21:07 20. November 2017
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Donald Trump

Valimistejärgne valik: kelle määrab Trump saadikuks Venemaale

© REUTERS / Shannon Stapleton
Poliitika
lühendatud link
5710

Meedia teatel on mõlemad kandidaadid USA suursaadiku ametikohale Venemaal väga soodsalt meelestatud Venemaa suhtes.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Meedia ootab pikisilmi Donald Trumpi järjekordset personalivalikut. Seekord erutab kõiki küsimus: kellele usaldab valitud president USA huvide esindamise Venemaal. Arvestades, et Valge maja tulevane peremees on korduvalt teatanud suhete normaliseerimisest Moskvaga, peetakse Venemaa suursaadikut üheks võtmeametikohtadest, teatas raadio Sputnik.

Lisaks on sellele ametikohale määramisel alati olnud teatud sümboolne tähendus. Barack Obama administratsioonis, näiteks isegi ei varjatud, et John Teffti saabumine Moskvasse 2014. aasta kevadel oli seotud kursi võtmisega Venemaa isoleerimisele. On tähelepanuväärne, et "värviliste revolutsioonide" meistriks peetava Taffti eelmiseks teenistuskohaks oli Ukraina ja veel enne seda jõudis ta töötada Gruusias.

Mis puutub Ameerika uut saadikut Venemaal, siis meedia teatab, et kõige tõenäolisemad kandidaadid sellele ametikohale on Esindajatekoja liige Dana Rohrabacher ja diplomaat Thomas Graham Jr.

Ekspertide arvates on mõlemad pretendendid soodsalt meelestatud Venemaa suhtes. 69-aastast Rohrabacherit nimetavad mõned tema kodumaal "Kremli peaapologeediks Kapitooliumikünkal". California osakriigi esindaja Kongressis on "Magnitski seaduse" tuntud kritiseerija ja toetab avalikult Moskva seisukohti Ukraina kriisi reguleerimise küsimuses.

2015. aastal teatas ta, et Venemaa ei kujuta endast USA-le ohtu ja peamine oht lähtub terrorismist, mille vastu mõlemad riigid peavad võitlema üheskoos. Peale selle on kongresmen uhke isikliku tutvuse üle Venemaa president Vladimir Putiniga, mis sai aluse juba 90-ndatel aastatel.

Teine kandidaat — Thomas Graham Jr. räägib vabalt Vene keelt ja teda peetakse üheks paremaks Venemaa asjatundjaks Ameerikas. Ta on Yale'i ülikooli professor, konsultatsioonifirma Kissinger Associates vanemdirektor ja ta on varem juba USA saatkonnas Moskvas töötanud.

Lisaks sellele oli ta aastatel 2004 kuni 2007 USA rahvusliku julgeoleku nõukogu Venemaa suuna vanemdirektor ja on kirjutanud Venemaa sisepoliitikast mitu raamatut. Detsembri keskel avaldas ta artikli pealekirjaga "Kolm sammu suhete seadmiseks Venemaaga" (Three Steps to Set the Tone on Russia). Võibolla on see tõepoolest tema tegevuskava uuel ametikohal? Mis aga Trumpi puutub, siis tema on oma ametissemääramistega juba üllatusi pakkunud

Tagid:
saatkond, Dana Rohrabacher, Thomas Graham Jr, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad