01:47 25. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Laupäeval jäi president valimata.

Saartsi hinnangul löödi Reformierakonnale uks Kadriorgu pauguga kinni

© Sputnik / Вадим Анцупов
Poliitika
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
3530

Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts kirjutas esmaspäeval ilmunud arvamusloos, et presidendivalimiste kaotajaks on vaid Reformierakond ja oravaparteile löödi uks Kadriorgu pauguga kinni.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Laupäevaste presidendivalimiste läbikukkumise suurimad võitjad on Saartsi hinnangul Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Keskerakonna süsteemikriitilisem tiib. "Neile on seesugune areng, mis näitab praegusi poliitilisi institutsioone ebausaldusväärsena ja võimueliiti võimetuna, pigem rõõmusõnum," märkis Saarts. Ennekõike oli laupäeval toimunu Saartsi hinnangul aga kohalike eliitide protest Tallinna võimumeeste vastu ja erakondliku egotsentrismi ülipiinlik tähetund, teatas BNS.

Presidendivalimiste kaotajaks on Saartsi arvates vaid Reformierakond. Kuigi nii Isamaa ja Res Publica Liidule (IRL) kui ka Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE) oli valimiste nurjumine ebameeldiv, on Saartsi hinnangul nüüd mõlemale parteile võimaluste aken siiski palju enam paokil kui mõni päev tagasi. "Mida kauem praegune poliitiline kriis venib, seda enam saavad kannatada peaminister ja tema erakonna renomee, mis annab teistele erakondadele suurema kauplemisruumi, surumaks presidendiks näiliselt neutraalset, kuid endale palju meelepärasemat kandidaati," ütles Saarts. "Reformierakonnale löödi laupäeval uks Kadriorgu pauguga kinni: ees on vaid halvad ja veidi vähem halvad valikud, aga oma kandidaati neil enam presidenditoolile upitada ei võimaldata."

Nurjunud presidendivalimiste suurimaks võitjaks on Saartsi hinnangul IRL. "Jõksi täiesti ahhetama panev edu valimiskogus, kus ta jäi suurfavoriit Kallasest maha vaid nelja häälega, kõneleb nii mõndagi: kõneleb IRL-i organiseerimisvõimekusest, kohaliku eliidi kasvavast rahulolematusest reformierakondliku valitsusega, haldusreformivastastest meeleoludest maakohtades ja nii edasi," märkis Saarts. "Kui oravapartei ei tee sellest mingeid järeldusi, on vaid aja küsimus, millal olukord kujuneb neile väga hapuks," nentis politoloog. Suurim sisepoliitiline nihe, mida presidendivalimised võivad kaasa tuua, ongi Saartsi hinnangul IRL-i tagasitulek suurde poliitikasse. "Viimasega kaasneb paratamatult Reformierakonna mõjukuse vähenemine, mis lõpuks päädib ilmselt erakonnasiseste pingete kasvu ja juhttuumiku vahetusega."

"Mis mind poliitikavaatlejana kõige enam üllatab, on poliiteliidi oskamatus ja tahtmatus õppida varasemate valimiste kogemusest," tõdes Saarts. Viieteistkümne aasta tagused valimised aastast 2001 oleks tema hinnangul pandud justkui korduslindile, kuigi tulemus oli tänavu veel dramaatilisem kui toona, mil president küll valiti ja selleks sai paljude suureks üllatuseks Arnold Rüütel. "Nii nagu ka toona alahinnati kohaliku eliidi protestivaimu. Laupäeval andsid valitsuses pettunud ja haldusreformi suhtes kriitilised valijamehed oma hääle Jõksile, 2001 sai need endale Rüütel," tõi Saarts välja.

 

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
Tagid:
valimised, president, Allar Jõks, Siim Kallas

Peamised teemad