08:07 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Obama helistas Putinile häkkerite pärast

Obama kasutas sõnaühendit "relvastatud konflikt"

© AFP 2018 / BRENDAN SMIALOWSKI
Poliitika
lühendatud link
6521

Obama helistas Putinile häkkerite pärast "punase telefoniga".

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Telekanal NBC teatab viitega kõrgel ametikohal olevale allikale, et USA president Barack Obama kasutas enne valimisi niinimetatud "punast telefoni" — Moskva ja Washingtoni vahelist kuuma sideliini ja palus Venemaa juhtkonnal valimisprotsessi mitte sekkuda, vahendas RIA Novosti.

Telekanali andmetel soovitas vähemalt üks Obama juhtivatest nõunikest tal Ameerika poliitilistele institutsioonidele tehtavate häkkerirünnakute pärast Vladimir Putiniga ühendust võtta. NBC märgib, et Ameerika liider ei soovinud teravdada niigi pingelist olukorda ja hoiatas Moskvat taas presidendi valimiskampaaniasse "sekkumise" võimalike tagajärgede eest, kusjuures kasutas esmakordselt sõnaühendit "relvastatud konflikt".

Ameerika presidendi 31. oktoobril edastatud läkituses oli märgitud: "Rahvusvaheline õigus, sealhulgas relvakonflikte käsitlevad seadused, laienevad ka tegevusele küberruumis." NBC teatel rõhutas Obama, et USA annab Venemaa tegevusele hinnangu just nendest standarditest lähtudes.

Valges majas kinnitati Obaama "punast telefoni" kasutamist. Ameerika administratsiooni esindaja sõnul kandis edastatud läkitus ka vilja, sest 8. novembril "ei juhtunud midagi".

"Punane telefon" kujutab endast erisidesüsteemi, mida kasutatakse kriisiolukordades, nagu 11. septembri 2001 terrorirünnakud või USA sissetung Iraaki 2003. aastal. See ei ole telefon selle sõna tavatähenduses, vaid elektronkirjade edastamise süsteem. Telekanal märgib, et ametisoleva presidendi administratsioon kasutas seda sidekanalit esmakordselt.

Sügisel, enne USA presidendivalimisi süüdistasid Ameerika eriteenistused Moskvat katsetes valmistulemusi mõjutada. Seejuures mingeid tõendeid Vene võimude puutumuse kohta häkkerirünnakutega ei esitatud, selliseid tõendeid pole ka NBC teates.

Vladimir Putin märkis neid teateid kommenteerides, et näiteks enne valimisi avalikustatud presidendikandidaat Hillary Clintoni valimisstaabi dokumentides ei ole midagi Moskva huvides ja hüsteerikat köetakse üles vaid paberite sisult tähelepanu kõrvale juhtimiseks.

Detsembri keskel teatas presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov, et Washington peaks kas süüdistused väidetavalt aset leidnud "Venemaa häkkerite" rünnakutest lõpetama või esitama sellekohased tõendid. "Vastasel korral on see juba üsna sündsusetu, " ütles ta.

Tagid:
telefon, valimised, president, häkker, Vladimir Putin, Barack Obama, USA

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47