03:01 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Poliitika
lühendatud link
3420

Oktoobris süüdistasid USA eriteenistused avalikult Moskvat katsetes mõjutada USA-s toimuvaid valimisi, tunnistades samas, et häkkeritel ei õnnestunud saada ligipääsu riigi valimissüsteemidele.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Ameerika telekanal NBC News kinnitab kahele luureametis juhtival kohal töötavale allikale viidates, et Venemaa kõrgem juhtkond olevat otseselt seotud USA valimiskampaania ajal korraldatud häkkerirünnakutega, vahendas RIA Novosti.

„Ameerika eriteenistuste esindajad on nüüd „piisava kindlustundega" veendunud, et Venemaa president Vladimir Putin oli isiklikult seotud Venemaa salajase sekkumisega USA presidendivalimistesse," teatas telekanal.

NBC News märib, et see informatsion on saadud „diplomaatilistest allikatest ja USA liitlaste teenistuses olevatelt luurajatelt".

Üks telekanali saatekülaline väitis, et esialgu oli „sekkumise" eesmärgiks väidetavalt kättemaks Demokraatliku Partei presidendikandidaadile Hillary Clintonile. Lõpptulemusena olid jõupingutused tema sõnul suunatud sellele, et tuua esile korruptsioon ameeriklaste poliitikas ja „lõhestada USA liitlaste leeri, luues arusaama, et (teised riigid) enam ei saa tugineda USA-le kui usaldust väärivale maailma juhtriigile".

Ametlikke kommentaare CIA-lt ja riikliku luureteenistuse direktorilt telekanal ei saanud.

Nagu teatas telekanalile NBC News üks endisi CIA kaastöötajaid, on võimalik, et Obama administratsioon „võib tunda end kohustatuna anda vastus enne oma lahkumist".

Oktoobris süüdistasid USA eriteenistused avalikult Moskvat katsetes mõjutada USA-s toimuvaid valimisi, tunnistades samas, et häkkeritel ei õnnestunud saada ligipääsu riigi valimissüsteemidele. Hiljem tunnistas Valge Maja, et häkkimistegevust hääletamispäeval ei esinenud. Ning tõendeid Venemaa osaluse kohta neis rünnakutes Washington ei esitanudki.

USA valitud president Donald Trump nimetas intervjuus telekanalile Fox News naeruväärseteks väiteid sellest, nagu oleks Venemaa sekkunud presidendivalimistesse tema toetuseks.

USA võimude seisukohta kommenteerides märkis president Vladimir Putin, et Clintoni valimisstaabist pärit avaldatud dokumentides ei ole midagi Venemaa huvidele vastavat, kohast, hüsteeriat aga paisutatakse üles selleks, et juhtida tähelepanu paberite sisult kõrvale. Moskva peab süüdistusi täiesti alusetuteks.

Need dokumendid avalikustanud veebilehe WikiLeaks esindaja kinnitab, et lekke allikaks oli Clintoni valimisstaabi töötaja, keda ajendas vastumeelsus korruptsiooni suhtes USA poliitilises süsteemis.

Tagid:
valimised, president, CIA, häkker, Vladimir Putin

Peamised teemad