11:28 21. Veebruar 2018
Tallinn-12°C
Kuula otse
Akadeemik Valeri Tiškov.

Eestilt viisakeelu saanud Vene akadeemik pöördus riigikohtusse

© Youtube
Poliitika
lühendatud link
4820

Kaks aastat tagasi Eestisse sissesõidukeelu saanud Venemaa endine rahvusküsimuste minister, akadeemik Valeri Tiškov kaebas riigikohtusse Tallinna ringkonnakohtu otsuse tunnistada tema viisakeeld õiguspäraseks.

TALLINN, 26. september — Sputnik. "Valeri Tiškov esitas kassatsiooni ringkonnakohtu otsuse peale," ütles Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu esmaspäeval BNS-ile. Ringkonnakohus edastab kassatsiooni ise riigikohtule, lisas Vilu.

"Valery Tishkovi nimel on 23. septembril saabunud riigikohtusse kassatsioonkaebus," kinnitas BNS-ile riigikohtu kommunikatsioonispetsialist Liis Linn. Tema sõnul on veel vara öelda, kui kaua vastamine aega võib võtta, kuna asi on alles riigikohtu eelmenetluses.

Eesti on Tiškovile kahel korral keeldunud sisenemise luba andmast, esmalt 2014. aasta oktoobris ning teine kord tänavu aprillis.

Piirivalve ei lubanud 2014. aasta 12. oktoobril Tiškovi Tallinna lennujaamas riiki siseneda, kuna siseministeerium oli tema suhtes kehtestanud sissesõidukeelu. 72-aastane Tiškov pidi esinema Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsisaalis meediaklubi Impressum korraldatud üritusel.

Põhja prefektuuri pressiesindaja ütles toona Postimehele, et ametnikud ei lubanud Tiškovi riiki, kuna siseministeerium kehtestas talle eelmisel aastal viieaastase sissesõidukeelu. Vastavalt tavale riik sissesõidukeelu kehtestamist üldjuhul ei kommenteeri.

Tänavu aprillis pidi Tiškov esinema Tallinna ülikoolis korraldatud seminaril "Rahvuse ülesehitamine ja natsionalism kaasaegsel Venemaal", mille kaassponsoriteks olid ka Oslo ülikool ja Norra rahvusvaheliste suhete instituut. Kuid ka sel korral ei lubatud Tiškovil Eestisse siseneda.

Tiškov on oma kohtukaebustes taotlenud siseministeeriumi otsuse tühistamist ja sissesõidukeeldude riiklikust registrist oma andmete kustutamist, kuid kohus ei pidanud tema kaebust põhjendatuks. Kohus leidis, et vaidlustatud haldusakti tühistamiseks ei ole alust ja seaduse kohaselt peetakse sissesõidukeelu saanud välismaalaste kohta valitsuse kehtestatud korras ka sissesõidukeeldude andmekogu. Kuna andmekogu pidamise nõue tuleneb seadusest, siis ei saa rahuldada ka Tiškovi taotlust vastavate andmete sulgemiseks või kustutamiseks sissesõidukeeldude riiklikust registrist.

Meediaklubi Impressum saatis enne 2014. aasta üritust ajakirjandusele pressiteate, milles andis teada, et Venemaa Teaduste Akadeemia Mikluhho-Maklai nimelise etnoloogia- ja antropoloogiainstituudi direktor akadeemik Valeri Tiškov esineb 13. oktoobri õhtul Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsisaalis toimuval üritusel. Tiškovi avaliku kohtumise teema pidanuks olema "Rahvussuhted ja konfliktid poliitikapeeglis". Impressum nimetas oma teates Tiškovi Venemaal suurimaks rahvussuhete spetsialistiks. "Võib liialdamata öelda, et Valeri Tiškovi aktiivsel osalusel on kujundatud tänapäeva Venemaa rahvuspoliitika mudel. 1992. aastal määrati ta Vene Föderatsiooni rahvusküsimuste ministriks, ent peagi naasis ta teadustööle. Tema aktiivsel osalusel loodi Venemaal efektiivselt töötav etnoloogilise seire ja konfliktidest varakult hoiatav võrgustik," seisis Impressumi teates.

Kaitsepolitsei on seostanud meediaklubi Impressum Vene välisluureteenistusega SVR. Kaitsepolitsei komissar Andres Kahar kirjutas 2009. aasta detsembris, et Impressumi sisulist tegevust korraldab Galina Sapožnikova, kellel on tihedad sidemed siinsete vene äärmuslaste ja Venemaa "kaasmaalastepoliitika" aktivistidega. Praegu on Impressumi juht Igor Teterin.

Meediaklubi Impressum asutati Tallinnas aastal 2008 ning seni on klubi korraldanud keskmiselt kord kuus toimuvaid kohtumisõhtuid erinevate eluvaldkondadega seotud teemadel. Seal esinevad meedia- ja avaliku elu tegelased ning arvamusliidrid Venemaalt või mujalt maailmast.

Eesti on viimastel aastatel keeldunud riiki lubamast ka Itaalia ajakirjanikku ja endist Euroopa Parlamendi saadikut Giulietto Chiesat, Vene ajakirjankku Igor Korotšenkot ja Venemaa SRÜ maade instituudi direkotri asetäitjat Vladimir Žarihinit.

 

Tagid:
Impressum, kohus, Valeri Tiškov

Peamised teemad

 • EL-i elanikud ei pea Venemaad Euroopa osaks, illustreeriv foto

  Üle poole Prantsusmaa (65%) ja Suurbritannia (52%), aga ka 46% Saksamaa elanikest ei pea Venemaad Euroopa osaks, samal ajal on Poola elanikud vastupidisel seisukohal – vaid 20% vastanutest nõustub sellega, et Venemaa ei ole Euroopa.

  7
 • Haapsalu–Noarootsi jäätee on avatud

  Kolmapäeval, 21. veebruaril kell 8.30 avatakse soodsate ilmaolude korral Haapsalu–Noarootsi jäätee sõidukitele tegeliku massiga kuni 2,5 tonni, teatas Maanteeamet.

  6
 • Läti lipp

  Läti pangandus on teist korda kahe nädala jooksul sattunud skandaali keskpunkti. Asjatundjad ei välista, et need paljastused viivad välja süsteemse kriisini ja pisikese Balti riigi pangasüsteemi degradeerumiseni.

  26