20:04 17. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1707
  • RUB73.1793
Illustratiivne foto

Venemaa suhted USA-ga on pinevaimad 1973. aastast saadik

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Poliitika
lühendatud link
4610

Vene ÜRO suursaadik Vitali Tšurkin ütles reedel usutluses, et Venemaa ja USA suhted ei ole tõenäoliselt olnud nii pinevad kui praegu 1973. aasta Lähis-Ida sõjast saadik.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Tšurkini sõnul olid Nõukogude Liidu ja Ühendriikide külma sõja aegsed suhted aga praegustest Vene-USA suhetest erinevad.

"Üldine olukord on praegu minu arvates üsna halb, võibolla halvim pärast 1973. aastat," ütles suursaadik intervjuus kolmele ajakirjanikule, teatas BNS.

Tšurkin viitas 1973. aasta Yom Kippuri sõjale, mis sai alguse Egiptus ja Süüria ootamatust rünnakust Iisraelile juudi kalendri kõige pühamal päeval ja paiskas Lähis-Ida kaosesse. Ajaloolaste hinnangul oli oht, et araabia riike toetanud Nõukogude Liit ja Iisraeli lähim liitlane USA lähevad omavahel sõtta suurim pärast 1962. aasta Kuuba raketikriisi.

"Ehkki meil on tõsiseid hõõrumisi, nagu Süüria küsimuses, jätkame koostööd teistel teemadel…mõnikord isegi päris hästi," sõnas Tšurkin, kelle sõnul on Ühendriikide ja Venemaa suhted madalseisu viinud "rida arenguid".

"See on teatud tüüpi põhimõtteline lugupidamise nappus ning süvitsiminevate arutelude puudumine" poliitilistes küsimustes, lausus ta.

Vene diplomaat tõstis esile paljude endiste Nõukogude bloki riikide NATO-sse võtmist, millega tema sõnul tugevdasid USA ja NATO oma julgeolekut "Venemaa arvelt", ning USA taganemist raketitõrjesüsteemide piiramise lepingust (ABM) 2001. aastal.

Ta nimetas üheks "suuremaks provokatsiooniks" USA eelmise presidendi George W. Bushi administratsiooni aegset NATO otsust, millega allianss kuulutas 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel, et Ukraina ja Gruusia saavad ühel päeval alliansi liikmeks.

Kõige suurem pingeallikas Venemaa ja Ühendriikide vahel on Tšurkini sõnul siiski Ukraina konfliktiga seonduv.

Vene suursaadik nimetas Ukraina Kremli-meelse presidendi Viktor Janukovõtši riigist põgenemise ja sellele järgnenud ametist tagandamisega kulmineerunud Maidani meeleavaldusi "riigipöördeks". Sellele järgnes Venemaa operatsioon Krimmi poolsaare okupeerimiseks ja annekteerimiseks, millele lääneriigid vastasid Moskvale sanktsioonide kehtestamisega.

Teisalt oli Portugali ekspeaministri António Guterrese ÜRO Julgeolekunõukogus ühehäälselt maailmaorganisatsiooni uueks peasekretäriks valimine "parim näide Julgeolekunõukogu edukusest viimasel viiel aastal", ütles Tšurkin neljapäevasest hääletusest kõneledes.

Vene diplomaadi sõnul soovib Moskva Ühendriikidega suhteid normaliseerida. "Kui valitsuse vahetus aitab sellele kaasa, on see tore," lausus ta.

Aga isegi kui Barack Obama jääks kolmandaks ametiajaks USA presidendiks, mida tal keelab põhiseadus, "lasuks meil samuti surve püüda suhteid parandada", ütles Tšurkin.

Tagid:
ÜRO, Vitali Tšurkin, USA, Venemaa

Peamised teemad