19:09 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
14710

Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa ja Res Publica Liit alustasid kolmapäeval pärast reformierakondlasest peaministri Taavi Rõivase umbusaldamist kõnelusi uue valitsuse moodustamiseks.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul soovivad osapooled, et uus võimuliit püsiks kolmel peamisel sambal. Esimene on küsimus, kuidas ületada rahvastikukriis. Teiseks soovib uus võimuliit tuua majanduses ja maksupoliitikas püsinud seisakutesse muudatusi. Kolmandaks on eesmärk tugevalt panustada julgeoleku- ja välispoliitikasse. "See viimane oli ka esimene teemade blokk, mille üle me pikalt arutasime," märkis Ratas, kinnitades, et senist julgeoleku- ja välispoliitikat pole plaanis muuta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Jevgeni Ossinovski märkis, et lähiajal ei lepita kokku tuhandeid punkte, vaid pannakse paika aluspõhimõtted. Muus osas on võimuliit avatud vastavalt muutuvatele oludele ja uutele headele mõtetele. "Võite kindel olla, et uus valitsus viib Eestit edasi ja lahendab küsimusi, mida eelmine valitsus ei suutnud teha," kinnitas Ossinovski.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juht Margus Tsahkna kinnitas, et uued partnerid ei taha jätkata poliitilist kultuuri, mis on seni olnud. "Meie valitsemine ja ka koalitsiooniläbirääkimised saavad olema avatud ning kindlasti kaasame eksperte," märkis Tsahkna.

Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) kavandatav uus koalitsioon lubab tugevdada Eesti välispoliitilist võimekust ning eraldada selleks ka lisaressursse.

"Jah, ma arvan, et praeguses maailma väga kiiresti ja dünaamiliselt muutuvas julgeoleku ja välispoliitika keskkonnas on mõistlik, et me vaatame ka välispoliitika ja selle rahastamise alused üle," ütles kaitseminister Hannes Hanso kolmapäeva õhtul BNS-ile.

"Siin oli väga selge koosmeel kolme erakonna vahel ja arusaamine, et tuleb ressurssi juurde saada," ütles BNS-ile ka riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees, IRL-i liige Marko Mihkelson.

"Selge, et me peame teatud võimekusi tõstma, ilmselt ka tugevdama meie teatud saatkondi, loomulikult ka eesistumise teemad nõuavad ressurssi," jätkas sotsiaaldemokraat Hanso.

"Põhiline lähtepunkt on praegu meil kõigil, et peame tunduvalt aktiivsemat diplomaatiat ühest küljest ressursiga toetama, aga ise ka diplomaatiat ajama aktiivsemalt, Eesti nähtavust suurendama," lisas Mihkelson.

"Ja mitte ainult traditsiooniliselt liitlaste suunal, aga ka välismajanduspoliitikas ehk siis küsimus uutest turgudest. See tingimata ei tähenda mitte uute saatkondade rajamist, aga just nimelt diplomaatilist aktiivsust meie ettevõtjate toetamisel," selgitas Mihkelson.

"Välisministeerium peab olema meie lipulaev rahvusvahelises plaanis, mis suudab kõiki meie huve muutuvas keskkonnas tagada. Täpsetest numbritest on loomulikult vara rääkida, aga ma arvan, et kui see koalitsioon peaks moodustuma, siis välisministeerium peaks kindlasti ka finantsvahendeid meie riigi huvide esindamiseks arvestatavalt juurde saama," rõhutas kaitseminister Hanso.

Mihkelson lubas uue koalitsiooni moodustamisel ka senisest erinevamat välispoliitika juhtimist.

"See ministeerium on Reformierakonna käes olnud ju 15 aastat, ehk võib-olla kõige kauem üleüldse valitsemisvaldkondadest. Ja me näeme, kuhu see on jõudnud. Et ressurssi napib, saatkondasid pannakse kinni ajal, kus tegelikult on vajalikmeie palju aktiivsem diplomaatia," rääkis Mihkelson.

"Ma arvan, et see on lihtsalt üks näide sellest, kuidas ideede vaheldus, mis kaasneb ka valitsuste vahetustega, positsioonide vahetustega, on igal juhul arenguks kasulik," selgitas Mihkelson.

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Margus Tsahkna kinnitas kolmapäeval ETV saates "Foorum", et uus koalitsioon astmelist tulumaksu, mis olnud aastaid Keskerakonna üheks maksupoliitika alaseks juhtmõtteks, ei kehtesta.

"Astmelist tulumaksu ei tule, küll aga tuleb paindlik lähenemine sellele, kuidsas lahendada kaks probleemi. Üks on see, et 75 protsenti Eesti inimesi töötab allapoole keskmist palka ja see probleem on olnud laual juba varem ja eelmine valitsus on teinud ühe otsuse selles suunas," rääkis Tsahkna.

Teine küsimus on Tsahkna sõnul see, mis peaks aitama just kõrgete tööjõumaksudega ettevõtjaid. "Ehk siis sotsiaalmaksureform. See, kuidas moodi me väga erineva maailmavaate puhul selle täpselt kokku lepime. Me kaasame eksperte ja ma soovitab jälgida nende läbirääkimiste käiku," rääkis Tsahkna.

Kaitseminister Hannes Hanso kohtub lähiajal oma Briti, USA, Kanada ja Prantsuse kolleegidega, et kinnitada neile Eesti senise välispoliitilise kursi jätkumist.

"Kui eile õhtul oli mul kokku lepitud järgmise nädala teiseks pooleks kahepoolne kohtumine Briti kaitseministriga, siis täna hommikul lisandus nendele Ameerika Ühendriikide kollegi poolt palve kohtuda asekaitseministriga, [lisaks] Kanada kaitseminister, Prantsuse kaitseminister," rääkis Hanso kolmapäeva õhtul BNS-ile.

"Põhjus on väga selge — kõik tahavad saada kinnitust, et meie välis- ja julgeolekupoliitika jätkub täpselt samal kursil," selgitas sotsiaaldemokraadist kaitseminister.

Tagid:
koalitsioon, läbirääkimised, valitsus, Eesti

Peamised teemad