11:32 21. Veebruar 2018
Tallinn-12°C
Kuula otse
Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal ei saa teha kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta

Kontaktid Trumpiga olid - tunnistas Vene asevälisminister

© REUTERS / CARLO ALLEGRI
Poliitika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (101)
30 0 0

Toomas Hendrik Ilves ütles ei tõttaks Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal tegema kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Vene asevälisminister Sergei Rjabkov tunnistas neljapäeval Moskva kontakte USA presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniameeskonnaga valimiste eel.

"Kontaktid olid," ütles Rjabkov. Küsimusele, kas neid hoogustatakse, ütles ta, et "need on tööküsimused ning tegude järjekord sõltub teemadest, millega me silmitsi seisame, mõistagi kavatseme seda tööd valimiste järel jätkata".

Rjabkov ütles läbikäimisest Trumpi meeskonnaga rääkides, et "me teeme seda ja oleme seda teinud valimiskampaania vältel".

"Mõistagi teame me enamikku tema lähikondlastest. Need inimesed on Ühendriikides alati rambivalguses olnud ja täitnud kõrgeid ametikohti. Ma ei saa seda öelda küll kõigi kohta, ent nii mõnigi on hoidnud Venemaa esindajatega sidet," sõnas välisminister, edastas BNS.

Rjabkovi sõnul on Vene valitsuses alles alanud arutelu tulevase Trumpi administratsiooniga dialoogi loomise võimaluste ning selleks otstarbeks kasutatavate kanalite üle. "Praegu on sellest vara rääkida, sest alles päev on möödunud USA valimistest, mis on tekitanud maailmas laialdast vastukaja," lausus Rjabkov.

Eesti eelmine president Toomas Hendrik Ilves ütles neljapäeval BBC raadiouudistele, et ta ei tõttaks Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegsete väljaütlemiste põhjal tegema kaugeleulatuvaid järeldusi tema tulevase välispoliitika kohta.

Trump ütles juulis ajalehes New York Times avaldatud kommentaaris, et ta otsustab Balti riikide kaitsmise Venemaa agressiooni vastu lähtudes sellest, kas need riigid on täitnud kohustused USA ees.

Ilves meenutas, et Eesti on üks vähestest NATO liikmetest, kes täidab kokkulepitud taset ja kulutab riigikaitsele kaks protsenti SKTst. Ilves meenutas, et Ameerika Ühendriikide valitsus avaldas juba 2001 aastal muret selle pärast, et NATO liikmesriigid ei täida võetud kohustusi ja ei hoia kaitsekulutusi nõutaval tasemel.

Küsimusele, kas Donald Trump on Venemaaga liiga heades suhetes, nentis Ilves, et see on keeruline küsimus. "Donald Trump hakkab saama Ameerika Ühendriikide presidendina regulaarselt luureraporteid. Inimesed muudavad meelt," rääkis Ilves.

Ilves lisas, et kindlasti saab president Trumpi lähikonnas olema inimesi, kellel ei ole Venemaa suhtes mingeid illusioone.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)
Tagid:
Donald Trump, Toomas Hendrik Ilves, Eesti, USA

Peamised teemad

 • EL-i elanikud ei pea Venemaad Euroopa osaks, illustreeriv foto

  Üle poole Prantsusmaa (65%) ja Suurbritannia (52%), aga ka 46% Saksamaa elanikest ei pea Venemaad Euroopa osaks, samal ajal on Poola elanikud vastupidisel seisukohal – vaid 20% vastanutest nõustub sellega, et Venemaa ei ole Euroopa.

  7
 • Haapsalu–Noarootsi jäätee on avatud

  Kolmapäeval, 21. veebruaril kell 8.30 avatakse soodsate ilmaolude korral Haapsalu–Noarootsi jäätee sõidukitele tegeliku massiga kuni 2,5 tonni, teatas Maanteeamet.

  6
 • Läti lipp

  Läti pangandus on teist korda kahe nädala jooksul sattunud skandaali keskpunkti. Asjatundjad ei välista, et need paljastused viivad välja süsteemse kriisini ja pisikese Balti riigi pangasüsteemi degradeerumiseni.

  26