14:22 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
1930

USA president Barack Obama rääkis kolmapäeval oma ametiaja viimasel pressikonverentsil suhetest Venemaaga, ebavõrdsusest ja sotsiaalküsimustest

TALLINN, 19. jaanuar — Sputnik. USA president Barack Obama ütles kolmapäeval oma ametiaja viimasel pressikonverentsil, et konstruktiivsed suhted Venemaaga on Ühendriikide huvides.

"Ma arvan, et Ameerika ja maailma huvides on omada konstruktiivseid suhteid Venemaaga. See on olnud minu lähenemine asjale kogu mu ametiaja jooksul," rääkis Obama.

USA president märkis samas, et Vladimir Putin alustas oma teist ametiaega 2012. aastal "Ameerika-vastase retoorikaga", mis viis vastandumiseni ja muutis suhted edaspidi aina keerulisemaks, vahendas BNS.

"Kasuks ei tulnud ka Moskva hoiak, et kõik, mis USA teeb, peab olema halb venelastele. See tõi tagasi vastanduva suhtumise, mida ma arvan, et ei eksisteerinud külmast sõjast alates ja mis muutis suhted tõeliselt keeruliseks," seletas Obama.

USA president meenutas ühtlasi, et sanktsioonid kehtestati Venemaale pärast Ukraina konflikti tekkimist.

Obama sõnul soovis ta Venemaaga rääkida muu hulgas rohkem ka tuumarelvadest, kuid Moskva ei olnud sellest huvitatud.

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et on valmis leevendama Venemaa sanktsioone, kui Moskvaga jõutakse kokkuleppele näiteks tuumarelvade märkimisväärses vähendamises.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles päev hiljem, et Moskvas loodetakse uue USA presidendi administratsiooniga asjalikku dialoogi strateegilise stabiilsuse küsimuses.

"(President Barack) Obama administratsioon püüdis viimastel nädalatel, juba viimasest pingutusest selle (strateegilise stabiilsuse dialoogi) taastamist pakkuda, me kohtusime, sest oleme viisakad inimesed, ei hakanud sellest keelduma, kuid loomulikult tuleb põhijutt (Donald) Trumpi administratsiooniga," ütles ta Moskvas pressikonverentsil.

Barack Obama rääkis kolmapäeval oma ametiaja viimasel pressikonverentsil ka ebavõrdsusest ja sotsiaalküsimustest.

"Keegi ei taha Ameerikat, kus väga väike osa inimestest saab väga hästi hakkama ja kõik ülejäänud peavad leppima raasudega. Kõigile peavad võimalused võrdselt avatud olema," ütles president.

Obama sõnul ootab ta tulevikus, et USA saab naispresidendi, latiinopresidendi, juudipresidendi, hindupresidendi ehk väga palju erinevaid presidente, kuni inimestel meelest läheb neid üldse kuskile liigitada.

USA president väljendas Ühendriikide tulevikust rääkides veendumust, et kõik läheb väljakutsetest hoolimata hästi.

"Demokraatia on segane asi ja ei toimi alati nagu sa tahad ning mingid kindlad tulemused pole tagatud. Kuid kui sa oled pühendunud ja hoolid asjadest, siis meie riigis on kaugelt palju rohkem häid inimesi, kui on halbu. Ma arvan, et meiega saab tulevikus kõik okei olema," arvas ametist lahkuv riigipea.

"Ja ma olen Donald Trumpi juba hoiatanud, et presidendiamet on sellise suurusjärguga, et sa üksinda seda tööd teha ei suuda, vaid oled sõltuvuses oma nõuandjatest ja meeskonnast," lisas Obama.

Tagid:
välisminister, president, Lavrov, Obama, Trump, Barack Obama, Donald Trump, Sergei Lavrov, USA, Venemaa

Peamised teemad