14:20 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
9651

Suursaadiku kinnitusel ei ole tema oma vestlustes lihtsate eestlastega kohanud selliseid, kes usuks Venemaalt lähtuvasse ohtu.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kinnitas, et Krimmi stsenaariumi kordumine Balti riikides ei ole võimalik ning siin puuduvad ka igasugused separatistlikud meeleolud.

"Kas saaks sellise olukorra kanda üle Baltikumi? Mulle tundub see täiesti ebareaalne stsenaarium," ütles Petrov intervjuus Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi büroole, edastas BNS.

Petrovi väitel toimus Ukrainas riigipööre ning Krimmi elanikke ähvardas eksistentsiaalne oht. "Sellises olukorras valis Krimmi rahvas oma tee ja ütles oma sõna referendumil," rääkis Petrov usutluses Margarita Kornõševale viidates Krimmis peetud rahvahääletusele, mille järel poolsaar rahvusvahelist õigust eirates Venemaa külge liideti.

Petrovi sõnul puudub Eestis oht võimupöördeks, mis ohustaks Eesti riigi püsimise aluseid. "See kuulub ulme valdkonda. Võib arutada paljudel teemadel, aga Eesti on stabiilne riik seaduslike võimustruktuuridega ning mitte mingisuguseid eeldusi, et isegi arutada Krimmi stsenaariumi kordumist, ei ole," ütles Vene suursaadik.

"Me oleme kategooriliselt vastu avaldustele, et [Eesti] venekeelne elanikkond on viies kolonn. Suheldes selle esindajatega näeme, et nad on samasugused Eesti patrioodid, kes elavad ja töötavad siin ning kavatsevad seda ka jätkata. Mitte mingisuguseid separatistlikke meeleolusid ei ole me märganud," rääkis suursaadik Petrov.

Suursaadiku kinnitusel ei ole tema oma vestlustes lihtsate eestlastega kohanud selliseid, kes usuks Venemaalt lähtuvasse ohtu. "See on puhas poliitika, mis viib kahepoolsed suhted kõrvalteele ja segab nende arendamist," märkis saadik.

Venemaa suursaadik rääkis ka Eesti-Vene piirilepingust. "[Riigiduuma väliskomisjoni esimehe Leonid] Slutski avaldus on signaaliks, et meie oleme valmis. Nüüd on meie poolt õigustatud oodata Eesti poolelt palju konkreetsemat reaktsiooni," ütles Aleksandr Petrov.

Petrovi sõnul on piirilepingu ratifitseerimiseks vaja kahepoolsetes suhetes sobivat atmosfääri. "Praeguse ajani kahjuks mingeid märgatavaid nihkeid selles mõttes ei ole toimunud, mis on saanud ratifitseerimise teel takistuseks," rääkis Petrov.

Venemaa parlament võib Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerida veel sel aastal, ütles Slutski 5. oktoobril. "Leping ratifitseeritakse riigiduuma seitsmenda koosseisu poolt lähitulevikus, enne aasta lõppu," kinnitas Slutski.

Eesti välisministeerium vastas sellele teatele, et ootab reaalseid samme. "Piirilepingute jõustamine on mõlema poole huvides. Riigikogus läbis piirilepingute eelnõu esimese lugemise juba möödunud aasta sügisel. Venemaa riigiduuma uuelt koosseisult ootame reaalseid samme," ütles välisministeeriumi pressiesindaja 5. oktoobril BNS-ile.

Sama mõtet väljendas BNS-ile ka riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser, kelle sõnul jälgib Eesti tähelepanelikult Vene riigiduuma uue koosseisu töölehakkamist ja Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimise menetlust ning reageerib vastavalt sündmuste arengule.

Tagid:
suursaadik, Aleksandr Petrov, Balti riigid, Krimm

Peamised teemad