21:17 20. Märts 2018
Tallinn-4°C
Kuula otse
Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov

Kossatšov loodab 2017. aastal positiivsele stsenaariumile

© Sputnik / Владимир Федоренко
Poliitika
lühendatud link
2301

Sündmuste kõige optimistlikuma arengu korral võidakse EL-i sanktsioonid osaliselt tühistada juba suvel, jõutakse kokkulepetele Türgi ja Nord Streami küsimustes, uuendatakse dialoogi Venemaa ja NATO formaadis.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. 2016. aastal tekkisid olulised eeldused rahvusvahelise poliitika positiivseks arengustsenaariumiks ning seetõttu võib 2017. aastal hinnata selle tõenäosust halvimaga võrreldes 60% paremaks, teatas RIA Novostile teisipäeval Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov. Samas sõltub paljugi USA uue administratsiooni tegevusest, märkis poliitik.

„Ennustamine on põhimõtteliselt tänamatu töö. Seda enam on seda poliitilise ebastabiilsuse ajajärgul, millesse maailm umbes kolm aastat tagasi astus. Võib esile tuua kaks peamist võimalust rahvusvahelise poliitika arenguliinides, millest kummalgi on võrdväärsed väljavaated teoks saada," sõnas parlamendisaadik.

„Halvim võimalus, niiöelda worst-case scenario on — praeguste protsesside lihtlabane jätkumine," märkis senatiliige.

„See tähendab — USA-ga vastasseisu säilimine, mis paraku on ka uue administratsiooni puhul võimalik, juhul kui otsustavat osa hakkavad etendama Trumpi negatiivsed, jõupoliitikast lähtuvad läkitused Iraani, Hiina ja Taiwani suunal," selgitas Kossatšov. See mõjutab suheteid Euroopa Liiduga, kus pälvib toetust praeguste riigijuhtide peasuund sanktsioonide ja Venemaa isoleerimise jätkamisele. Halvimal, kuid kahjuks täiesti võimalikul juhul ei saabu edasiminekut ei Ukrainas ega Süürias, mis tähendab, et ummikseis suhetes Läänega tervikuna on vältimatu, eeldab ta.

„Panus Venemaa majanduse kokkukukkumise ootusele, Minski kokkulepete perspektiivitule realiseerimisele üksnes Venemaa survestamise läbi, nagu ka Süüria opositsiooni toetamine Lääne poolt Damaskuse, Moskva ja Teherani tegevuse hukkamõistmise taustal saab tähendada vaid igasuguse edenemise edasilükkamist võtmetähtsusega teemadel vähemalt aastaks. Sel juhul kujuneb 2017. aasta kaotsiläinuks mitte ainult Venemaa jaoks," leiab Föderatsiooninõukogu komisjoni esimees.

Positiivse stsenaariumi aga määrab ära USA uue administratsiooni otsustavus tema Venemaa-suunalises tegevuses, isikute ja meeleolude vahetumine Euroopas, Euroopa Liidu poolne Kiievi taganttõukamine Minski lepete tegelikuks täitma asumiseks, kolmepoolses formaadis Venemaa — Iraan — Türgi koostatud kavatsuste realiseerimine Lääne ja Araabiamaade konstruktiivse või äärmisel juhul neutraalse positsiooni juures, ütles Kossatšov.

„Sündmuste kõige optimistlikuma — ja täiesti tõepärase — arengu korral võidakse EL-i sanktsioonid osaliselt tühistada (jääda pikendamata) juba suvel, jõutakse kokkulepetele Türgi ja Nord Streami küsimustes, uuendatakse dialoogi Venemaa ja NATO formaadis ning pöördutakse tagasi reaalse päevakorra juurde relvastuskontrolli küsimustes — siin on „tulised" teemad ülemaailmsest raketitõrje- ja strateegilise relvastuse piiramisest Euroopa tavarelvastuseni," märkis poliitik.

Loomulikult töötame me kogu jõust positiivse võimaluse teostumise heaks, kuid mitte kõik ei ole meie kätes, lisas ta. „Endiselt on oluline roll ootamatutel teguritel ja sihilikel provokatsioonidel, nagu neid oli 2008. ja 2014. aastal Gruusias ja Ukrainas. Ikka veel on tugev venevastane tonaalsus Lääne poliitikute ja meedia hoiakutes ning seetõttu ei tule alustada mitte nullist, vaid lausa miinusest," ütles Kossatšov.

Tagid:
kokkulepe, areng, poliitika, Konstantin Kossatšov, Venemaa

Peamised teemad