17:39 18. Jaanuar 2018
Tallinn-5°C
Kuula otse
Ülevaate valitsuse tegevusest Euroopa Liidu poliitika teostamisel annas peaminister Taavi Rõivas

Euroopa Liidu poliitikat tuleb inimestele veenvamalt selgitada

© Фото: riigikogu.ee/Erik Peinar
Poliitika
lühendatud link
14 0 0

Riigikogus on arutelu keskmes Euroopa Liidu poliitika. Ülevaate valitsuse tegevusest Euroopa Liidu poliitika teostamisel annas peaminister Taavi Rõivas.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. "Peame senisest veenvamalt avalikkusele selgitama tehtud valikuid ja otsuseid," rääkis Rõivas. "Peame tõele näkku vaatama, et mitte kõik ei ole läinud suurepäraselt ning kõik probleemid ei ole lahendatavad üleöö ega Euroopa tasandil. Euroopa Liit — nagu kõik poliitilised projektid, on pidevalt arenev, ta ei ole perfektne, aga ta on parim riikideülene koostöövorm, mis meil on," ütles Rõivas oma kõnes riigikogu ees, teatas BNS.

"Brexiti referendumi järel kutsusime ellu nn „Bratislava protsessi", et teha valikud avatuse ja suletuse vahel, globaalse ja protektsionistliku Euroopa vahel. See on protsess lahenduste leidmiseks põletavatele probleemidele nagu julgeolek, siseturvalisus, majandus ning hõive. See ei tähista kindlasti uue mitteliberaalse ajastu algusjärku ega kaugenemist Euroopa väärtustest ja talle edu toonud poliitikatest," selgitas peaminister oma kõnes.

Euroopa Liit ei seisa valiku ees „olla või mitte olla", kuid üha enam peame vastama küsimustele, kas valitud tee ja senine koostöö on olnud õige.

Euroopa Liit ühisarmeed ei vaja

Peaministri hinnangul on Eesti huvides Euroopa Liidus käivitunud arengud kaitsekoostöö süvendamiseks.
"Eesti seniste taotlustega on hästi kooskõlas värsked arengud kaitse valdkonnas," ütles Rõivas.

"Alustada esmakordselt sisukat arutelu Euroopa kaitse üle sõnastades endale ülejõu käiva ülesande, võib luua soovitule risti vastupidise efekti. Samas, suurem panustamine kaitsesse ei ole enam tabuteema, vaid üks neist, kus selgelt soovitakse teha senisest rohkem koostööd," rääkis peaminister.

Rõivase hinnangul ei ole Euroopa armee loomist täna laual ja seetõttu ei tasu ka selle teema arutamisele aega kulutada. "Meenutan, et ka NATO-l ei ole armeed, liikmesriikidel on," lisas peaminister.

Venemaa peab juba Euroopas sõda

Taavi Rõivase hinnangul võib Venemaa tegevust Euroopas tõlgendada sõjapidamisena.

"Endise hooga jätkab Venemaa sõjapidamist Euroopa ida- ja lõunanaabruses ning tõtt-öelda osalt ka Euroopas endas, kui arvestame kõiki sõjapidamise viise," rääkis peaminister Rõivas riigikogu ees.

"Näib, et koolikiusajalikult on tüli hakatud otsima kõikjalt, kust seda leida on võimalik," rääkis Rõivas Venemaa käitumisest.

"Seetõttu on taaskord olukorda kirjeldama hakatud kui uut külma sõda, kuigi selle ilminguid kirjeldas Edward Lucas üsna ilmekalt juba mõni hea aasta tagasi oma samanimelises raamatus. Kui Lääs on Venemaa juhtkonna hinnangul eksistentsiaalne oht, siis tegelikult ei peaks me olema sugugi imestunud, et eesmärk pühendab abinõu," märkis peaminister.

Rõivase hinnangul on selles valguses muutunud aga Lääne avaliku arvamuse hoiakud.

"Seda ei peegelda mitte ainult Euroopa Liidu värskes globaalstrateegias sisalduv hinnang, et „Venemaa tegevus Ukrainas ja laiemas Musta mere ümbruses on raputanud Euroopa julgeolekuarhitektuuri alustaladeni". Ukraina ja Süüria jätkuv küüniline konflikt, aga ka hiljutine lennuõnnetuse Malaysia Airlines 17 uurimine ja palju muudki, on üha enam avanud silmi ja sundinud Lääne avalikku arvamust toimuvat lähemalt vaatama," rääkis peaminister.

Tagid:
EL, Riigikogu, Taavi Rõivas

Peamised teemad