08:09 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
5421

Saakašvili silmad avanesid. Nii enda kui uute kaaskodanike suhtes. Nii oma uue koduriigi kui ka tema presidendi suhtes.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Kodutu, töötu. Nüüd aga vahest veel ka ilma passita. Odessa oblast ähvardab osutuda Mihhail Saakašvilile selleks, milleks sai „Imede põld" puust Buratino-poisi jaoks. Lõksuks, tõendab raadio Sputnik.

Probleemimees Mihhail Saakašvili jätkab oma lammutusmarssi mööda endise Nõukogude Liidu maid, jäädes seejuures raashaaval ilma oma kunagise sära jäänustest ja poliitilistest prillidest. Ja samas ka — passist. Pagenud tagaotsitavana Gruusia õiguskaitseorganite eest Ukrainasse, sai ta Ukraina kodakondsuse ja jäi automaatselt ilma Gruusia omast. Alustas elu puhtalt lehelt, uue passiga.

Ja esialgu läksid asjad justkui üsna kenasti: temperamentsele reformijale ja tema meeskonnale anti „toita" terve Odessa oblast. Ja ka oblasti elanikud paistsid esialgu lootvat, et oblastivalitsuse uus juht suudab nende elu edendada. Seda enam, et ta oli nende presidendi ilmne lemmik. Lootused ei täitunud. Täpsemalt, toitmisega läks kõik õnneks, aga muutustega mitte sugugi. Mihhail Saakašvili ise pole selles, mõistagi, terakestki süüdi. Polnud need inimesed, polnud see oblast, aga presidendist sõber, nagu selgus, loopis edumeelsetele reformidele salaja kaikaid kodaratesse ja toetas vaikimisi kohalikke korruptante-kurjategijaid. Ei lasta töötada. Nii nagu varemgi tema tänamatul esimesel kodumaal. Peame siin silmas Gruusiat.

Ühesõnaga, Saakašvili silmad avanesid. Nii enda kui uute kaaskodanike suhtes. Nii oma uue koduriigi kui ka tema presidendi suhtes. Ei osanud ta ju varem keegi midagi aimatagi, kõik arvasid, et elavad justkui paradiisis. Ja nende julgete paljastuste pärast, on Mihhail Saakašvili veendunud, hakkas Porošenko tundma tema suhtes tulist viha ja haub hirmsat kättemaksu: tõenäoliselt asutakse nüüd kohtu kaudu temalt Ukraina kodakondsust ära võtma.

Et ta hirmsateks piinadeks tema esimesele kodumaale välja anda. Aga see teda ei murra: hakkab võitlema „võiduka lõpuni". Mis lõpp see õigupoolest on ja kes keda peab võitma, ei ole endine Gruusia president ja endine Ukraina kuberner täpsustanud.

Mõte karistada kodakondsusest ilmajätmisega osutus ühtlasi Kiievi poliitikutele meelepäraseks. Radikaalse partei esimees Oleg Ljaško, näiteks, on kindel, et mitte ainult Saakašvili, vaid ka Isamaa juht Julia Tõmošenko ei vääri Ukraina kodakondsust. Salamisi (Ljaško meelest) arendab ta riigivastast tegevust. Nagu ikka, Venemaa kasuks. Ja selle eest, vaata ja imesta, saab seal kangelase tiitli. Milleks talle Ukraina kodakondsus? Vaevalt küll suudaks Ljaško oma sõnade kinnituseks esile tuua kasvõi ühe Tõmošenko poolt Venemaa kohta lausutud heatahtliku sõna Rääkimata mõnest teost. Mis on, muide, täiesti loogiline: vaat sedavõrd nutikas „Kremli agent", kes ennast mite millegagi ei reeda. Tõenäoliselt on järjekorras järgmiseks Nadeža Savtšenko, kes oma väljaütlemistes lausa ühelegi Ukraina poliitikule ei halasta.

Üleüldse on mõte võtta kodakondsus ära kõigilt, kes teevad Ukrainale täiesti ilmselgelt kahju, rikuvad jämedalt tema seadusi, õhutavad kodanike hulgas vihavaenu ja provotseerivad vägivalda — piisavalt produktiivne idee. Ainult et kui asuda seda tõsimeeli ellu viima, siis tuleb võtta pass ja kodakondsus ära peaaegu et kogu praeguselt riigi kõrgemalt juhtkonnalt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Mihhail Saakašvili, Gruusia, Ukraina

Peamised teemad