09:10 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Poliitika
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
1120

Riigijuhtidel on keeruline eirata vajadust vaadata põhjalikult üle väga paljud, kui mitte kõik riigi ülesanded ja kohustused oma inimeste ees ning püüda leida võimalusi neid järjest paremini ja tõhusamalt täita.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Riigikontrolör Alar Karise hinnangul ei piisa riigi juhtimisel enam kosmeetlistest muudatustest, vaid tarvis on põhimõttelisi muudatusi.

"Eesti majanduskasv oli 2015. aastal pea poole kasinam Euroopa Liidu liikmesriikide keskmisega võrreldes ning kahanenud on ka Eesti ostujõud," kirjutab Karis riigikogule üle antud 2016. aasta raporti eessõnas, edastas BNS.

Eesti majanduse ja riigi rahanduse lähiaastate väljavaated on Karise sõnul varem prognoosituga võrreldes veidi halvenenud ja nii on tulevikus keeruline kasvatada riigitulusid soovitud tempos. Surve riigi toimimisele ja ülalpidamiskuludele aga suureneb, märgib Karis.

Riigieelarve kasvab ka edaspidi, ent paindlikult kasutatavat vaba raha on jätkuvalt vähe. Ette broneeritud kulude osakaal suureneb tänavuselt 78 protsendilt ligikaudu 80 protsendini aastaks 2020. Ehkki riigikontroll ja rahandusministeerium on fikseeritud kulude suurt osakaalu näinud probleemina aastaid, ei ole riigieelarve kasutamise paindlikkust suudetud suurendada, märgib riigikontrolör.

"Juba mõne aasta pärast võtab riigieelarve kuludest poole sotsiaal- ja tervishoiuvaldkond ning see jätab vähe võimalusi toetada riigi muude tegevusalade arengut," kirjutab Karis. Ka tehakse riigi investeeringutest tema sõnul jätkuvalt suur osa Euroopa Liidu toetuste abil.

"Riigijuhtidel on keeruline eirata vajadust vaadata põhjalikult üle väga paljud, kui mitte kõik riigi ülesanded ja kohustused oma inimeste ees ning püüda leida võimalusi neid järjest paremini ja tõhusamalt täita," kirjutab Karis. "Kui riigi ülesanded ja nende sisu on selge, alles siis selgub, kui palju ja milliseid inimesi meil nende ülesannete täitmiseks vaja on, kus vähem, aga kus ka rohkem. Ja kui palju selleks kõigeks raha on vaja."

Kui Eesti ettevõtted ei tee tuleviku kasvu toetavaid investeeringuid ja riik majanduskasvu soodustavaid reforme, siis võib Karise sõnul ees seista olukord, kus aktuaalne ei ole mitte küsimus, kuidas majanduse arengut kiirendada, vaid see, kuidas olemasolevatki taset säilitada.

Eesti demograafiline väljavaade raskendab Karise sõnul arengueesmärkide saavutamist veelgi ja lisab nõudlikkust riigivalitsejate suhtes, kes peavad tegutsema läbimõeldult ja edasiviivalt. Ja selleks peab olema värskeid ja toimivaid ideid.

"Aeg on andnud riigi juhtidele juba ammu märku, et kosmeetilistest muudatustest enam ei piisa. Elu ise sunnib meile peale põhimõttelisemad muudatused," märgib Karis.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
majandus, riik, riigikontrolör, Alar Karis, Eesti

Peamised teemad