16:37 22. Oktoober 2017
Tallinn+ 5°C
Kuula otse
Putin on oma unistuste teokstegemisel sihile jõudnud

Ma Teile kirjutan

© Sputnik / Максим Блинов
Poliitika
lühendatud link
4941

Ühendriikide president oleks nagu uustsaari lemmik - kas kunagi varem on midagi sellist olnud?

Ajakirja Focus endine peatoimetaja Ulrich Reitz arutleb oma avalikus kirjas Venemaa president Vladimir Putinile Venemaa liidri ja vastvalitud USA presidendi Donald Trumpi suhete võimalike arengusuundade üle. Kirja avaldas portaal inosmi:

"Lugupeetud Vladimir Putin!

Te olete oma unistuste teokstegemisel sihile jõudnud aga Lääs on jõuetuna kokku vajunud. Ja keegi ei saa öelda, et Teie selles süüdi oleksite. Donald Trump on valimisvõiduga kogu maailma kaosesse paisanud ja kui küsida, kes on nende sündmuste valguses eduseisus, ei saa Teist kuidagi mööda minna. Ühendriikide president oleks nagu uustsaari lemmik — kas kunagi varem on midagi sellist olnud?

"See Donald" pole veel ametisse asunud ja seetõttu on prognooside tegemine raske, kuid ametist lahkuv president Barack Obama kinnitas lahkumisvisiidil teda taga nutma jäävale Euroopale, et NATO antava kaitse osas ei muutu Trumpi valitsemise ajal midagi. Oleks see enesestmõistetav, polnuks seda vaja olnud öeldagi.

Obama juuresolekul pikendasid eurooplased üksmeelselt sanktsioone Teie Venemaa vastu ja sellelgi olnuks mõtet vaid juhul, kui nad kardaksid, et Trump võib nendest sanktsioonidest loobuda. Ja sellisteks kartusteks on alust.

Eesti president Kersti Kaljulaid teatas kohe pärast Trumpi valimisvõitu tehtud visiidi käigus Saksamaale, et Saksamaa peab end määratlema "suures osas maailmariigina". Tähendab, Eesti peab võimalikuks, et Trump ei hakka enam Eestit kaitsma Teie Venemaa eest ja seda hakkab tegema Merkel koos tema puksiirtrossi küljes rippuvate eurooplastega.

Poola valitsus küsib, kas Obamaga sõlmitud kokkulepe Pommerimaal asuva Slupski linna juurde raketibaasi, selle omamoodi kaitsevalli ehitamise kohta Venemaa eest on veel jõus.

Prantsusmaa president François Hollande arvates peab Euroopa tulevikus hoolitsema oma julgeoleku eest ise, järelikult Trumpi Ameerika ei pea Euroopa julgeolekut enam oma peaülesandeks.

Saksamaa kaitseministri Ursula von der Leyeni sõnul on ilmne, et " Ameerika Ühendriigid ei hakka enam automaatselt kompenseerima Euroopa passiivsust". Saksamaa passiivsus tähendab kohustust eraldada kaitsekulutusteks 2% SKT-st ja siis tegelikult vaid 1,19% kulutamist. Euroopa passiivsus tähendab, et 28 riiki saavad endale lubada näiteks 19 erinevat tüüpi hävituslennukit ja 12 eri tüüpi tankurlennukit.

Trump kahtleb, et Teie küberarmee on Demokratliku partei esindajatele tehtud häkkerirünnakute taga. Trump ei taha midagi teada Teie võimalikest sõjakuritegudest Süürias. Trump ei taha Krimmi tagastamist. Trump on valmis leppima Teie agressiivsusega Ida-Ukrainas. Pärast seda nimetas endine LKA direktor Michael Hayden Trumpi Teie "kasulikuks idioodiks".

Kokkulepete sõlmimise spetsialistina hakkab Trump sõlmima Teiega kaubanduskokkuleppeid, ei mingit vastasseisu Süürias enam, selle asemel vaid koostöö Islamiriigi (Venemaa keelustatud organisatsioon) vastases võitluses. Teie liitlane, timukas ja mõrtsukas Bashar Al-Assad jätab Trumpi külmaks.

Lepingutel püsivas riigis saab tähtsust olema vaid Ameerika huvidel, tegevus inimõiguste tugevdamiseks kogu maailmas (Teie Venemaa vastu) nende hulka enam ei kuulu. "Reetmine!" — hüüavad vanad vabariiklastest parteisõdurid. Nende jaoks on Venemaa endiselt kurjuse kehastus, nagu Reagani ajal. Trumpi jaoks Teie Venemaa lihtsalt eksisteerib.

Järeldan sellest kõigest, et Te olete alati tahtnud lõhestatud Euroopat ja nüüd saavutasitegi Euroopa, mis on lõhenenud Idaks ja Lääneks. Sellist läänelikku väärtust nagu rahuarmastus nimetasite Te nõrkuse märgiks. Nüüd on Saksamaa patsifistlik postheroism ja tema hästi väljatreenitud amerikanism saanudki tema ja kogu Euroopa nõrkuseks. Lõhestatud Ameerika Ühendriikidest ei ole te kunagi isegi unistanud. Nüüd on koguni vabariiklased lõhenenud vanadeks pistrikeks ja uuteks kokkulepete spetsialistideks. Ootamatult on Lääs muutunud Teie suurepäraseks uueks maailmaks.

NATO-s ringleb praegu selline stsenaarium: pärast seda, kui Te ja sõlmite Trumpiga kokkuleppe Süüria kohta, palub vene vähemus Leedus Teilt abi, sest nad tunnevad end rõhutuna. Teie saadate sinna oma väed.

Samal ajal Trump vaidleb eurooplastega raha üle. Mida teeb selles olukorras Ameerika Ühendriikide president, kas ta aitab leedulasi, kes on alati olnud Teie mõjusfääris? Ega ta ometi ei sea kahtluse alla grandioosset kokkulepet Süüria kohta? Kas ta teeb järeleandmisi kogu aeg vinguvatele eurooplastele, kes aastakümneid olid Ühendriikide kaitse all ja sõimasid selle eest mõnuga oma ameeriklastest sõpru?

Euroopa jaoks on maailm nagu loomaaed, kus saab eksootilisi loomi uudistada. Trumpi ja Teie jaoks on maailm nagu ürgmets. Tema on kotkas ja Teie karu. Mõlemad saagi jahil.

Doswidanja,Teie Ulrich Reitz."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
NATO, Barack Obama, Vladimir Putin, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad