündmuste arenguga kursis
  10.0% (1)
Hääleta: 10

Eesti Ekspress kirjutas kolmapäeval, et siseministeerium alustas presidendiks kandideeriva endise välisministri Marina Kaljuranna Eesti kodakondsuse dokumentide kontrolli. Siseministeeriumi teatel alustati dokumentide läbivaatust Kaljuranna enda palvel.

Teisipäeval esitas siseminister Hanno Pevkurile arupärimise Kaljuranna kodakondsuse küsimuses Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsioon.

EKRE poliitikud räägivad juba pikemat aega, et Kaljurand ei saa tegelikult presidendiks kandideerida, kuna ta polevat sünnijärgne kodanik.

EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme kirjutas eelmisel nädalal sotsiaalmeedias, et "meile teadaolevalt sai ta kas 1991. aasta lõpus või 1992. aasta alguses kodakondsuse mitte õigusjärgsuse alusel, vaid valitsuse eriotsusega". Ta lisas, et "väga sobivalt on valitsuse selle perioodi arhiiv pandud praegu kolima ja toimikuid ei ole võimalik leida".

Kaljurand on EKRE süüdistused sünnijärgse kodakondsuse puudumisest korduvalt avalikult tagasi lükanud, kuid ei EKRE ega Kaljurand ei ole esitanud oma sõnade kinnituseks avalikkusele seni ühtegi dokumenti.

Nii põhiseaduse kui Vabariigi presidendi valimise seaduse kohaselt saab presidendi kandidaadiks seada "sünnilt Eesti kodaniku, kes on vähemalt 40 aastat vana".

 

 

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
Tagid:
kodakondsus, PPA, siseministeerium, EKRE, president, Marina Kaljurand, Eesti

Peamised teemad