16:39 22. Oktoober 2017
Tallinn+ 5°C
Kuula otse
Saksamaa ja teiste Euroopa Liidu riikide poliitiline juhtkond on parempopulistlike liikumiste esiletõusust Euroopas šokis

Peatumismärguanne: Saksamaa president kutsub EL-i rohkem mitte laienema

© Sputnik / Алексей Куденко
Poliitika
lühendatud link
3321

Viimastel kuudel on Saksamaa märkamatult üle läinud migratsiooni ohjeldamise poliitikale, kaasa arvatud range piirirežiim ja kiirendatud korras väljasaatmine isikute puhul, kellel ei ole õigust pagulase staatusele.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Saksamaa LV president Joachim Gauck esines pühapäeval sensatsioonilise avaldusega, tehes ettepaneku peatada Euroopa Liidu laienemisprotsess ja asuda tegelema integratsiooni süvendamisega praeguse Euroopa Liidu raames, edastas RIA Novosti.

Gaucki avaldus kajastab järsku muudatust CDU/CSU valitseva bloki seisukohtades Euroopa Liidu idasuunalise laienemise küsimuses. Saksamaa ja teiste Euroopa Liidu riikide poliitiline juhtkond on 2015. aasta rändekriisist ja parempopulistlike liikumiste esiletõusust Euroopas ikka veel šokis.

Viimastel kuudel on Saksamaa märkamatult üle läinud migratsiooni ohjeldamise poliitikale, kaasa arvatud range piirirežiim ja kiirendatud korras väljasaatmine isikute puhul, kellel ei ole õigust pagulase staatusele. Seda kursimuutust ei ole küll ametlikult afišeeritud, kuid Gauck ütles selle esmakordselt avalikult välja.

Saksamaa LV presidendi avaldust võib pidada korraga mitme tõsise muutuse peegelduseks EL-i poliitikas.

Juba oma praeguselgi kujul elab Euroopa Liit läbi sügavat kriisi (majanduslikku, poliitilist ja ideoloogilist), mingist edasisest laienemisest ei või juttugi olla. Peaasi on — säilitada Euroopa Liit praegustes piirides, kuna „vanad eurooplased" on sügavalt pettunud EL-i Ida-Euroopast lisandunud uutes liikmetes, kes alatasa näitavad üles ksenofoobiat ja natsionalismi.

Samal ajal protestib Lõuna-Euroopa aina enam Brüsseli poolt kehtestatud karmi kokkuhoiupoliitika vastu. Kuid Euroopa Liidu jaoks kõige murettekitavamaks märguandeks sai Brexiti referendum Suurbritannias.

Välistatakse mitte ainult uute liikmete, nagu Ukraina, Gruusia ja Türgi vastuvõtmine Euroopa Liitu, vaid koguni neile viisavabaduse võimaldamine, kuivõrd ebaseaduslike sisserändajate ja võõrtööliste sissevool viib parempopulistlike parteide jätkuva tõusu ja halvimal juhul Euroopa fašiseerumiseni. Poliitiliselt on see vastuvõetamatu.

Lisaks eelöeldule oli Gauck kategooriliselt vastu mis tahes rahvahääletustele ja teistele rahva vahetu tahte väljendusvormidele. See tuleneb šokina mõjunud äratundmisest, et pärast Suurbritannia referendumit EL-ist lahkumise kohta ja Donald Trumpi valimist USA presidendiks võivad Euroopas valitsevad poliitladvikud oma võimu kaotada.

Euroopa valijate meeleolud aga on juba silmanähtavad — nad on Brüsseli ja euroingegratsiooni vastu, liberaalse migratsioonipoliitika vastu, valitsevate poliitiliste parteide ja neoliberaalse ideoloogia vastu.

Samaaegselt Gaucki avameelse avaldusega „liigse" liberalismi ja poliitkorrektsuse vastu on Saksamaa LV kaitseminister Ursula von det Leyen, kes üsna ebaviisakalt reageeris Donald Trumpi USA presidendiks saamisele, nüüd sunnitud tunnistama, et „poliitikud on poliitkorrektsusega liiale läinud". Enne seda nõudis ta Bundeswehri tugevdamist etniliste ja seksuaalvähemuste hulgast värvatavate kutsealuste arvelt. Kuid kõige järgi otsustades on neoliberaalsel diskursusel peagi lõpp.

Tagid:
laienemine, president, Joachim Gauck, EL, Saksamaa

Peamised teemad