21:22 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
50 0 0

USA alaline esindaja NATO juures Douglas Lute ei usu, et Venemaa kavatseks alliansile kallale tungida.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Politoloog Grigori Tištšenko märkis raadio Sputnik eetris, et Põhja-Atlandi alliansis järgitakse Washingtonist tulevaid signaale.

USA alaline esindaja NATO juures Douglas Lute teatas, et tema arvates "ei kavatse" Venemaa allianssi rünnata.

"Ma ei usu, et Venemaal kavatseks täna keegi NATO-le kallale tungida. Kuid see ei tähenda, et meil ei lasuks vastutust eesliinil olevate, Venemaaga maismaapiiri omavate liitlaste, nagu Eesti, julgestamise eest," ütles Lute telekanalile ABC antud intervjuus.

Tema sõnul vastutab allianss ka nende liitlaste eest, kes võivad potentsiaalselt sattuda Moskva "küberrünnakute" või "desinformatsioonikampaania" alla.

Lute märkis, et kuigi "Venemaa küberrünnakute" küsimus USA-s toimunud presidendivalimiste ajal ei ole NATO-Venemaa Nõukogu istungi päevakorras, tõstatavad mitmed liitlased selle teema.

NATO-Venemaa Nõukogu istung toimus 19. detsembril Brüsselis.

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi direktori asetäitja, euroatlantiliste ja kaitseuuringute keskuse juhi, politoloog Grigori Tištšenko arvates on NATO venemaasuunalise retoorika ägedus vaiksemaks jäänud.

"NATO on praegu oma kõnepruuki revideerimas: kui varem püüdis alliansi juhtkond Venemaast igati vaenlast "voolida", siis nüüd on selle kangus vähenemas. See on tingitud sellest, et NATO juhtkond järgib signaale, mis praegu tulevase USA administratsiooni poolt Washingtonist tulevad.

Ma arvan, et NATO-Venemaa Nõukogu taastab järk-järgult oma tegevuse, üle pika aja on selle esimese istungi aeg kindlaks määratud. NATO püüab praegu dialoogi juurde tagasi pöörduda," ütles Grigori Tištšenko raadio Sputnik eetris.

Tema arvates nihkub USA poliitika raskuskese Aasia ja Vaikse ookeani regiooni.

"USA tahaks realiseerida oma kontseptsiooni aktiivsemast tegutsemisest Aasia- ja Vaikse ookeani regioonis. USA lahkuv president Barack Ombama teatas, et Ameerika poliitika raskuskese nihkub Aasia ja Vaikse ookeani piirkonda, kuid reaalset sisu see kontseptsioon ei saanud. Põhjuseks oli Euroopas tekkinud vastasseis Venemaaga, mille jätkumise tõttu ei saanud USA oma vägesid Aasia ja Vaikse ookeani piirkonda paigutada," leiab politoloog.

Tema sõnul on NATO-Venemaa Nõukogul kindlasti tulevikku, kuigi alliansi liikmesriikide avaldustel ja tegudel tuleks selget vahet teha..

"Arvan, et teatud perspektiivid on olemas, kuid tuleb eristada NATO sõnu ja tegusid. See auruvedur liigub ikka vaid neid rööpaid mööda, millele ta pandud on. Me näeme raketitõrjekilbi rajamist ja seda tühistada ei kavatse keegi," märkis Grigori Tištšenko.

Tagid:
NATO, Douglas Lute, Venemaa

Peamised teemad