22:17 21. Jaanuar 2018
Tallinn-5°C
Kuula otse
Tallinn. Foto on illustratiivne

Kreml tinistab. Ühendkuningriigi lubatud raketid pöörati Eestist ära

© Sputnik / Андрей Петров
Poliitika
lühendatud link
8251

Huvitav, kas on õige, et "punasest joonest" (ja Venemaa piiridest) sammu tagasi astuma sundisid britte poliitikud?

TALLINN, 30. november — Sputnik. Kui nii, saab Briti poliitikuid vaid õnnitleda, edastas raadio Sputnik.

London hakkas Kremli kartma. Nii seletatakse Balti riikides Briti sõjaväelaste otsust oma sõjalist kohalolekut Eestis esialgu mitte suurendada.

Alles üsna hiljuti rõõmustas Tallinn, kes ise juba ammu sedasama Kremli kardab ja teisi õhutab, nagu laps, et London lubas saata Eestisse kesktegevusulatusega raketid ja 800 sõjaväelast. Nii oli Tallinn suuremas tähelepanusäras ja ka Moskval oleks veel üks põhjus muretsemiseks.

Kuid ei jõudnud Moskva veel muretsema hakatagi, kui Ühendkuningriik juba kõik ümber mängis. Möödunud nädalal internetis üles pandud Briti armee pressiteade võeti maha ja kirjutati ümber ning viited rakettidele võeti välja, teatab The Times. Ühendkuningriigi kaitseministeerium märkis, et rakettida paigutamine on peatatud ja et seda küsimust "ei ole veel kinnitatud". Ministeeriumi allikad aga teatasid, et oma osa mängis selles "poliitika".

Räägitakse, et "kolmanda osapoole sekkumisega" polnud sellel mingit pistmist. Meedia aga — nii Briti, kui ka Eesti oma, muidugimõista, on veendunud: idülli rikkus ära Kremli reaktsiooni kartus. See tähendab, et Londonis hakati lihtsalt kartma ja otsustati end veel kord kindlustada. Kas teil häbi pole, tuleb nüüd igast suunast etteheiteid!

Kolonel Bob Steward, konservatiivist parlamendisaadik ja endine ÜRO vägede ülemjuhataja Bosnias nimetas seda mitte üksnes signaaliks otsustavuse puudumisest, vaid võimalik, et ka ebakompetentsusest. Venemaa suhtuvat sellesse episoodi kui uude Lääne nõrkuse ilmingusse. See tähendab, tuleb välja, et õige on "punasele joonele" ja Venemaa piiridele pidevalt vaid läheneda. See ongi siis kompetentsus. Aga järele mõelda selle üle, mis toimub ja samm tagasi teha — see oleks justkui ebakompetentsus.

Huvitav, kas seda sammu "punasest joonest" eemale (mõistuse suunas) tegema ärgitas britte "poliitika"? Kui nii, siis võib Briti poliitikuid vaid õnnitleda. Isegi, kui "poliitika" all peetakse silmas vaid soovi veidi oodata ja selgust saada, kas NATO tegevusse äkki pärast USA uue presidendi ametissepühitsemise tseremooniat jaanuarikuus mingeid korrektiive tegema ei hakata.

Kuid Balti riikide ja koos nendega ka Ukraina meediaväljaanded, võiks arvata, muretsevad asjata. Asi pole ju Kreml võimes mõjutada Briti sõjaväelasi vaid mõttejõuga, vaid selles, et mõttel on tõepoolest jõud. Ja enne, kui midagi teha, tasuks kõigepealt mõelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukoha.

Tagid:
rakettid, NATO, ÜRO, Bob Steward, London, Balti riigid, Tallinn

Peamised teemad