15:16 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Poliitika
lühendatud link
11562

Islamiriigi juhtkond valmistub sõjaliseks kaotuseks Iraagis ja Süürias. Kalifaadi sõjalise purustamise viimasel etapil läbivad islamivõitlejad ilmselt ümberõppe rindevõitlejatest terroristideks. Eksperdi arvates valmistuvad džihhadisitid praegu põrandaaluseks võitluseks.

Villem Rooda, NSV Liidu kaitseministeeriumi Luurepeavalitsuse (GRU) kõrgema ohvitser-analüütiku erus

Lahingutegevuses raskuskese võitluses ISIS-ega (tuntud ka nimetuste kalifaat, Islamiriik, Daesh all — EL-s, USA-s ja Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon — toim.) on nihkunud tagasi Süüriasse. Pealetung Iraagi Mosulile on peatunud ja osa, peamiselt Iraagi valitsusvägede üksusi, on tagasi pööratud vabastatud aladele, mille kiire läbimise käigus omal ajal ei pööratud nende puhastamisele ISIS-e võitlejatest vajalikku tähelepanu ja kust ISIS nüüd, valitsusvägede tagalas asuvatest asundustest, sissirünnakuid on alustanud.

Tagasipööratud Iraagi väeüksused ei leidnud nendest asundustest eest siiski mitte ISIS-e võitlejaid, vaid pealetungijate abistamises süüdistuse tõttu mõrvatud kohalike elanike surnukehi.

Islamivõitlejad imbuvad valitsusvägede tagalasse

Pealetung peatus, sest selle jätkamine tsiviilelanikest tulvil suurlinnale, kus ainuüksi lapsi on üle 300 000, oleks täpsemate luureandmete puudumisel väga riskantne ja tooks kaasa palju tsiviilohvreid.

Probleemiks on ka nii sunniitidest formeeritud üksused ISIS-e koosseisus, kui ka Iraagi valitsusvägede poolel iseseisvalt tegutsevad šiiitide irregulaarsed üksused, kes on " kuulsaks saanud " oma sunniitide vastu toime pandud metsikuste.

Mosulis jätkub ka ISIS-e valikuline ja vähene inimeste ja varade evakuatsioon. Valitsusväed ei ole suutnud seda evakuatsiooni peatada, linna blokeerida ega linna varustamist kontrolli alla võtta.

Hetkel linnas veel toiduainete, vee aga ravimite nappust tunda ei ole. Ka põgenikevool linnast ei ole veel nii suur, nagu valitusväed ja liitlased varem prognoosisid.

Need tsiviilelanikest põgenikud, kes Mosulist välja pääsesid ja valitsuse rajatud põgenikelaagritesse sattusid, tekitavad probleeme. Luure andmetel on ISIS-el Mosulis laialdane tsiviilisikutest agentuur ja ISIS-se salajased toetajad valguvad nüüd põgenikevooluga põgenike staatust kasutades üle maailma laiali. Sama oht, tõsi pisut väikesemas ulatuses, on ka ISIS-e hõivatud Süüria aladel.

ISIS on seoses läheneva sõjalise lüüasaamisega alustanud ümberkorraldusi. Sotsiaalmeedias on need juba toimunud ning IT ja meediaspetsialistidel oleks meediaruumis palju huvitavat avastada. ISIS-e Twitteri kontod on enamuses suletud aga ISIS-e propagandatulv ei ole vähenenud. See on aga muutunud sisult kvaliteetsemaks psühholoogilises mõttes ja propaganda eesmärkidel terrorivägivalda kujutavate materjalide hulk on vähenenud.

"Püha" al-Bagdadi ei tohi langeda

ISIS-e juht Abū Bakr al- Bagdadi on ühtedel andmetel Mosulis, teistel aga sealt juba lahkunud. Tema tähtsus ISIS-ele on kordades suurem, kui oli näiteks Osama Ben Ladeni tähtsus Al-Qaedele. Osama Ben Ladeni hukkumine ei tähendanud Al-Qaedale rohkemat, kui vajadust asendada ta kellegi teisega. Samas ISIS-e liidri al-Bagdadi langemine oleks piltlikult maapealse pühaduse kaotus.

ISIS ei tähenda ainult relvastatud võitlust ega terroriorganisatsiooni nagu Al Qaeda, ISIS on ka nakkav džihhadistlik ideoloogia, kus jumala maapealne asemik on niivõrd kesksel kohal, et mingil juhul ei tohi ta hukkuda ega vangi langeda. Pole välistatud, et kui juht peaks siiski hukkuma (võib arvata, et selle soovijaid on rohkem kui küll), siis püüavad organisatsiooni madalama taseme juhid seda igati varjata. Mitte mingil juhul ei tohi juhti lasta vangistada, isegi tema surnukeha ei tohi vaenlase kätte sattuda.

Selleks on tehtud kõik, isegi enam, kui osatakse arvata. Sõjaline kaotus iseenesest ISIS-t veel ei hävita, sest tema ideoloogia on saavutanud arengu ja leviku kõrgtaseme, ja mis kõige tähtsam, ISIS põhibaasi sõjaline kaotus ei kahjusta.

Kalifaadi dubleeritud juhtimine

Just tänu "revolutsioonilisele" uue õigeuskliku sunniitliku riigi loomise ideoloogiale on ISIS, maailma kõige rikkam ja kõige tugevama, kindlamalt varjatud tugibaasiga terroriorganisatsioon, palju avatum kui näiteks Al-Qaeda. Viimane ei saa enesele sellist avatust, nagu ISIS, lubada, sest tal ei ole eraldi konspireeritud "kooseisuvälist " tugikeskust. Al-Qaede juhtkond on organisatsiooni struktuuri integreeritud ja ta peab seda, nii nagu ka esmatasemelisi jõude, hoolikalt varjama. Ta ei levita videopöördumisi ega esine üleskutsetega.

Ben Ladeni järeltulijad ei saa sellist "avalikku" tegevust, nagu ISIS juhid eesotsas "pühak" al-Bagdadiga, endale lubada, sest neil ei ole ka "koosseisuvälist", luure- ja vastuluuresüsteemi. Seetõttu peab kogu Al Qaeda organisatsioon olema varjatum.

ISIS valmistub taluma tagasilööki juhuks, kui Mosul peaks vallutatama. Põhja-Süürias on Türgi väed koos teda toetavate mässuliste rühmitustega sihikule võtnud kaks suurt ISIS-e tugipunkti, millest erilise tähtsusega on Raqqa. Edukad on olnud ka kurdide sõjalised operatsioonid. Kui Venemaa toetatavate Süüria valitsusvägede edu jätkub ja Aleppo suudetakse lõpuks vabastada, siis on ISIS-e kalifaat samahästi kui lakanud olemast

Võitluses Islamiriigiga algab uus etapp

Siis algab võitluses terroristidega uus etapp, mille käigus avaliku sõja kaotanud ISIS korraldatakse ümber maailma suurimaks ja ohtlikumaks põrandaaluseks terroriorganisatsiooniks. Seda hakkab ilmselt juhtima sügavalt konspireeritud tuumik, mille olemasolu võib praegu vaid aimata.

Peale traditsiooniliste terroriaktide jätkumise Süürias, Iraagis ja Liibüas on löögi all viis Kesk- ja Lääne-Aafrika riiki, Prantsusmaa, Belgia, Ühendkuningriik, Saksamaa, Türgi ja Venemaa. Millise piirkonna valivad džihhadistid endale uueks keskuseks ja milline saab olema organisatsiooni uus nime, sest kalifaat lakkab olemast, on raske ennustada. Tundub, et jätkuvalt raske saab olema Türgil. Võib arvata, et iga hinna eest püütakse korraldada terrorirünnakuid Venemaal ja kasutada selleks organisatsooni tugevaid Kesk-Aasia harusid.

Kindlasti suudetakse purustatud ISIS-e džihaadivõitlejaid sõjapõgenike põgenikevoolus edaspidigi smugeldada Itaaliasse, Kreekasse ja sealt edasi Prantsusmaale, Ühendkuningriiki, Saksamaale. Sellised ettevalmistused algasid juba suvel aga seni oli võitlejaid vaja kogu pikkuses kärisevatele rinnetele Kalifaadi alade kontrolli all hoidmiseks. Ümberkorralduste edu sõltub edaspidi sellest, kui hästi osatakse valida selliseid terrorikõlblikke võltspõgenikke.

Praeguses keerulises olukorras ISIS-el rindevõitlejale ümberõpet terroristideks tegutsemiseks sihtkohamaades raske korraldada. Nende sihtriikide eriteenistused on võimekad, kogenud ja kindlasti ka ootevalmis ja selleks vajalikuks valmisolekus.

Tuleb hakata otsima külalisterroriste

Ei ole välistatud, et ISIS laiendab oma tegevust ka NATO Ida-Euroopa liikmesriikidesse, sealhulgas Baltimaadesse. Euroopa Liidu avatud sisepiirid teevad selle vägagi lihtsaks. Vaevalt, et igas riigis kohapealset üksust luua suudetakse ja terrorirünnakute ülesandeid hakkavad täitma gastroleerivad rakukesed. Õnneks ei ole ISIS-e terroristlik osa nii hästi välja arendatud ega nii hargnenud kui agiit-propagandaga tegelev struktuuriosa.

Seega, massilisi aktsioone ISIS läbi viia ei suuda. Raske ja ärev aeg saab aastatel 2017-2019 kindlasti olema. ISIS-e tõenäoline ümberkorraldamine ja terroritegevus saab igal juhul olema reaalsem, kui kõikidest torudest puhutav Venemaa kallaletungi oht.

Eriteenistused on seni vaatamata rasketele rünnakutele ja ohvritele, mida pole suudetud ära hoida, oma tegevuses olnud siiski vägagi edukad.

Eriteenistused on saanud palju kogemusi, on edukalt rakendanud toimiva infovahetussüsteemi, kuid ka ISIS on senitoimunust õppinud ja peagi saab ta suurt täiendust Iraagi ja Süüria rinnetel võitluses kogenud ja karastunud džihhaadivõitlejatest, kellel lahinguülesannet varsti enam ei ole ja nad suunduvad varjatud võitlusliinile "uskmatutega".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
terror, Daesh, džihhadist, kalifaat, ISIS, Islamiriik, Iraak, EL, Süüria

Peamised teemad