20:32 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
9831

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis reedel vastu resolutsiooni, millega nõuab Iisraelilt asundustegevuse peatamist Palestiina aladel, teatasid diplomaadid.

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. USA jättis hääletamata ja ei pannud seekord resolutsioonile vetot. Resolutsiooni poolt hääletas seega 14 nõukogu liiget.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon nimetas reedel "tähtsaks sammuks" ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni Iisraeli asundustegevuse peatamise kohta Palestiina aladel.

Bani hinnangul tõestab see ÜRO Julgeolekunõukogu väga vajalikku juhtrolli ja rahvusvahelise kogukonna ühiseid pingutusi kahe riigi lahenduse leidmisel, kus juudid ja palestiinlased elavad kõrvuti rahus, vahendas BNS.

"See on endiselt saavutatav," oli Ban veendunud.

Palestiina presidendiamet teatas, et tegemist on tugeva hoobiga Iisraeli poliitikale ja näitab tugevat toetust kahe riigi lahendusele.

"See on suur võidupäev rahvusvahelistele seadustele, läbirääkimistele ja täielik nokaut äärmuslastele Iisraelis. Rahvusvaheline kogukond on näidanud juutidele, et rahutee ei õnnestu okupatsiooniga, vaid selle lõpetamisega ja Palestiina riigi loomisega," ütles Palestiina vabastusorganisatsiooni peasekretär Saeb Erekat.

Iisraeli ametnik hoiatas juba varem päeval, et USA ametistlahkuva presidendi Barack Obama administratsioon hülgab Iisraeli riigi, toetades ÜRO Julgeolekunõukogus resolutsiooni asundustegevuse peatamisest.

Egiptus oli esitanud nõukogule resolutsiooni, milles nõutakse Iisraelilt "kogu asundustegevuse viivitamatut ja täielikku peatamist okupeeritud Palestiina aladel, muuhulgas Ida-Jeruusalemmas" ja kuulutatakse, et asundustel puudub õiguslik alus.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu pöördus abipalvega USA presidendiks valitud Trumpi poole, et lükata edasi ÜRO Julgeolekunõukogu hääletus asundustegevuse peatamise resolutsiooni üle, kuna sai teada, et Valge Maja ei kavatse sellele vetot panna.

Egiptuse presidendi kantselei teatas reedel, et Trump helistas president Abdel Fattah al-Sisile ning selle tulemusena esitas Egiptus mõni tund enne kavandatud hääletust taotluse lükata see määramata ajaks edasi. Seejärel esitasid ettepaneku hääletuseks Uus-Meremaa, Malaisia, Senegal ja Venezuela.

Resolutsiooni hääletuse taga on Obama ja välisminister John Kerry, ütles anonüümseks jäänud Iisraeli ametnik, kutsudes sammu "häbiväärseks".

"President Obama võiks kuulutada oma soovi selle resolutsiooni vetostamiseks, kuid selle asemel üritab ta seda läbi suruda. See on Iisraeli hülgamine, mis murrab aastatepikkust USA Iisraeli kaitsmise poliitikat ÜRO-s ja õõnestab võimalusi teha koostööd järgmise administratsiooniga rahu edendamise nimel," sõnas ametnik.

Iisrael lükkas tagasi ÜRO resolutsiooni asundustegevuse peatamise kohta Palestiina aladel ja mõistis hukka USA presidendi Barack Obama administratsiooni tegevuse, mis juudiriigi hinnangul seda tagaselja toetas.

"Me lükkame selle Iisraeli vastase resolutsiooni tagasi ega kavatse selle tingimustest kinni pidada," kirjutati peaminister Benjamin Netanyahu ametkonna teadaandes.

"Obama administratsioon mitte ainult ei aidanud Iisraeli kaitsta selle kamba eest ÜRO-s, vaid tegi nendega koguni varjatult koostööd, et resolutsioon kindlasti vastu võetaks. Iisrael ootab koostööd presidendiks valitud Donald Trumpiga ja kõigi meie sõpradega USA kongressis, nii demokraatide ja vabariiklastega, et toime tulla selle absurdse resolutsiooni kahjulike tagajärgedega," märgiti avalduses.

Iisraeli minister Yuval Stenitz märkis, et USA on hüljanud oma ainsa sõbra Lähis-Idas. "See ei ole resolutsioon mingite asunduste vastu, vaid Iisraeli vastu, juutide vastu ja juudiriigi vastu," ütles Steinitz.

USA vabariiklaste hulka kuuluv esindajatekoja spiiker Paul Ryan nimetas Obama administratsiooni tegevust "häbistavaks ja hoobiks rahule".

Vabariiklaste senaatori John McCaini hinnangul tehti Ühendriikidest "kuriteo kaasosaline jõhkras rünnakus".

ÜRO diplomaadid on juba nädalaid spekuleerinud, kas ametist lahkuva Obama valitsus võib hoiduda veto kasutamisest resolutsiooni blokeerimiseks. Obama on Iisraeli asundustegevust korduvalt kritiseerinud.

Trump kirjutas pärast otsuse teatavakstegemist oma Twitteri kontol, et USA seisukohad ÜRO Julgeolekunõukogus muutuvad pärast tema ametisseasumist.

Netanyahu valitsuse ajal on Iisraeli asundustegevus hoogustunud. Viimase aasta jooksul on Läänekaldale kolinud umbes 15 000 juudiasunikku.

Tagid:
ÜRO, Benjamin Netanyahu, Pan Ki-moon, Barack Obama, Palestiina, Iisrael, Egiptus, USA

Peamised teemad