08:06 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal ei saa teha kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta

Kontaktid Trumpiga olid - tunnistas Vene asevälisminister

© REUTERS / CARLO ALLEGRI
Poliitika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (102)
30 0 0

Toomas Hendrik Ilves ütles ei tõttaks Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal tegema kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Vene asevälisminister Sergei Rjabkov tunnistas neljapäeval Moskva kontakte USA presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniameeskonnaga valimiste eel.

"Kontaktid olid," ütles Rjabkov. Küsimusele, kas neid hoogustatakse, ütles ta, et "need on tööküsimused ning tegude järjekord sõltub teemadest, millega me silmitsi seisame, mõistagi kavatseme seda tööd valimiste järel jätkata".

Rjabkov ütles läbikäimisest Trumpi meeskonnaga rääkides, et "me teeme seda ja oleme seda teinud valimiskampaania vältel".

"Mõistagi teame me enamikku tema lähikondlastest. Need inimesed on Ühendriikides alati rambivalguses olnud ja täitnud kõrgeid ametikohti. Ma ei saa seda öelda küll kõigi kohta, ent nii mõnigi on hoidnud Venemaa esindajatega sidet," sõnas välisminister, edastas BNS.

Rjabkovi sõnul on Vene valitsuses alles alanud arutelu tulevase Trumpi administratsiooniga dialoogi loomise võimaluste ning selleks otstarbeks kasutatavate kanalite üle. "Praegu on sellest vara rääkida, sest alles päev on möödunud USA valimistest, mis on tekitanud maailmas laialdast vastukaja," lausus Rjabkov.

Eesti eelmine president Toomas Hendrik Ilves ütles neljapäeval BBC raadiouudistele, et ta ei tõttaks Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal tegema kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta.

Trump ütles juulis ajalehes New York Times avaldatud kommentaaris, et ta otsustab Balti riikide kaitsmise Venemaa agressiooni vastu lähtudes sellest, kas need riigid on täitnud kohustused USA ees.

Ilves meenutas, et Eesti on üks vähestest NATO liikmetest, kes täidab kokkulepitud taset ja kulutab riigikaitsele kaks protsenti SKTst. Ilves meenutas, et Ameerika Ühendriikide valitsus avaldas juba 2001 aastal muret selle pärast, et NATO liikmesriigid ei täida võetud kohustusi ja ei hoia kaitsekulutusi nõutaval tasemel.

Küsimusele, kas Donald Trump on Venemaaga liiga heades suhetes, nentis Ilves, et see on keeruline küsimus. "Donald Trump hakkab saama Ameerika Ühendriikide presidendina regulaarselt luureraporteid. Inimesed muudavad meelt," rääkis Ilves.

Ilves lisas, et kindlasti saab president Trumpi lähikonnas olema inimesi, kellel ei ole Venemaa suhtes mingeid illusioone.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (102)
Tagid:
Donald Trump, Toomas Hendrik Ilves, Eesti, USA

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47