04:00 20. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Prantsusmaal kasvab brittidele analoogse EL-ist lahkumist puudutava rahvaküsitluse pooldajate hulk

Vana maailm võtab üle Suurbritannia poliitilist moejoont

© Sputnik / Алексей Филиппов
Poliitika
lühendatud link
5020

Globaliseerumisvastane tont käib, nagu näha, mööda Euroopat ringi. Täna Suurbritannia, aga homme, näe, kutsub ka Marianne prantslasi taas barrikaadidele, õigemini – referendumile. Piisab pilguheidust värsketele küsitlusandmetele Sputniku arvamusrubriigis.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Prantsusmaal kasvab brittidele analoogse EL-ist lahkumist puudutava rahvaküsitluse pooldajate hulk. Sealse Sputniku arvamustoimetuse küsitluse andmetel soovib oma tulevikutee määramiseks üldrahvalikku hääletamist pool prantslastest. Neid võib mõista, teatab Sputniku raadio.

Teatud mõttes on Suurbritannia Prantsusmaast ette jõudnud. Gallialastele on see ilmselt solvav. Sest just nemad loevad ennast poliitilise kultuuri seadusloojateks, kelle loome leiab järgijaid ja järeletegijaid kogu maailmas. See sai tavaks juba 1789. aasta Prantsuse revolutsioonist peale. Aga mida muud Brexiti-sarnane referendum on, kui mitte revolutsioon?

Juuripidine riiklik murrang — nii poliitiline kui majanduslik. Prantsusmaal korraldas viimatise minirevolutsiooni Charles de Gaulle, lüües lahku NATO-st ja saates USA-sse valdava osa sularahadollareid, et vahetada need kulla vastu, hävitades seeläbi ameeriklaste kullastandardi.

Ja nüüd järsku näitas Suurbritannia ennast poliitilise moe seadusliku trendiloojana. Ei, prantslased seda taluda ei taha. Kusjuures näib, et Vanas Maailmas on brittide mood juba tasapisi juuri ajamas. Apenniinides, nagu näitab Sputniku arvamusküsitlus, on valmis kasvõi täna minema rahvahääletusele EL-ist lahkumiseks üle poole (55%) kergemeelsetest itaallastest.

Suurbritannia kogemus innustab mitte ainult lihtkodanikke, vaid ka nende peaministrit Matteo Renzit. Ta otsustas korraldada 4. detsembril referendumi riigi põhiseaduse muutmiseks, mis võib kehtivat riigikorraldust kõvasti muuta. Kui rahvahääletus läbi kukub, astub Renzi ametist tagasi, ja tulemusena ootab Itaaliat ees poliitiline ja majanduslik peataolek.

Seevastu elutargad ja pragmaatilised saksa bürgerid on seni võtnud mõtlemispausi. Kuid Saksmaalgi pole brittide omaga sarnase referendumi pooldajate arv sugugi väike. Sputniku arvamusküsitluse kohaselt on neid — 43%. Ning see number peaks juba Brüsseli ametnikud mõtlema panema. Saksamaa on tahes-tahtmata EL-i vedur, aga seal, nagu selgub, ei usu ligi pool kodanikkonnast „hea uue ilma" tulevikku, mida Brüssel neile kõigis kaunites värvitoonides ette maalib.

Poolakad on EL-ist väljumise referendumi suhtes vaoshoitumad. Sellelgi on omad põhjused: esiteks — poolakad on uustulnukad, Euroopa Liitu astusid nad üsna hiljaaegu. Teiseks, poolakate võimuladvikul on ammune unistus — jõuda Euroopas Saksamaaga samale tasandile. Kui ka mitte majandusnäitajate, siis vähemalt poliitiliste ambitsioonide poolest.

Poolas on kogu aeg oma tuhandeaastase ajaloo jooksul välja mõeldud mingisuguseid universaalse ulatusega „missioone". Kõigepealt oli kinnisideeks „Poola merest mereni", kuid ilmselgelt hinnati oma jõuvarusid üle: karjuda oma seimides ja kohalikes nõukogudes, et „me ei luba" pole sugugi sama, mis lagedal väljal Venemaaga võidelda.

Nüüd on kõige põhjal otsustades tekkinud idee saada üleeuroopaliseks liidriks. Niiöelda asuda kõigi Lääne-Euroopa edumeelsete demokraatlike jõudude etteotsa. Tõsi, kuigi usutav see just pole, eriti sakslastele. Neil on isegi oma iidne termin selliste Varssavi-poolsete ambitsioonide kohta —„Polnische Wirtschaft".

Ühesõnaga, Poolas ei olda seni veel valmis Brexitit kordama. Kuid sealgi kasvab pidevalt referendumi pooldajate arv: juulis oli neid 33% küsitletutest, novembris juba 38%.

Aga nii või teisiti on globaliseerumisvastane tont kõige järgi otsustades juba mööda Euroopat ringi hulkumas. Täna Suurbritannia, aga homme, näe, kutsub ka Marianne (Prantsusmaa Vabariigi ja vabaduse rahvuslik sümbol — toim.) prantslasi taas barrikaadidele, õigemini — referendumile.

On selline roomlaste vanasõna: mis on algusest peale vigane, seda ei anna ka aja möödudes parandada. Kas pole jutt mitte Maastrichti lepingust?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Brexit, euroskeptik, Suurbritannia, Prantsusmaa

Peamised teemad