23:00 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
34 0 0

Olukorda, kus valitsus nimetab riigikogu liikmeid erinevatesse nõukogudesse, on kritiseerinud nii õiguskantsler Allar Jõks kui ka õiguskantsleri Ülle Madise.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Ettevõtlusminister Liisa Oviir toetab rahandusminister Sven Sesteri ettepanekut kutsuda riigifirmade nõukogudest tagasi riigikogu liikmed.

"Sven on asunud leiutama jalgratast, millel me juba ammu sõidame. Sotsiaaldemokraatlik Erakond on pidanud seda alati halvaks tavaks ning hoidunud säärasest käitumisest. Toetame riigikogu liikmete tagasikutsumist riigiettevõtete ja sihtasutuste nõukogudest," ütles Oviir BNS-ile.

Sester on teinud valitsusele ettepaneku, mille kohaselt tuleks peale valitsuse heakskiitu saavutamist nädala jooksul kõik parlamendi liikmed, kes esindavad riigi huvisid, riigi äriühingute ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudest tagasi kutsuda. Lisaks peaks rahandusministri ettepaneku kohaselt valitsus edaspidi jätma riigikogulased riigifirmade ja riigi asutatud sihtasutuste nõukogudesse riigi esindajana valimast ja ametisse nimetamast.

Olukorda, kus valitsus nimetab riigikogu liikmeid erinevatesse nõukogudesse, on kritiseerinud nii õiguskantsler Allar Jõks kui ka õiguskantsleri Ülle Madise.

"Kui riigikogu liikmed saaksid kuuluda riigi osalusega äriühingu või sihtasutuste nõukogudesse, saaks täidesaatev võim neile pakkuda olulisi õigusi, võimalusi ja hüvesid ning igal ajahetkel jätta riigikogu liikme neist ilma. Säärane mõjutamine võib vähendada sõltumatust ning on võimude lahususe vaatest lubamatu," ütles Madise septembri alul.

Rahandusministeerium küsis riigikogu liikmete riigi äriühingute ja sihtasutuste nõukogusse kuulumise lubatavuse kohta õiguskantsleri seisukohta seoses riigi osaluspoliitika valge raamatuga, mida arutati valitsuskabinetis 7. juulil. Valitsuskabinet ei jõudnud selles küsimuses üksmeelele ning lepiti kokku, et teema juurde tullakse tagasi.

Valitsusliidu erakonnad on selles küsimuses ka praktikas erineval moel toiminud — IRL ja SDE ei nimeta oma riigikogu liikmeid nõukogudesse, Reformierakond nimetab.

Käesoleva aasta oktoobri seisuga on kokku 12 riigikogu liiget 10 riigifirma nõukogus. Sihtasutustest on parlamendi liikmeid nimetatud 25 kohale 18 sihtasutuses, millest keskkonnatasude seaduse alusel on riigikogu ise Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) nõukogusse määranud neli riigikogu liiget.

Tagid:
riigifirma, ettevõtlusminister, IRL, SDE, Reformierakond, Riigikogu, Liisa Oviir, Sven Sester

Peamised teemad