00:39 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Poliitika
lühendatud link
6810

Välisminister Jürgen Ligi sõnul loodab Eesti, et ülemkogu saavutab Euroopa Liidu (EL) ja Kanada vaheline vabakaubanduslepingu (CETA) osas kokkuleppe, nii et lepingu allkirjastamisega saaks edasi liikuda, samas nentis minister, et üksmeele leidmine võib olla raske.

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. "Ülemkogul praegu peaks olema ka päevakorras see, ootame pingsalt uudiseid, mida õnnestub kokku leppida," ütles Ligi valitsuse pressikonverentsil ja avaldas lootust, et leitakse siiski võimalused lepinguga edasi liikumiseks. "Loodame, et ülemkogu leiab ka kokkuleppe, kuigi on teada, et siin on raskusi," ütles ta.

Minister märkis, et Eesti toetab lepingu sõlmimist, edastas BNS. "Maailm on täis kaubanduspiiranguid," ütles Ligi. "Eesti on olnud traditsiooniliselt nende piirangute kaotamise pooldaja, mäletame juba 1990-ndatest meie tollimaksude vastaseid lahinguid."

Ta märkis, et väikeriigile on alati kasulik võimalikult vaba kaubandust. Mida rohkem on kaubandust, seda kiirem on majanduse areng ja seeläbi tõuseb ka heaolu, rääkis välisminister. "Selle lepingu puhul võib öelda, et see on kõige ambitsioonikam leping, mis on õnnestunud Euroopal kolmanda riigiga läbi rääkida," ütles Ligi ja lisas, et lepingust on palju võita ka Eesti ettevõtetel.

"Me saame Kanada firmadega ühesugused konkurentsitingimused Kanada turul. Esimest korda avaneb ka Kanada provintside ja kohalike omavalitsuste riigihangete turg — see on miski, mida USA-ga pole õnnestunud veel kokku leppida," rääkis Ligi.

"Kaob 99 protsenti tollimaksudest, see on miski, mis kaubandust ja heaolu takistab," märkis välisminister. Lisaks liberaliseerib leping täielikult kalatoodete, veinide ja alkoholi puudutava, lihtsustab geograafilise tähise nõudeid ning sanitaar- ja fütosanitaarnõudeid, tariifid kaovad näiteks maiustustele, küpsetistele ning puu- ja köögiviljadele

Ligi lisas, et uued võimalused looks CETA ka Eesti ettevõtjatele Kanada teenuste turul energia, finantsteenuste, telekommunikatsiooni ja mereveo teenuste sektorites. Lisandub oluliselt ka spetsialistide ja juhtivtöötajate liikumine kahe piirkonna vahel. "Ühesõnaga, see on väga ambitsioonikas koostöö edendamise projekt," rääkis ta.

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks Euroopa Liidu (EL) ja Kanada vahel sõlmitava vabakaubandusleppe (CETA) eelnõu ning andis Eesti esindajale EL-i juures volitused leping allkirjastada.

Kuid Valloonia parlament hääletas reedel vabakaubandusleppe vastu, mistõttu ei saa Belgia sellega nõustuda. Belgia nõusolekuta ei ole aga võimalik sellele 27. oktoobril alla kirjutada. Kavandatud allkirjastamiseks oodatakse Brüsselisse ka Kanada peaministrit.

Euroopa Komisjon andis Vallooniale reedel peetava Euroopa Ülemkoguni aega vabakaubandusleppega nõustuda.

"Reedeks me sellele alla kirjutada ei saa. See ei ole mõistlik," ütles prantsuskeelse Valloonia piirkonna valitsusjuht Paul Magnette raadiojaamale RTBF. "Minu arvates oleks mõistlik kohtumine määramata ajaks edasi lükata, sest parem oleks vastasseisuna näivast olukorrast hoiduda."

"Me ei saa kõigega nõus olla lihtsalt sellepärast, et kanadalased on meie sõbrad," lisas Magnette.

Võimalikule läbimurdele viitab aga asjaolu, et Kanada kaubandusminister Chrystia Freeland kohtus kolmapäeval Valloonia pealinnas Namuris Magnette'iga.

Järgmiseks kohtub Magnette veel kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi ja Belgia välisministri Didier Reynders'iga.

Tagid:
CETA, Jürgen Ligi, Valloonia, EL, Kanada

Peamised teemad