22:45 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
8340

Euromaidani kolmanda aastapäeval algasid Kiievis massilised protestimeeleavaldused. See ei ole enam deja vu, vaid juurdunud traditsioon.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Käimasolev sotsiaalsete protestide laine Ukrainas kuulutati Moskva sepitsusteks. Ukraina julgeolekuteenistus teatas Kremli salaplaani "Kõigutaja" (vene keeles "Шатун") paljastamisest. See on nendest, kes tänavatel "kõiguvad". Kuid vaevalt, et Moskva olukorda Kiievis "kõigutab", edastas raadio Sputnik.

Euromaidani kolmanda aastapäeval algasid Kiievis massilised protestimeeleavaldused. See ei ole enam deja vu, vaid juurdunud traditsioon. Tuhanded, seekord peamiselt pensionäridest miitingulised, tulid tänavatele. Nad protesteerivad kommunaalteenuste tariifide tõstmise vastu ja nõuavad pankrotistunud pankadesse jäänud säästude tagastamist.

Ukraina võimud kuulutasid sotsiaalsed protestid kärmelt Moskva sepitsusteks. Julgeolekuteenistusest teatati, et häkkerid (väga aktulaane teema) paljastasid Kremli ülisalajase plaani nimega "Kõigutaja". Asjast tuleb niimoodi aru saada, et see käib praegu Kiievi tänavatel "kõiguvate" kohta. Jõuametkondade meelest on selle eesmärgiks destabiliseerida olukorda Ukrainas ja esile kutsuda Ülemraada ennetähtaegsed valimised.

Süüdistada Moskvat, et talivili pole maha külvatud, kartul ei läinud kasvama või et kommunaalteenuste tariifid muudkui kasvavad, on samuti omamoodi Ukraina traditsioon, mis on juurdunud viimase kolme saastaga. Kuigi "kõigutamine" on Ukrainas väga levinud. Kõik kõigub tõepoolest. Ja ilma igasuguste Kremli korraldusteta.

Sellest, kullakesed, on kõikidel Ukraina poliitikutel juba närvid läbi. Sel ajal, kui saadikud klaarisid Ülemraadas rusikatega, kes nendest on tõeline patrioot, kes aga "käib vaid Moskva vahet" ja Nadežda Savtšenko sõimas kolleege "oinasteks" ja need teda vastu "kitseks", suutis Isamaa (ukraina keeles — "Батькивщина") partei liider Julia Tõmošenko külmaverelisuse säilitada. Ta andis endast taas otsustavamalt märku, kui teised tema kolleegid Raadas. Ta toetas tänavaproteste ja nõudis umbusalduse avaldamist president Petro Porošenkole. Muide, viimaste Ukraina ajakirjanduses avaldatud küsitluste kohaselt on "Isamaal" kõrgeim reiting parteide hulgas. Tõsi küll, kõigest 9%, kuid teistel on see veelgi väiksem.

Selleks ajaks juba rahvarahutusi kartma hakanud Ukraina Julgeolekuteenistus teatas terroriohust. Jõuametkond hoiatas igaks juhuks ka ettevalmistatavatest massirahutustest ja provokatsioonidest ning kutsus elanikkonda üles miitingutele mitte minema. Paljugi, mis juhtuda võib. Siseminister Arsen Avakov hoiatas, et miitinguliste provokatsioonide ja korratuste korral tegutseb politsei resoluutselt.

Kuid peatada pankrotistunud pankade nördinud hoiustajaid või rahulolematuid üüratute tariifide ja elatustaseme langusega vaevalt et õnnestub. Nii et kui keegi olukorda Ukrainas "kõigutabki", siis vaevalt, et Moskva seda teeb. Kiievis on oma kõigutajaid rohkem kui küll.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
k]igutaja, Isamaa, Julia Tõmošenko, Ukraina

Peamised teemad