06:39 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Poliitika
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
8920

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles laupäeval volikogu ees, et välismeediasse jõudnud jutt Eesti läänemeelse valitsuse asendumisest Kremli-meelsega, on lausvale.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles laupäeval volikogu ees, et välismeediasse jõudnud jutt Eesti läänemeelse valitsuse asendumisest Kremli-meelsega, on lausvale.

Kui valitsuskriisiga kaasnenud avaldusi võis Ratase sõnul lugeda tavapäraseks sisepoliitiliseks sõnasõjaks, siis välismeediasse levinud kuulujutud läänemeelne valitsuse vahetumisest Kremli-meelse valitsusega on tema sõnul lubamatud lausvaled, edastas BNS.

"Sellise jutu levitamine on alatu ja väiklane, see on isiklikust kibestumisest kantud pahameel, mis heidab varju kogu riigile," ütles Ratas. "Ma väga loodan, et Eesti riigi rahvusvahelist mainet kahjustavad väited ei jõudnud välismeediasse kohalike poliitikute kaudu. See oleks ülim lugupidamatus ja hoolimatus oma riigi ja rahva suhtes."

Laupäeval kiitis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) volikogu heaks Keskerakonna ja IRL-iga sõlmitava valitsusleppe, misjärel kinnitas juhatus sotsiaaldemokraatide valitsusdelegatsiooni koosseisu.

Erakonna volikogu esimehe Jüri Morozovi sõnul on uues valitsusliidus võimalik ellu viia muudatusi, mis keskenduvad kõigi inimeste heaolule ja paremale käekäigule. "Nagu Marju Lauristin tabavalt ütles, tuleb nüüd keskpunkti valitsus, mis murrab senise seisaku, toetub värsketele ideedele ja avarale mõtlemisele," ütles Morozov.

Volikogu järel kinnitas juhatus erakonna ministrikandidaadid. Jevgeni Ossinovski jätkab tervise- ja tööministrina ning Indrek Saar kultuuriministrina. Välisministriks saab Sven Mikser, siseministriks Andres Anvelt ning ettevõtlus- ja majandusarengu ministriks Urve Palo.

Ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) volikogu kinnitas moodustatava valitsuse ministrikohtade jaotuse, mille järgi tuleb erakonnale viis ministrikohta.

IRL-i ministripositsioonid uues valitsuses on kaitse-, rahandus-, justiits-, sotsiaalkaitse- ja keskkonnaministri kohad. Erakond kinnitab ministrid esmaspäeval.

„Need on väga olulised ja tugevad positsioonid Isamaa jaoks. Meie jaoks on olulised selged riigikaitse põhimõtted, korras rahanduspoliitika ja tugeva õigusriigi tagamine, demograafia ja Eesti rahavastiku areng ning loodusressursside mõistlik kasutamine," ütles Margus Tsahkna. „Koalitsioonikõnelused on olnud sisukad ja intensiivsed. Nüüd mõtleme rahulikult ministrite positsioonid läbi, et meeskonnana valitsuse tööd tegema minna, " lisas Margus Tsahkna.

Laupäeval kogunenud Keskerakonna volikogu kinnitas erakonna esimehe Jüri Ratase ettepanekul Keskerakonna ministrikandidaadid.

Peaministriks kandideerib Jüri Ratas, majandus- ja taristuministriks Kadri Simson, haridus- ja teadusministriks Mailis Reps, maaeluministriks Martin Repinski ning riigihalduse ministriks Mihhail Korb.

Samuti kiitis Keskerakonna volikogu konsensuslikult heaks Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) vahel sõlmitava koalitsioonilepingu.

Reformierakonna esimehe ja peatselt ametist lahkuva peaminister Taavi Rõivase hinnangul puudub uue valitsuse kokkuleppes majanduse arengut toetav visioon, teatas Reformierakond.

"Lühikeses vaates võib loodud väärtuse ümberjagamine tunduda ilus ja solidaarne, aga inimeste töise pingutuse kõrgemate maksudega karistamine vähendab oluliselt meie laste põlvkonna võimalusi edukas olla," ütles Rõivas laupäeval Tallinnas toimunud Reformierakonna volikogul. Rõivase hinnangul asendub Eestile edu toonud maksusüsteemi lihtsus keerulise astmelise tulumaksu, maksutõusude ning rea uute maksudega.

"Uute maksude asemel vajab Eesti palju strateegilisemat vaadet ning maksupoliitikat, mis soodustaks tootlikkuse ning sissetulekute kasvu. Reformierakonna visioon uuest Põhjamaast vaatab pikalt tulevikku ning pakub lahendusi, mis viivad meie elatustaseme Põhjamaadele lähemale. Loodava valitsuse programmist visiooni välja ei loe," lausus Rõivas.

"Astmeline tulumaks ning pangamaks pärsivad otseselt tulevast majanduskasvu ning seavad klaaslae inimeste sissetulekutele. Keskpikas vaates seab uus valitsus Eesti inimesed palgalõksu, sest kõrgemapalgaliste töökohtade konkurentsis Eesti positsioon halveneb tuntavalt. See kõik on tagasilöök senisele, Eestile edu toonud kursile," sõnas Rõivas.

Tema sõnul toob valitsusvahetus kaasa ka poliitilise maastiku muutumise, kuivõrd IRL-i poliitika liigub rahvuslikust ja parempoolsest maailmavaatest tugevalt vasakule.

"Samuti on uuel valitsusel suur vastutus selgitada lepet Ühtse Venemaaga, mis on tekitanud väga palju küsimusi Eesti partnerite ja liitlaste seas. Eestist saab esimene riik Euroopa Liidus ja NATO-s, mille peaministril on selline lepe sahtlis," märkis Rõivas. "Reformierakond kavatseb jätkuvalt pakkuda parempoolset ja liberaalset alternatiivi ning seista Eesti julgeoleku ning inimeste heaolu kasvu eest."

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
koalitsioon, valitsuslepe, IRL, SDE, Keskerakond, Reformierakond, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Taavi Rõivas, Eesti

Peamised teemad