06:31 18. Juuni 2018
Tallinn+ 16°C
Kuula otse
  • USD1.1596
  • RUB72.5401
The Washington Post-i peahoone

Ameerika ametnikud "poetasid" meediasse valeteate vene häkkeritest

© Wikipedia / Daniel X. O'Neil
Poliitika
lühendatud link
11510

Mingi Ühendriikide valitsuse allikas "poetas" ajalehele sensatsiooni USA energiavõrku tunginud venelastest.

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Washington Posti hiljutine artikkel "vene häkkeritest" näitas, kui kerge on levitada informatsiooni juhtivate ajalehtede kaudu, vahendas RIA Novosti Forbes'i vaatleja Kalev Leetaru arvamust.

Washington Post avaldas 31. detsembril artikli "Ameerika ametiisikute teatel tungisid Venemaa häkkerid USA elektrivõrku Vermontis asuva ettevõtte kaudu" ("Russian hackers penetrated U.S. electricity grid through a utility in Vermont, U.S. officials say"). Ajalehe teatel avastati energiaettevõtte Burlington Electric arvutisüsteemis vene häkkeritega seotud programmikood.

"Venelased ei hakanud koodi ettevõtte tegevuse häirimiseks rakendama, kuid, nagu teatavad anonüümsust palunud ametnikud, on riigi energiasüsteemi tungimisel tohutu tähtsus, sest potentsiaalselt on see väga haavatav," väidetakse artiklis.

Tõsi, mõni tund hiljem tehti materjalis parandusi: selgus, et arvutivõrku sissehäkkimise aeg ja asjaolud on esialgu ebaselged. Sissetungimise fakti lükkas ümber Burlington Electric ise. Ta teatas, et kahtlane programm leiti vaid ühes sülearvutis, mis ei olnud üldvõrku ühendatud.

"Lugu sügavale USA energiavõrku kaevunud vene häkkeritest, kes on valmis kogu rahva ühe lülitiklõpsuga pimedasse jätma, on korraga muutunud looks ühest pahavaraga sülearvutist, mis polnud üldse arvutivõrku ühendatud," kirjutab Forbes ajakirjanik.

Washington Post juhtis tähelepanu Burlington Electric avaldusele ja täiendas artiklit alles poolteist tundi hiljem. See asjaolu annab tunnistust sellest, et ajaleht isegi ei püüdnud ettevõtte juhtkonnaga enne materjali avaldamist ühendust võtta ja fakte kontrollida, märgib Kalev Leetaru.

"Kõige järgi otsustades "poetas" mingi valitsuse allikas ajalehele sensatsiooni USA energiavõrku tunginud venelastest. Ja selle asemel, et energiaettevõtte enda pole pöörduda ja üksikasjad välja selgitada, avaldas ajaleht loo sellisel kujul, nagu ametnikud selle talle ette söötsid," märgib Forbes'i ajakirjanik.

Kuid ka pärast kõiki parandusi jäi Washington Posti pealkirjaks võrguväljaandes "Venemaa operatsiooniga häkiti Vermontis asuvasse energiaettevõttesse, mis ohustab USA energiavõrkude turvalisust, teatavad ametiisikud" ("Russian operation hacked a Vermont utility, showing risk to U.S. electrical grid security, officials say"). Sellises ebakorrektses sõnastuses pealkiri levis sotsiaalvõrgustikes. Sellel on suur tähtsus, toonitab Forbes'i ajakirjanik: sotsiaalvõrgustike kasutajad pööravad tavaliselt tähelepanu vaid pealkirjadele ja artiklit ennast loevad vaid harva.

Märgime, et 3. jaanuaril teatas ajaleht, et informatsioon küberrünnakutest ja pahavara avastamisest Burlington Electric'us ei leidnud kinnitust. Nagu selgus, pidas ettevõtte töötaja kahtlaseks IP aadressi, mis tema arvutile anti. Kontrollimisega tuvastati, et see on tavaline IP-aadress, mis ei ole seotud ei häkkerite ega Venemaaga.

Sputnik Eesti:

Kalev Hannes Leetaru on eesti juurtega USA teadlane, kes on kogunud tuntust superarvutite võimete rakendamisel, analüüsimaks uudisvooge ja avalikke andmekogusid.

Ta on töötanud Illinoisi Ülikoolis. 2013/14 on ta Yahoo! stipendiaat rahvusvaheliste väärtuste, kommunikatsioonitehnoloogia ja globaalse interneti alal Georgetowni Ülikooli Edmund A. Walshi nimelises kolledžis.

Kalev Leetaru tuntuim projekt on "Culturomics 2.0", mille eesmärk on ette ennustada suuri ühiskondlikke vapustusi — nagu näiteks araabia kevadega seotud sündmused. Projektis analüüsitakse avalikke uudisvooge märksõnade ja nende tonaalsuse kaudu.

Leetarule kuuluvad USAs mitmed erialased patendid, ta on esinenud paljudes akadeemilistes ringkondades ning tema töid on kajastanud nii Nature, New York Times, BBC, Economist, Discovery Channel jne.

Tagid:
Burlington Electric, The Washington Post, Kalev Leetaru, häkker, USA, Venemaa

Peamised teemad