21:40 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
10252

Ühendkuningriigi peaminister valis karmi Brexit'i

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Piitsad, pehmed käerauad, silmakatted ja muud intiimsed mänguasjad — mitte midagi sellist Ühendkuningriigi peaminister Theresa May Tema Kõrguse alamatele ei paku. Kuigi nimetus "karm", nagu ta oma Brexit'i varianti nimetas, peaks ühe teise tegevusega seoses just selliste riistadega kaasas käima.

Nagu ütlevad seksipatoloogid, juhtub see siis, kui tunned oma partnerit läbi ja lõhki ja otsid mitmekesisust uutest, võib-olla koguni valuaistingutest. Kuid Ühendkuningriigil ei ole Euroopa Liiduga mingit lähedast partnerlust ette näha, hoopis vastupidi. Väljumine saab olema täielik ja tingimusteta.

Täna teatas Theresa May sellest ametlikult. Lahutusest Euroopa Liiduga kõikides punktides, mis välistab igasugused liikmelisuse elemendid. Isegi ei mingit assotsieerunud koostööd. Ei mingit "spagaati", kus üks jalg oleks siin ja teine seal. "Me ei kavatse rakendada mingeid teistes riikides tuntud koostöömudeleid Brüsseliga," tsiteerisid meediaväljaanded peaministri ettekannet juba varakult.

Nii et riik teaks juba enne tema publiku ette ilmumist, et polegi see Brexit nii hirmus, nagu teda kujutatakse, ta võib osutuda veelgi hirmsamaks.

Hüvasti öeldakse mitte ainult EL ja tema migrantidele, vaid ka ühisturule ja tolliliidule. Kokku 12 punkti. Nende hulgas on riigipiiride üle kontrolli taastamine, Euroopa kohtu jurisdiktsiooni alt väljumine ja võibolla alles kunagi hiljem kirjutatakse alla vabakaubanduse kokkulepe. Ta usub, et kõik see viib "Globaalse Ühendkuningriigi" loomisele.

Jumal sellega, et siis hakkab juba küll küllale liiga tegema. Küllap ta tahtis vaid olla samal lainel Trumpiga, kes nõuab "Ameerika hiilguse tagastamist", ega mõelnud, et tema puhul kõlab see tautoloogiana. Välja kukkus aga koguni nagu oksüümoron (vastandväljendus), nagu elav laip, helisev vaikus või magus valu.

Paanikas on isegi need britid, kes hääletasid Brexiti poolt, sest nad hääletasid Brexiti, mitte May, õigemini, mitte tema arusaamise poolt sellest, kuidas see toimuma peaks. Kuigi selle aja peale on tekkinud tunne, et just arusaamist asjast tal polegi.

Halb eelaimus läkski täide. Selleks, et kõik viimse õmbluseni katki käristada, pole palju tarkust vaja. Ülemäära emotsionaalne juuksur võib pärast paari-kolme ebaõnnestunud liigutust küll hüüatada: "Küll ma olen saamatu!" ja hakata siis klienti habenoaga pähe lõikuma. May aga jättis enesekriitika osa vahele ja hakkas kohe habemenoaga rapsima.

Nii juhtus sellepärast, et kõik jooksis kokku. Kõigepealt ärritus, et tuli lõigata seda, mida külvas hoopis Cameron. Siis peataolek, et see polnud talle silmnähetavalt jõukohane. Edasi tuli solvumine, et ilmselt viimasel Ühendkuningriigi osalusega EL tippkohtumisel ei kutsutud teda isegi tööalasele õhtusöögile. Muidu oleks võinud ju "aanispitsi", "tuisutopsi" või "reispassigi" võtta.

Ja lisaks veel rahuldamata ambitsioonid. Temast loodeti ju "teist raudset leedit". Ühesõnaga, kõik see kokku tekitas afektiseisundi. Sellises seisundis võib aga hirmsaid asju juhtuda, kokku käkerdada mida iganes.

Temalt oodati hoopis suuremat leidlikkust. Loodeti, et hundid söönuks saaksid ja lambad terveks jääksid. Nüüd jääb üle vaid oodata, millal ta peast mädanema hakkab. Kõva naela ei jõutudki ära oodata. Enne May avaldust see mitte just kukkunud aga rippu vajus küll. Vaevalt et peaministri sellisest eelmängust Brexitile see tõusma hakkab. Nii et võib-olla läheb piitsa ja pehmeid käeraudu ikkagi veel vaja.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
Brexit, May, Theresa May, Suurbritannia, EL

Peamised teemad