03:24 23. Märts 2018
Tallinn0°C
Kuula otse
Keskerakond on olnud tugevalt tähelepanu keskpunktis

Populaarseim on Keskerakond

© Riigikogu / Erik Peinar
Poliitika
lühendatud link
2430

Erakondade toetusreitingut juhib novembris enim Keskerakond ja Reformierakonna toetus on langenud, selgus rahvusringhäälingu (ERR) uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Suurima toetusega on hetkel valitsust moodustav ja esimeest vahetanud Keskerakond 29 protsendiga, olles kasvatanud poolehoidu eelmise kuuga võrreldes veel kolme protsendipunkti võrra.

Peaministrile avaldatud umbusalduse järel võimukoalitsioonist välja langenud Reformierakond on 21 protsendiga küll endiselt teisel kohal, kuid on võrreldes oktoobriga kaotanud oma toetusest neli protsendipunkti.

Uuringujuht Juhan Kivirähk ütles ERR-ile, et viimased kaks nädalat on olnud Eesti poliitikas väga turbulentne periood, sest Keskerakond sai uue esimehe ning vahetub valitsuskoalitsioon. "Võib-olla järgmisel kuul on muutused veelgi suuremad," sõnas Kivirähk.

Kolmandal positsioonil on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 13 protsendi ja neljandal Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 12 protsendi suuruse toetusega. SDE toetus kasvas oktoobriga võrreldes ühe ja EKRE oma kahe protsendipunkti võrra.

Parlamendierakondadest väikseima toetusega on Vabaerakond ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) võrdselt üheksa protsendiga.

Kui Vabaerakonna toetus kuu varasemaga ei muutunud, siis IRL tõstis oma toetust kahe protsendipunkti võrra ning üheksa protsendi suurune toetus on IRL-ile ka 2016. aasta parim näitaja. Aasta jooksul on nende toetus kõikunud vahemikus neli kuni seitse protsenti.

Uut valitsust moodustavate Keskerakonna, SDE ja IRL summaarne toetus on 51 protsenti, opositsiooni jäävate Reformierakonna, EKRE ja Vabaerakonna toetus 42 protsenti. Seega alustaks uus võimukoalitsioon üle pika aja toetusega, mis on suurem opositsiooni omast. Kui valitsusega liituks veel ka Vabaerakond, oleks ülekaal veel suurem.

Turu-uuringute AS küsitles ERR-i uudistetoimetuse tellimusel üle Eesti 1000 inimest nende kodudes. Küsitlustulemustes on esitatud vaid nende vastajate arvamused, kes omasid poliitilist eelistust — see muudab küsitlustulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Võrreldes oktoobriga vähenes erakondlikku eelistust mitte omanud inimeste osakaal 35 protsendilt 31 protsendile.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul näitab erakondade populaarsus-uuringu tulemus rahva heakskiitu Eesti poliitikas toimuvatele põhimõttelistele muudatustele.

"Keskerakond on olnud tugevalt tähelepanu keskpunktis ning on rõõmustav, et oleme suutnud oma toetust kasvatada," ütles Ratas. „Loomulikult olen erakonna kõrge toetusega rahul, sest see annab signaali, et meie püsivalija on erakonna tegevuse heaks kiitnud ning toetajaid on veelgi lisandunud."

Küsitlus toimus 2.-15. novembrini ehk selle sisse jäid nii Keskerakonna esimehe vahetus, valitsuskriis, peaministri umbusaldamine kui uute partnerite võimuläbirääkimised.

Tagid:
reiting, Reformierakond, EKRE, SDE, Keskerakond, Jüri Ratas

Peamised teemad