08:28 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Poliitika
lühendatud link
4701

Moskva ja Washingtoni leping tagab Kremlile kõik, mida ta tahtis. Need radikaalsed järeleandmised tõmbavad sisuliselt kriipsu peale Ameerika katsetele kukutada valitsusrežiim Süürias.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Sõltumata sellest, kui kaua vaherahu Süürias püsib, saab Venemaa ja USA vaheline lepe olema kasulik Venemaale, kuna see võimaldab tal Washingtoni survestada, teatas RIA Novosti viitega ajalehele Washington Post.

Moskva ja Washingtoni leping tagab Kremlile kõik, mida ta tahtis, märgib väljaanne. Vaatamata sellele, et Süüria president Bashar Assadi positsioon tugevneb ja opositsioon nõrgeneb, nõustus USA Venemaa nõudmistega anda "eeldatavate terroristide" pihta kooskõlastatud õhulööke, kirjutab WP.

"Need radikaalsed järeleandmised tõmbavad sisuliselt kriipsu peale Ameerika katsetele kukutada valitsusrežiim Süürias ja muudavad USA Lähis-Ida konfliktis Venemaa väikepartneriks," rõhutab artikli autor.

Tõsiste läbirääkimiste alustamise korral riigi tuleviku üle saab juhtiv roll nendes olema Assadi režiimil, samuti tema liitlastel Venemaal ja Iraanil. Ilmselt on see kokkuleppe ainuke väljapääs, mis on jäänud Valgele Majale, kes nüüd keeldub oma sõjalistest operatsioonidest kui läbikukkumisele määratutest, lõpetab väljaanne.

Anonüümsust palunud USA ametnikud avaldasid teisipäeval uudisteagentuurile Associated Press reedel Venemaa ja USA vahendatud ja esmaspäeval jõustunud Süüria relvarahuleppe detaile, teatas ERR.

Dokument sätestab mitmed nõudmised nii Süüria presidenti Bashar al-Assadi toetavatele võitlejatele kui ka teda vastustavatele mässulistele.

Leppeni jõuti reedel USA välisministri John Kerry ja tema Vene ametivenna Sergei Lavrovi maratonkõnelustel. Lepe jõustus esmaspäeval kell 19.00 ning teisipäeval teatati, et relvarahust peetakse üldiselt kinni.

Anonüümsust palunud USA ametnikud avaldasid AP-le osa detaile leppest.

— Assadi valitsuse ja opositsiooni üksused pidid alates esmaspäevast peatama rünnakud kõikidest relvadest ning peatama pommide, rakettide, miinipildujate ja tankitõrjerelvade kasutamise.

— Osapooled ei tohi üritada hõivatud territooriumit laiendada.

— Pooled peavad lubama humanitaarabi kiire, turvalise, tõkestamata ja püsiva ligipääsu kõikidele abivajajatele.

— Juhtumites, kus tuleb asuda enesekaitsele, peab kasutama proportsionaalset jõudu.

— Alepposse viivale Castello teele rajatakse kaks kontrollpunkti. Esialgu haldab kontrollpunkte Süüria Punane Poolkuu ning seal kasutatav turvameeskond saab koosneda kuni 20 relvastatud isikust. Punktide julgeolekurežiimi peavad heaks kiitma nii valitsus kui ka opositsioon. ÜRO jälgib punktide isikkoosseisu tegevust kas kohapeal või kaudse vaatluse teel.

— Režiimiväed peavad toimetama Castello teelt oma isikkoosseisu, raske- ja muud relvad erinevatesse punktidesse. Osades kohtades tuleb tankid, suurtükid ja miinipildujad viia teest eemale vähemalt 3,5 kilomeetri kaugusele. Mujal peavad kergtulirelvadega sõdurid taanduma teest vähemalt 450 meetri kaugusele. Muud nõudmised puudutavad kuulipildujaid ja vaatlusposte.

— Teelt peavad taanduma ka opositsioonijõud. Paljudes kohtades kehtivad neile valitsusvägedega samad nõuded. Castello teest idas sõltub nende taandumine kurdi üksustest. Kui kurdid taanduvad 450 meetrit, siis peavad opositsioonijõud taanduma sama kaugele. Teised nõudmised puudutavad raskerelvi, jalaväe lahingumasinaid, tanke ja kuulipildujaid.

— Opositsioon peab tegema kõik endast oleneva, et terrorivõrgustikuga Al-Qaeda seotud võitlejad ei sisene demilitariseeritud aladesse.

— Aleppost peavad saama lahkuda mööda Castello teed kõik süürlased, kaasa arvatud relvastatud opositsioonivõitlejad. Võitlejad peavad oma tegevust koordineerima ÜRO ametnikega enne lahkumist.

— Relvarahurikkumistega tegelevad USA ja Venemaa.

— USA ja Venemaa teatavad oma ühiskeskuse loomisest pärast vähemalt seitset järjestikkust päeva, mil relvarahust on katkematult kinni peetud.

— Ühiskeskuse loomise ettevalmistustööd pidid algama esmaspäeval. Tööde alla kuulub ka nende alade piirjoonte tõmbamine, mida kontrollivad Al-Qaedaga seotud võitlejad ning opositsioonirühmitused. Alade kindlakstegemine jätkub laiemalt pärast keskuse loomist.

— Alates esmaspäevast pidid USA ja Venemaa hakkama kokku leppima sihtmärkides, mida hakatakse ründama äärmusrühmituse Islamiriigi (IS) ja Al-Qaeda vastastes löökides pärast ühiskeskuse loomist. Kui esimesed rünnakud on aset leidnud, siis Süüria õhujõud peavad lõpetama oma tegevuse kokkulepitud aladel.

— Nii USA kui ka Venemaa võivad leppest välja astuda.

Senini olid leped salastatud.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles ajakirjanikele teisipäeval, et Moskva tahab kogu leppe teksti avaldamist, ent Ühendriigid on sellele vastu.

Vene esidiplomaadi sõnul ei ole Moskval "midagi varjata" ning riik soovib ÜRO Julgeolekunõukogu ametlikku heakskiitu leppele, teatas BNS.

 

Tagid:
rahulepping, Välisministeerium, John Kerry, Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad