11:27 20. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Школа в Ласнамяэ.

Kõlvarti info-kommunikatsiooniviga

© Sputnik / Александр Заболотный
Poliitika
lühendatud link
4011

Valitsus lükkas ümbes Kõlvarti väited keelenõuete leevendamisest.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Valitsuskoalitsiooni kõigi kolme osapoole liidrid lükkasid neljapäeval ümber väited eesti keele nõuete võimalikust leevendamisest vene koolides, millest mõni päev tagasi rääkis Tallinna abilinnapea, keskerakondlane Mihhail Kõlvart.

"Ju see on olnud info-kommunikatsiooniviga. Vastupidi — me soovime neid keelenõudeid tõsta," ütles peaminister, Keskerakonna liider Jüri Ratas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, edastas BNS.

Ratas selgitas, et vastavalt koalitsioonikõnelustel kokku lepitule kavatseb valitsus käivitada pilootprojektid, milles antakse omavalitsuse palve alusel vene õppekeelega koolidele õigus käivitada pilootprojektid, mis annavad koolidele suurema vabaduse keele õpetamisel, kuid kus gümnaasiumi lõpuks teeksid lõpetajad keeleksami praeguse B2 asemel juba tasemel C1.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kui nõue tõuseb, siis me oleme nõus neid koole lisaks toetama rahalise ressursiga, et seda keeleõpet saaks veel paremini edasi anda, olgu ta seotud õpetajatega või erineva õppematerjaliga," rääkis Ratas.

Sama kinnitas ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees, kaitseminister Margus Tsahkna, kes rõhutas, et põhikooli ja gümnaasiumiseaduses kehtivat 60:40 nõuet eestikeelse õppe osakaalust venekeelses gümnaasiumis ei muudeta.

"Aga me peame olulsielt rohkem panustama, vaatama üle metoodika nendes samades põhikoolides ja gümnaasiumidest, mis on vene keelsed suures osas, [et neist] tuleksid noored, kelle keeletase reaalse oleks oluliselt kõrge — seesama C1, millest rääkis peaminister. Ja nende konkreetsete koolide puhul oleme me nõus panustama rohkem nii rahaliselt kui ka aitama metoodiliselt omavalitsustega koostöös selle nimel, et reaalselt nende noorte keeletase tõuseks," ütles Tsahkna. "Ja kui te vaatate koalitsioonilepingut siis on seal konkreetselt ka summad ja tähtajad just nimelt eesti keele õppe parandamise suunas," lisas IRL-i esimees.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski märkis omalt poolt, et olles mõni nädal tagasi esinenud koos Kõlvartiga venekeelse Postimehe otsesaates, ei olevat viimane seal taolisi seisukohti, mis ta Interfaxile väljendas, esitanud.

"Seal rääkis härra Kõlvart umbes sedasama juttu, mida praegu rääkis Margus Tsahkna. Nii, et võite sealt üle vaadata," lisas Ossinovski.

Tallinna abilinnapea Kõlvart tunnistas uudisteagentuurile Interfax, et venekeelne haridus teeb Eestis vähikäiku, kuid tema sõnul on uus, Keskerakonna juhitud valitsus valmis pehmendama praegu kehtivaid rangeid keelenõudeid venekeelsetele gümnaasiumitele. Valitsus on valmis läbi vaatama koolide hoolekogude ja kohalike omavalitsuste sellekohased palved, selgitas Tallinna abilinnapea. "Me hakkame iga juhtumit eraldi läbi vaatama, siin ei saa olla formaalset lähenemist. Juriidilisest küljest tähendab see hoolekogude taotlust, gümnaasiumide ja pedagoogide valmisolekut," rääkis Kõlvart Interfaxile.

Tagid:
eesti keel, venekool, valitsus, Mihhail Kõlvart, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas

Peamised teemad