14:31 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
9142

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon kutsus USA-d ja Venemaad taasalustama läbirääkimisi Süüria teemal. Seda teatas ta pressikonverentsil Strasbourgis.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. ÜRO peasekretär Ban Ki-moon kutsus USA-d ja Venemaad taasalustama läbirääkimisi Süüria teemal. Politoloog Igor Šatrov avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et Ameerika Ühendriigid ei võta kedagi kuulda ja jätkavad Venemaa provotseerimist.

„Ma nägin uudiseid sellest, et USA ja Venemaa on nüüdseks oma dialoogi peatanud. Siit (Strasbourgist — toim.) sõidan ma Brüsselisse Afganistani-teemalisele konverentsile, mille raames tekib mul võimalus kohtuda USA riigisekretäri (John) Kerryga ja mõnede Venemaa, aga ka Euroopa Liidu tippametnikega. Ma kutsun neid tungivalt üles läbirääkimisi jätkama," ütles Ban Ki-moon.

USA initsieeris Venemaaga Süüria vaherahu küsimustes kokku lepitud kahepoolse koostöö katkestamise. Selle otsuse põhjuseks nimetati Riigidepartemangus „Moskva suutmatus oma kohustust täita".

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et USA siseelus on küllaltki palju neid, kes on soovinud Vene Föderatsiooni ja USA kokkulepped Süüria suhtes läbi kukutada ja toetanud jõulist stsenaariumi kriisi lahendamiseks. Vene välisministeeriumi avalduse kohaselt annab Washingtoni otsus katkestada Moskvaga koostöö Süüria suhtes tunnistust USA võimetusest tema poolt endale võetud kohustusi täita.

Politoloogi arvamuse kohaselt vaevalt küll kaasaegse ideoloogia arendamise rahvusliku instituudi asedirektorit Igor Šatrovi Washingtonis kuulda võetakse, nagu ka ÜRO peasekteräri Ban-Ki-mooni üleskutseid Süüria-teemalisi läbirääkimisi jätkata.

„Vaevalt küll suvatseb USA kedagi kuulda võtta, nad peavad ennast suurimaks sandarmiks sellel planeedil. Antud hetkel liitus hoogsalt Pentagon, tunnetades enese jõudu ajajärgul, mil üks president lahkub ja teine pole veel ametisse asunud, päevakorras aga seisab küsimus sellest, et „taastada USA endine vägevus". Pentagon ei kavatse loomulikult kedagi kuulata. Nad on juba pommitanud Süüria valitsusarmeed, tõsi küll, hiljem tunnistasid oma eksimust, kuid nüüd võivad nad pommitada ilma vabandust palumata. Juhtuda võib mida iganes.

Maailm seisab kahe suurriigi kokkupõrke lävel. Kusjuures juhusliku kokkupõrke ees, millele meid provotseeritakse, et seejärel süüdistada agressiivses tegutsemises," ütles Igor Šatrov Sputniku raadiosaates.

Retoorika muutub üha jõulisemaks ja varem või hiljem võib kellelgi käsi vääratada, arvas politoloog. Seda enam, et USA ja Venemaa eesmärgid on Süürias tõepoolest erinevad.
„Meie võitleme terroristidega, nemad aga võitlevad (Süüria presidendi Bashar) Assadiga.

Ja siin ongi kogu selle olukorra „konks". Meie teeme koostööd legitiimse presidendi ja tema legitiimse armeega. Need ei ole mingid relvastatud rühmitused. Aga kes on võitluses terroristidega USA liitlaseks? Teised terroristid. See on lihtsalt mingi hullumeelsus — isegi proovida neid võrrelda," märkis politoloog.

Tema hinnangul USA ainult imiteerib Süüria-teemalisi läbirääkimisi Venemaaga, oodates olukorras tekkivat läbimurret USA poolt toetatud niinimetatud „mõõduka opositsiooni" huvides.

„USA jätkab Süürias oma alustatud poliitikat, mis aga seisneb järgmises: igati nõrgestada Assadi armeed ja vastavalt Assadi ennast. Kui nad astuvad mingisuguse nähtava sammu meiega liidus sõlmimiseks, siis on see vaid imitatsioon ja viivitamine. Nad lepivad meiega kokku, jätavad oma lubadused täitmata ja ootavad olukorras murrangut terroristide huvides — oma liitlaste kasuks," ütles Igor Šatrov lõpetuseks.

Tagid:
kokkupõrke, ÜRO, Ban Ki-moon, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad