16:33 22. Oktoober 2017
Tallinn+ 5°C
Kuula otse
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan

Puhas aga mitte kogu tõde. Erdoğan avab Ameerikat

© REUTERS / HANDOUT
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
6844

Oleme näiteks kogu aeg kahtlustanud, et tegelikult teab ta hoopis rohkem, kui räägib. Seegi kord ei öelnud Türgi president välja kogu tõde. Selleks on ka põhjust: teda juba uuritakse ja paistab, et ta ka teab, kes nimelt.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nad võiksid seda pidada reetmiseks või saladuse lekitamiseks. Küllap, omavahel öeldes, nii oligi ja sinna lisati veel paar krõbedamatki väljendit. Rahvale aga piirduti vaid märkusega stiilis "eks tõesta, ülemus."

Kuigi Türgi president ütles justkui üsna ühemõtteliselt, et tal on kindlad tõendid USA ja tema juhitud koalitsiooni sidemetest Süürias tegutsevate terrorigrupeeringutega üldiselt ning Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud "Islamiriigiga" sealhulgas. "Nad toetavad terrorirühmitusi, sealhulgas ISIS-t. See on täiesti selge. Meil on fakte, kaasa arvatud fotoülesvõtted ja videosalvestised," teatas Recep Tayyip Erdoğan Ankaras toimunud briifingul.

"See on alusetu süüdistus," pareeris riigidepartemangu esindaja Mark Toner, võttes sellega Türgilt aluse sedalaadi avaldusteks. Mis tal muud öelda oligi. Ei saanud ta ju neid ometi omaks võtta. Kuigi parem olnuks, kui ta poleks jätkanud. Nüüd aga pakkus ta alibina välja nende tegevuse Põhja-Süürias ja Iraagis. Vaadake vaid ja saab selgeks, et USA on "sajaprotsendiliselt pühendunud oma eesmärgile — ISIS-e purustamisele ja hävitamisele". Vaatasimegi siis. Terrorivõitlejate lahkumiskoridor Mosulist. Raqqa lahingute peatamine. Selle kõige tulemuseks on Palmira vallutamise retsidiiv. Ja need on vaid viimase aja sündmused.

Erdoğan läks aga käima hoopiski mitte sellepärast. Tema iseloomu arvestades võttis see tal isegi kaua aega. Güleni ei anta talle endiselt välja. Isegi tema viisat ei tühistata. Kurde poputatakse jätkuvalt. Erdoğani enda armeele tuletoetuse andmisest Süüria El-Babi all koalitsioon aga keeldus.

Samal ajal lahingutes ISIS-sega kannab Türgi juba märgatavaid kaotusi. See veri saigi kõrgemale ülemjuhatajale viimaseks piisaks karikas. Tegelikult tõendab foto- ja videomaterjal sõjatandrilt tema sõnu ameeriklaste koostööst terroristidega. Isegi kui seda pidada mittesekkumiseks ja tõlgendada opositsioonivõitlejate toetamisena.

Kuigi Erdoğan pidas silmas ilmselt mitte ainult seda. Me näiteks kahtlustasime kogu aeg, et tegelikult teab ta hoopis rohkem, kui räägib. Türgi on ikkagi NATO liikmesriik ja tema sõjavägi on bloki suuruselt teine. Süüria konfliktis ja nüüd paistab, et ka selle lahendamisel on ta huvitatud osapool.

Ja selles küsimuses on nad USA-ga raudselt eri meelt. Koguni sedavõrd, et Bashar Assadi suurim vaenlane — Erdoğan kiidab talle juba takka. Varem on Süüria president süüdistanud USA-d terroristide toetamises. Tema sõnul saabusid Palmira vallutanud terroristid linna "kas ameeriklaste otsesel toetusel või äärmisel juhul, nende teadmisel".

Tõenäoliselt on selline tunnistus või pigem Türgi liidri vihje sellele tema isiklik panus rahuvahendajate triumviraati. Peavad ju Iraan ja Venemaa omati veenduma, et teda saab usaldada. Erdoğan pole muidugi Ameerikat avastanud. Kuid oleks võinud. Ta vaid avas teda pisut, esitamata reaalseid süütõendeid.

Sest ta saab ju aru, et kui ta kõik kaardid kohe lauale laoks, kellele teda siis pärast enam vaja on. Mitte liitlase vaid vastasena. Provokatsioon Venemaa lennuki allatulistamisega, sõjalise riigipöörde katse, Andrei Karlovi tapmine. Erdoğan on töötlusesse võetud ja paistab, et ta teab, kes nimelt. Seepärast kindlustabki ta endale puutumatuse garantiid.

Türgi president pakub, kui mitte just oma vaenlastel, siis oma vaenlaste toetajatel endil otsustada, kas tasub talle kaikaid kodaratesse loopida, kui nende suhte kohta kogutud kompra ootab juba oma tundi. Ta ise, niivõrd, kuivõrd selle üle kõrvalt otsustada saab, ei tahaks vaatamata teadud ja mõnes mõttes isegi põhimõttelistele muudatustele suhetes Venemaaga, üldsegi oma suhetes USA ja muu Läänemaailmaga sildu põletada. Ta pani põlema vaid varga peas olevale mütsi. Kui sellest nüüd ka sild põlema peaks minema, siis saab see olema juba varga enda probleem.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ISIS, Andrei Karlov, Recep Tayyip Erdoğan, Raqqa, Mosul, USA, Türgi, Süüria

Peamised teemad