09:30 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
30 0 0

Jaapan nõudleb 1855. aasta kaubandus- ja piirilepingule viidates Kuriilide nelja lõunapoolset saart Iturupi, Kunashiri, Shikotani ja Habomaid. Moskva peab Lõuna-Kuriile Teise maailmasõja tagajärjel Nõukogude Liidule ja selle mantlipärijana Venemaale kuuluvaiks.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ning Jaapani peaminister Shinzo Abe ei jõudnud kaks päeva kestnud kõnelustel lõpliku lahenduseni territoriaalvaidluses Lõuna-Kuriili saarte üle.

Vaidluse tõttu ei ole kaks riiki sõlminud pärast Teist maailmasõda ametlikku rahulepet, vahendas BNS.

Putini ja Abe vahelised kõnelused toimusid Nagatos ning Tokyos. Kaks riiki arutasid territoriaalvaidlust, mis on kahe riigi suhteid rikkunud alates 1956. aastast.

Tegemist on Putini esimese visiidiga G7 liikmesriiki pärast Krimmi liitumisega Venemaaga 2014. aastal. Abe kutsus Putini Jaapanisse visiidile, kuigi saareriik on kehtestanud Venemaale sanktsioonid.

Jaapan nõudleb 1855. aasta kaubandus- ja piirilepingule viidates Kuriilide nelja lõunapoolset saart Iturupi, Kunashiri, Shikotani ja Habomaid. Moskva peab Lõuna-Kuriile Teise maailmasõja tagajärjel Nõukogude Liidule ja selle mantlipärijana Venemaale kuuluvaiks.

Vaidluse tõttu pole kaks riiki pärast Teist maailmasõda sõlminud ametlikku rahulepet.

Kaks liidrit arutasid Kuriilide küsimust ligi poolteist tundi.

Abe väitel arutati võimalikke ühiseid majandusprojekte vaidlusalustel saartel. Peaminister loodab, et majanduskoostöö aitab soojendada suhteid ja lahendada territoriaalvaidlust. Jaapani valitsusjuht ei öelnud, kas Kuriilide küsimuses ka mingite edusammudeni jõuti.

Putin väljendas samal ajal muret USA raketitõrjesüsteemi paigutamise pärast Jaapanisse, kutsudes seda liialdatud reaktsiooniks Põhja-Korea raketiprogrammile, kirjutas Jaapani meedia. Abe kinnitusel on tegemist kaitsemeetmetega, mis ei ohusta naaberriike.

Venemaa ja Jaapan nõustusid jätkama "kaks pluss kaks" formaadis kõnelusi kaitse- ja välisministrite tasemel, sõnas Vene välisminister Sergei Lavrov neljapäeval.

"Oleks naiivne arvata, et suudaksime selle probleemi tunni ajaga lahendada," ütles Putin pressikonverentsil Abega. "Lahenduse otsimine on aga kahtlemata vajalik," lisas ta.

"Jõuda rahuleppeni, mida pole saavutatud rohkem kui 70 aastaga, pole lihtne," ütles ka Jaapani peaminister.

"Me rääkisime sellest, et muuta need saared ühiseks elu- ja õitsengupaigaks. See on siiras soov, mille ma edastasin Vene presidendile," ütles Abe pressikonverentsil pärast läbirääkimisi Vladimir Putiniga.

Jaapani peaminister märkis, et tema riigi võimud sooviks Lõuna-Kuriilide endistele elanikele võimalust oma kodupaiku külastada.

Abe põhjendas Vene-Jaapani rahulepingu kiire sõlmimise vajadust sellega, et Lõuna-Kuriilide endised jaapanlastest asukad, kelle keskmine iga on tänaseks 81 aastat, tahaks näha selle lepingu sõlmimist veel oma eluajal.

"Põhiülesanne on selles, et viimase 70 aastaga on Venemaa ja Jaapani vahel rahuleping jäänudki sõlmimata, ja inimesed, kes elasid varem Iturupil, Kunashiril, Shikotanil ja Habomail ootavad kannatamatult tundi, mill allkirjastatakse rahuleping, ning ma suutsin edastada meie kohtumistel nende ootused Vene presidendile," ütles Abe.

"Nende keskmine vanus ületab juba 81 aastat. Aega lepinguga venitamiseks ei ole enam jäänud. Edastasin nende siira soovi näha seda lepingut oma eluajal Vene presidendile," võttis ta oma jutu kokku.

Jaapani peaminister märkis, et "praegu, pärast 71. aastat rahulepinguta me jõuame ajajärku, mil saame järk-järgult, samm-sammult viia ellu toimingud, mis võimaldavad teostada endiste ja praeguste saareleanike unistuse".

Putin ütles, et peab Jaapaniga rahulepingu sõlmimist kahepoolsete suhete tähtsaimaks ülesandeks ja majanduskoostöö on selle saavutamise vahend.

"Kui keegi arvab, et oleme huvitatud eranditult majandussidemete loomisest, aga rahulepingu lükkame tagaplaanile, siis nii see ei ole. Minu arvates on kõige tähtsam rahulepingu sõlmimine, sest see loob meile tingimused pikaajaliseks koostööks ajaloolises perspektiivis," ütles Putin Jaapanis Tōkyōs koos peaminister Shinzō Abega antud ühispressikonverentsil.

"See on tähtsam kui tegevus saartel," rõhutas Putin.

Tema sõnutsi "on Jaapan elanud 70 aastat Venemaaga koostööd tegemata, sügava koostööta, ja me elasime. Me saame nii ka edasi elada — saame. Aga kas see oleks õige? Ei, see on väär."

"Kui ühendame pingutused, kasvab meie riikide ja majanduste võistlusvõime mitmekordseks. Selle poole peamegi püüdlema," märkis Venemaa riigipea.

Tagid:
rahuleping, läbirääkimised, G7, Shinzo Abe, Vladimir Putin, Kuriilid, Jaapan, Venemaa

Peamised teemad