13:39 25. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Ameerika tankid Saksamaa Bremerhaveni sadamas

Jänkid tankidega jännis

© REUTERS / FABIAN BIMMER
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
209177

USA soomustehnika karjatamisel Saksamaalt Poola tekkis hulk ootamatuid raskusi. Üks pauk teise otsa. Küll olid teed kitsad, küll sillad madalad, küll tsiviilisikuid kõik kohad täis. Oh, ei ole Euroopa võiduparaadiks valmis, no ei ole...

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nagu Pentagonist lubati, seisavad ameeriklased Euroopa eest müürina. Raudselt. Aga mitte kohapeal. Sinna nad ei jõudnudki, vähemalt mitte kõik. Ühed jäid juba Bremerhaveni sadamas ankrusse, teistel läks tee peal kumm tühjaks. Kuigi need olid tankid, mitte liikumatud suurtükid.

Nad peaksid liikuma iga ilmaga aga kuidagi ei mängi välja. Ülemused ütlesid, et nende ühes tükkis ohutult kohaletoimetamine ei lähe kohe mitte. Need, kes kõigele vaatamata siiski pärale jõudsid, olid näost plassid ja muidu üsna loppis olekuga. Kuid ees seisab ju veel võitlus rahu eest. See aga tuleb pisut hiljem. Vene ohu heidutamine lükkub edasi.

Venelasi ongi juba teavitatud, et nad oma impeeriumiambitsioone esialgu pisut tagasi hoiaksid. The Wall Street Journal andis neile teada ootamatutest raskustest, mis USA soomustehnika Saksamaalt Poola karjatamisel praktiliselt igal sammul tekkisid: küll olid teed kitsad, küll sillad madalad, tsiviilisikud ümberringi jalus. Euroopa ei olnud võiduparaadiks sugugi valmis.

Eks nad ise olid ka head mehed, oleks võinud ka ise selle peale tulla, et siin elavad, olgugi et oma veidrustega, aga ikkagi inimesed. No heakene küll, kes siis sellist silda ehitab, millest isegi "Abramsi" tank üle ei saa. See aga ei tähenda veel, et nende juurde minekuks tuleb teised papud jalga panna.

Ameeriklased tunnistasid ise ka, et neil pole piisavalt andmeid varem idablokki kuulunud NATO liikmesriikide logistika ja taristu võimekusest. Oleks võinud siis nende endi käest küsida, kui tõesti Moskvalt küsida ei tihatud aga küllap oli "kolonel Ettenägelik" juba pensionile saadetud.

Ja nii saigi "brigadir America" tünga. Euroopa on ju nii väike. Pole tema tase. Lõppes sellega, et või sisse sattusid need tankimeeskonnad, kes tühjade akudega maale tulid. Mõnikord tuleb tankide või tetrise mängimine isegi kasuks. Tühja sellest, et nendega pole enam võimalik isegi roomikulõginat teha, mis seal veel laskmisest rääkida, väljanägemine on see-eest vägev.

"Latse, maast valla — rei tuleb maha, tõistre perest nii jääme taha!" nagu öeldakse. Kunagi meil selline seis juba oli. Kui Normandias maabuti, oli hullemgi. Venelased olid selleks ajaks võidu nimel juba kogu musta töö ära teinud. Toona oli kogu Euroopa üks suur sõjatander, kuhu ka ei keeraks. Kui mõni sild kokku vajuski, polnud hullu. Tegelikult ameeriklased siis peamiselt venelastega ju madistasidki.

Selle sõna heas mõttes. Nüüd aga on venelased vaid ettekääne, mõtet pole asjal ollagi. Isegi tehnika ei pea vastu, jäi kahe portaali vahele kinni. Üks ülemjuhataja kupatas väed kohale, teisel ei ole praegu aega nendega tegelda. Paistab, et NATO-le sobib õigustus "mina pole neid saatnud, ei hakka mina neid ka tagasi kutsuma", väga hästi.

Ja üleüldse, idatiivale tuleb ainult kasuks, kui jänkid mürske kaotavad ning teid ja sildu lõhuvad. Euroopale õpetatakse sellega kaotust taluma ja pagemist korraldama. Millestki tuleb ju manöövreid alustada ja miks mitte siis lõpust. Kõiges selles on siiski optimismi ülimust tunda.

Tank on ikka vaid seesama pooltäis ja poolkatkine veeklaas. Järelikult pole selles pessimismiks enam ruumi ja Venemaale lähenemiseks pole mingit vajadust. Nii tulebki välja, et Pentagonil on Euroopas needsamad kaks häda, mis Venemaal (s.o. viletsad teed ja lollid inimesed — toim.) ja Euroopal on nendele lisaks veel kolmas — Pentagon tekkinud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tank, Abrams, NATO, Ida-Euroopa, Poola, USA, Venemaa

Peamised teemad