19:19 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Poliitika
lühendatud link
2210

Stoltenberg ütles, et NATO peab Kaliningradi Iskanderidele vastama mõõdukalt. Teda rohkem teeb murelikuks, et Admiral Kuznetsov läheb Aleppot ründama.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. NATO peasekretär Jens Stoltenberg nimetas hiljutist Iskanderi raketikomplekside viimist Kaliningradi oblastisse näiteks Vene sõjalise võimekuse suurendamiseks alliansi piiril, rõhutades, et reageerima peab sellele mõõdukalt.

"Me vastame taolistele väljakutsetele mõõdukalt ja mõistlikult. See, mida teeme, on kaitseotstarbeline," ütles peasekretär Brüsselis ajakirjanikele, edastas BNS.

"Väljakutsetele on vaja vastata, kuid mitte liiga teravalt. Just seda me teeme, kui jutt on Iskanderide paigutamisest," märkis Stoltenberg. Ta meenutas taas, et NATO eesmärk on oma liitlaste julgeoleku tagamine.

"Vene sõjavägi ei teinud raketisüsteemide Iskander raudteepraamil Ambal Kaliningradi transportimisest saladust, et kinnitada USA luuresatelliitide operatsioonide parameetreid," ütles toona Vene kaitseametkonna pressiesindaja Igor Konašenkov, lisades, et selleks jäeti üks Iskander enne Ambalile laadimist sihilikult katteta.

Vene kaitseministeeriumi esindaja lükkas tagasi lääne mured Iskanderite Kaliningradi paigutamise kohta, öeldes, et "raketivägede üksusi on Vene relvajõudude väljaõppekava raames Kaliningradi viidud korduvalt ja seda jätkatakse".

"Väljakutsetele on vaja vastata, kuid mitte liiga teravalt. Just seda me teeme, kui jutt on Iskanderide paigutamisest," märkis teisipäeval Stoltenberg.

Stoltenberg teeb rohkem murelikuks Süüria poole teel olev Venemaa lennukikandja Admiral Kuznetsov, mida saab kasutada õhurünnakuteks Aleppo vastu.

"Me jälgime selle laevarühma liikumist tavarežiimis ja käitudes nagu alati kohasel viisil," lisas ta, rõhutades, et see ei ole esimene kord, kus Admiral Kuznetsov Vahemerele suundub. "Kuid erinevalt varasematest kordadest saab seda rühma kasutada Vene võimsuste suurendamiseks Süüria taevas ja Aleppo pommitamise tihendamises," lisas Stoltenberg.

"See tekitab täiendavaid küsimusi ja muret seoses Venemaa kinnitustega, et see otsib Süüria kodusõjale poliitilist lahendust. Venemaa õhulöögid halvendavad Aleppo humanitaarolukorda ja me kutsume Venemaad üles panustama poliitilise lahenduse otsimisse, kehtestama relvarahu ja lõpetama Aleppo pommitamine," lisas peasekretär.

Moskva teatas teisipäeval, et kuigi kolmepäevane vaherahu Aleppos lõppes nädalavahetusel, ei ole Süüria ja Vene sõjalennukid linna viimased seitse päeva rünnanud.

"Viimase seitsme päeva jooksul on peatatud kõik Vene ja Süüria õhujõudude lennud. Lennukid ei ole Aleppole lähenenud ega õhulööke teinud," ütles Igor Konašenkov.

Pärast humanitaarpausi lõppemist laupäeva pärastlõunal on õhurünnakud tabanud Aleppo opositsiooni kontrolli all olevat Sheikh Saeedi linnaosa, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Vene relvajõudude esindaja kinnitusel toimivad kuus tsiviilisikutele Aleppo idaosast lahkumiseks avatud koridori endiselt ning esmaspäeva õhtul lahkus linnast 48 naist ja last.

Tagid:
Admiral Kuznetsov, Iskander, NATO, kaitseministeerium, Jens Stoltenberg, Kaliningrad, Aleppo

Peamised teemad