13:11 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Eesti eks-president Toomas Hendrik Ilves

Euroopa poliitikud ärgitavad Trumpi Moskvale mitte järgi andma

© AP Photo / Michael Sohn
Poliitika
lühendatud link
4420

Kesk- ja Ida-Euroopa poliitikud ärgitavad USA vastvalitud presidenti Donald Trumpi mitte tegema järeleandmisi Vene presidendile Vladimir Putinile.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Putin võib järeleandmisi näha nõrkusena ja alustada provokatsioonidega Balti riikide ja Poola vastu.

"Kokkulepe Putiniga ei too rahu. Vastupidi, see muudab sõja tõenäolisemaks," ütlesid Balti riikide, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Bulgaaria, Rumeenia ning Rootsi poliitikud ühisavalduses, vahendas BNS.

Ukraina ajaloolane ja politoloog Rostislav Ištšenko.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Washington Postis ilmunud avalduse üks koostajaid on Leedu parlamendiliige Rasa Juknevičienė.

"Venemaa jätkab oma jõupingutustega Ukraina destabiliseerimiseks ja Krimmi ebaseadusliku annekteerimisega. Samuti ohustab Venemaa rahu, kindlust ja julgeolekut, mida ameeriklased ning eurooplased on koos loonud läbi külma sõja võitmise", seisis avalduses.

"Me oleme mures, et uue suure leppe võimalus Venemaaga ohustab seda ajaloolist saavutust. See oleks ränk viga peatada Venemaale kehtestatud sanktsioonid või aktsepteerida Ukraina lõhestamist ning allutamist. See demoraliseeriks neid, kes tahavad euroatlandi suunda sellele riigile. Samuti destabiliseeriks see meie Ida regiooni majanduslikult ning julgustaks siinseid äärmuslikke, oligarhilisi ning läänevastaseid elemente," seisis kirjas.

Venemaa president Vladimir Putin (paremal) ja peaminister Dmitri Medvedev
© Sputnik / Дмитрий Астахов

"Putin ei taha USA võimsust. Teie liitlastena, meie tahame. Kui USA-l on meid varem vaja olnud, oleme tulnud. Me olime koos teiega Iraagis ja Afganistanis. Me võtsime koos riske ja ohverdasime oma poegi ja tütreid. Me kaitseme oma atlandiülest julgeolekut ühise rindena. See on see, mis muudab meie alliansi võimsaks. Kui USA on tugev, oleme koos tugevad," ütlesid poliitikud oma pöördumises.

"Putin näeb järeleandmisi nõrkuse märgina. Teda huvitab USA tõsiseltvõetavuse proovile panemine NATO liitlasriikides nagu Eesti, Läti, Leedu ja Poola."

Tagid:
Donald Trump, Vladimir Putin, Toomas Hendrik Ilves, Bulgaaria, Rumeenia, Slovakkia, Rootsi, Ungari, Leedu, Läti, Eesti, USA, Venemaa

Peamised teemad

 • Tank Venemaa relvajõudude taktikalistel õppustel

  Venemaa kaitseministeerium korraldab Orenburgi oblastis strateegilised juhtimis- ja staabiõppused, kus osalevad ka Hiina, Pakistani, Kasahstani, Kõrgõzstani, India, Tadžikistani ja Usbekistani sõjaväelased.

  11
 • Tankitõeja raketikompleks Javelin.

  Ukraina kaitseministeerium on teatanud kavatsusest osta USA-lt juba tänavu tankitõrjekomplekse Javelin. Olukorda kommenteeris raadio Sputnik saates Venemaa Sõjateaduste Akadeemia professor Sergei Sudakov.

  33
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  35