08:25 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Poliitika
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
3810

Põhimõtted ja seisukohad ei maksa midagi, maksab vaid võimuhimu ja soov pirukast osa saada.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas leiab, et Vabaerakond tegi pärast koalitsioonist välja jäämist enda hoiakutes kannapöörde.

"Eile kiideti uue koalitsiooni kavad suurepärasteks ja väideti, et suur osa neist on vabakate programmist, täna ei kõlba need mitte kuskile," kirjutas Põlluaas sotsiaalmeedias Vabaerakonna meelemuutusest valitsusliidu suhtes, edasas BNS. "Ometi pole ei koalitsioon ega nende kavad muutunud, muutunud on vaid see, et Vabaerakonda punti ei hoolita."

"See näitab veelkord, et põhimõtted ja seisukohad ei maksa midagi, maksab vaid võimuhimu ja soov pirukast osa saada. Nüüd kui pihud tühjad, ollakse vihased ja kättemaksuhimulised," märgib Põlluaas. "Naljakas on siinjuures, et isegi vanad kalad, Isamaast pärit Herkel, Ammas ja Adams ei saanud aru, et keegi neid tõsiselt ei võtnud, kuigi kuluaarides räägiti uue võimuliidu liikmete poolt üsna avatult, et Vabaerakonda ei saa ju erakonnana ja partneritena arvesse võtta, sest neil puuduvad ühtsed ja selged seisukohad — kokkulepped nendega ei pea ja igaüks neist hääletab nagu jumal juhatab. Mis kasu sellisest koalitsioonipartnerist oleks."

"Aga ju siis lootus võimu juurde pääseda oli liialt pimestav või ollakse juba liialt resigneerunud, et toimuvast aru saada," märgib Põlluaas, kelle hinnangul on Vabaerakonna retoorikamuutus piinlik.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel kirjutab enda blogis, et koalitsioonist väljajäämine oli mitte ainult teadliku lollitamise tagajärg, vaid näitab pigem, et uue võimuliidu esindajad ei suutnud iseendas selgusele jõuda.

"Vabaerakonnaga peetud kassi-hiire mäng lõppes oodatud tulemusega — koalitsiooni meid ei kaasata," kirjutab Herkel, kelle sõnul oli koalitsiooni kuulumine siiski Vabaerakonna eelistatud valik ja seda ka väljendati.

"Nii Keskerakonna, sotside kui IRL-i poliitikute hulgas oli ja on tarku inimesi, kes pidasid meie kaasamist otstarbekaks. Peale jäi aga soov positsioonid parteiliste toiduahelate vahel ära jagada, kirjutab Herkel enda blogis. "Ehkki see oli selge ammu enne tänast [laupäeva], oli tark lasta see "ei" teistel välja öelda. Kui meil oleksid närvid üles ütelnud, siis andnuksime me võimaluse rääkida järgmised kaks ja pool aastat, et "nad ju ise loobusid"."

"Oleme selgelt öelnud, et koalitsiooni minnakse üksnes täieõigusliku partnerina ja mingeid poolikuid variante ei tule. Sellest hoolimata tulid "kolm Idamaa tarka" ehk [Jüri] Ratas, [Margus] Tsahkna ja [Jevgeni] Ossinovski just sellist vaheolekut pakkuma. Vestlusest jäi mulje, et vaatamata seni väljendatud valmisolekutele pole meie demokraatiapaketiga praktiliselt arvestatud," märgib Herkel. "Tulumaksureform läheb küll samas suunas, nagu olid meiegi lubadused, kuid teostus on täiesti sõge. Sisuliselt on see astmeline tulumaks, mida nõnda ei juleta nimetada."

Herkeli sõnul ei suutnud Vabaerakond kahjuks kaitsta nende valijate huve, kes ei tahtnud näha loodava koalitsiooni kaalukeelena Keskerakonna seda tiiba, kellega seonduvad eeskätt korruptsioon, Savisaar ja Ühtne Venemaa. Ühtlasi kahtleb Herkel, kas koalitsioon ühtegi Vabaerakonna põhimõtet ellu viib.

"Võidakse küsida, mis siis häda on, miks Vabaerakond ei võtnud vastu mõnd komisjoni esimehe kohta, võib-olla isegi kohta riigikogu juhatuses. Võinuks ehk sellega piirduda, olles koalitsiooni tugirattaks," kirjutab Herkel. "Esiteks tehakse sisulised otsused vabariigi valitsuses ja sealt kõrvale jäämine tähendaks otsuste tegemisest väljalülitamist. Teiseks tekitaks selline eristaatus pingeid teiste opositsioonierakondadega. Kolmandaks tähendaks ebamäärane sõltuvussuhe probleeme avalikus suhtluses ja pidevaid katseid meid vaigistada."

Herkel peab sellist lahendust aga lõksuks. "Selline positsioon võis mõistetav olla ehk keskerakondlastele, kes varem olid Savisaare sõltlased ning alles nüüd, suure tüürimehe nõrkedes, ärkasid iseseisvale elule. Vabaerakonna liikmed on teisest puust. Meile midagi sellist pakkuda oli väga-väga rumal ning ainuüksi selle mõttega näitas loodav koalitsioon oma ebaküpsust," kirjutab Herkel enda blogis.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
koalitsioon, Vabaerakond, EKRE, Henn Põlluaas, Andres Herkel

Peamised teemad