08:36 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
1701

Riigikogu opositsioonierakondade juhid loodavad, et peaminister Jüri Ratas nõustub vähemalt osa kavandatud maksumuudatusi ära jätma, vastasel korral tuleb eelarve ja maksupaketi menetlemisel obstruktsioon ja ööistungid.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Ratase keeldumise korral lubas obstruktsiooni ja ööistungeid otseselt Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimees Martin Helme, Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal sõnas, et kõik sõltub Ratase vastustest, mis ta annab kolmapäeva keskpäeval toimuval kohtumisel. Vaberakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel aga ütles BNS-ile võimaliku obstruktsiooni kohta, et ta "pole hiromant ning ööistungid ja venitamine sõltub Reformierakonna psüühikast".

Reformierakond, EKRE ja Vabaerakond soovivad Rataselt järeleandmisi maksumuudatuste osas. Reformierakond on Michali sõnul nõus maksuvaba miinimumpalga tõusuga, kuid seisab vastu maksutõusule ja astmelisele tulumaksule, mida uus valitsus soovib kehtestada. EKRE heidab uuele koalitsioonile põhiliselt ette abikaasade ühisdeklaratsioonide kaotamist. Vaid Vabaerakond ei soovi Herkeli sõnul sihilikku venitamist ning ei teinud muudatusettepanekuid selle sooviga.

"Esmaspäeval võttis koalitsioon näiteks oma automaksu asja tagasi," sõnas Martin Helme. "Soovime, et nad võtaks veel mõned eriti vastikud asjad sealt tagasi — näiteks abikaasade ühisdeklaratsiooni kaotamise. Me oleme üsna nördinud, kuidas asju aetakse. Põhimõtteliselt on ööistungite plaan valmis."

Michal lausus, et Reformierakonna fraktsiooni ootus on kolmapäeval peetava Ratasega kohtumise osas kõrge. "Ratas on öelnud, et tal on suhteliselt kaasav ja avatud valitsemine ja ehk ta teeb veel mingeid järeleandmisi. Kas siis menetlustempos, et meie ja mitte ainult meie, vaid ka teised osapooled jõuaksid maksumuudatused üle vaadata, nende mõjusid hinnata või võetakse osa neist tagasi," sõnas ta.

"Kasutame parlamentaarses debatis ette nähtud võimalusi selle sõnumi viimiseks ka koalitsioonierakondadeni, kui muutusi ei tule, siis oleme sunnitud valitsusele survet avaldama," lisas Michal, nimetamata sõna "ööistungid". Martin Helme nentis seepeale, et ilmselt on Reformierakonnal sõna "ööistungid" nimetamise suhtes mingi psühholoogiline tõrge.

Tagid:
opositsioon, ööistung, Vabaerakond, Reformierakond, EKRE, Riigikogu, Jüri Ratas, Andres Herkel, Martin Helme, Kristen Michal

Peamised teemad