15:43 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
6620

Mõne aastakümne eest oli enesestmõistetav, et Leedu kaitseväge aitasid arendada liitlased, sealhulgas Ühendkuningriik, kes koolitas Leedu sõjaväelasi. Praegu on asjad vastupidiseks muutumas, 21. sajandi ohtudega võitlemise kunsti õpetavad brittidele just Leedu kaitseväe spetsialistid.

See, et Leedu on tänu pidevatele inforünnakutele teinud suuri edusamme teavituses ja infosõjas, tunnistavad ka NATO liitlased, edastas inosmi. NATO liikmesriigid on täheldanud, et Kreml kasutab aktiivselt propagandat ning teisi info- ja kübersõja meetodeid, mis Lääne kaosesse viivad. Liitlaste sõjaväelased ei suuda alati ohtu hoomatagi, sest neil ei ole ilmse vaenupropaganda vastu võitlemise kogemust.

Üks selliseid riike on Ühendkuningriik, mis on Brexiti referendumist saadik šokis. Referendumi ajal tegutses Kremli propaganda väga aktiivselt agiteerides britte Euroopa Liidust välja astuma ja selleks spetsiaalselt palgatud trollid loopisid Ühendkuningriiki pidevalt poriga ning lõhestasid immigratsioonivastaseid kirgi üles küttes ühiskonda. Selliseid lõhestuspüüdeid märkasid eksperdid ka 2014. aastal, kui toimus Šotimaa iseseisvusreferendum.

Üks infosõja võitlusvahend — Kremli kontrollitav meedia pasundas pidevalt Ühendkuningriigi terviklikkuse lõhkumisest. Peale selle oletatakse, et Venemaa trollid viisid Briti teabevõrgustikes valeinfot levitades läbi eksituskampaaniat. Ühendkuningriigi luure paljastas mullu Venemaa häkkerite grupi Fancy Bears, mis kavatses valmistulemusi muuta. Sellised rünnakud sundisid Ühendkuningriiki looma eriosakonna — 77. brigaadi.

Teise maailmasõja ajal spetsialiseerus 77. brigaad ebakonventsionaalse sõja pidamisele ja kasutas sissisõja taktikat. Formaalselt peaks brigaadis olema mitu tuhat sõjaväelast, kuid praegu on seal vaid 450 sõdurit ja ohvitseri, pea pool nendest reservväelased. 77. brigaadi peaülesanne on infosõda, vaenupropaganda analüüs, psühholoogilised operatsioonid ning sõjaväe ja valitsuse nõustamine meediaküsimustes.

Briti sõjaväelasi kutsuti koolitama võitluses Venemaa "pehme jõuga" juba karastunud Leedu Strateegilise kommunikatsiooni ameti ohvitserid. Stratcomi ülema ajutina kohustetäitja kolonelleitnant Juris Žguts rääkis intervjuus väljaandele The Times, kuidas Kremli propaganda tegutseb: kasutatakse nii teadlikku valet, kui ka mõjutatakse märkamatult Venemaa pop-artistide ja teiste kunstimeistrite kaudu, kes tekitavad elanikkonnas nostalgiat nõukogude aegade järele.

"Meie ühiskonnale võib tunduda, et me asume Venemaal," rääkis ohvitser, pidades silmas Venemaa kultuuri mõju ja isegi nõukogude sõjaväelaste mälestusmärkide tähtsust. Žguts koolitas nädala jooksul Briti sõjaväelasi. "Ühendkuningriigil tuleb Leedu vastu suunatud desinformatsioonist veel palju õppida. Me jätkame ühiseid jõupingutusi ja kogemuste vahetamist," öeldakse Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi kommentaaris.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
infosõda, Fancy Bears, NATO, Ühendkuningriik, Leedu

Peamised teemad