17:50 19. Jaanuar 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Krimm. Foto on illustratiivne

Kiievis „eksiti“ Krimmiga

© Sputnik / Виталий Белоусов
Poliitika
lühendatud link
13054

Lastele mõeldud maakaardid – lastest kaugele ulatuv skandaal

Tallinn, 29. jaanuar — Sputnik. Ukraina võimud ei jäta iial kasutamata võimalust maakaartide puhul, kus Krimm on märgitud Venemaa territooriumiks,otsekohe protesteerida. Mõnikord edukalt, sagedamini mitte eriti edukalt. Nüüd aga on juhtunud piinik lugu otse Kiievis endas, vahendab Sputniku raadio.

„Krimm ei ole meie oma," otsustati Kiievi trükikojas ja trükiti valmis maakaart, kus poolsaar kuulub Vene Föderatsiooni territooriumi sisse. See kaart valmis lastele mõeldud arendava lauamängu „Riigid + Lipud + Pealinnad" jaoks. Lauamängu juhendis on täpsustatud, et selle mängu najal saavad lapsed alates 6. eluaastast (mis on juba iseendast kentsakas) arendada nägemismälu, teha tutvust geograafiaga ja õppida selgeks riikide ning nende pealinnade nimetused.

Mängu toodetakse Kiievi ettevõttes Imelapseks Sündinud (Вундеркінд з пелюшок)
ja saadetakse raamatupoodidesse üle kogu Ukraina. Kaartide teemal tõusis kära näiteks Harkivis. Kirjastajad kallasid kõik kujundaja kraesse — öeldakse, et see oli tema apsakas. No ei osutunud too kujundaja imelapseks. Mis tegelikult laseb järeldada, et mitte keegi ettevõttes ei vaata üle, mis trükki läheb. Ning kokkuvõttes — patuoinas disaineri näol on leitud.

Asjaomane tootja vastas peale äparduse ilmsikstulekut, et viga on vaid venekeelses variandis, ukrainakeelses on öeldavasti kõik õige. Ja loomulikult parandatakse viga ära, kõik trükitakse uuesti. Huvitav on muu: teistes riikides valmivate maakaartide kujundust jälgivad Ukraina vastavad organid väga teraselt. Pool aastat tagasi keelustas Ukraina riiklik tele- ja raadionõukogu lastele mõeldud telekanali Karussell edastamise Ukraina territooriumil — saates „Tere hommikust, mudilased!"oli näidatud maakaarti, kus Krimm on Venemaa koostises.

Muudel juhtudel Kiiev küll protesteerib, kuid osutub jõuetuks. Nii vastas briti kirjastus Oxford University Press Ukraina saatkonna protestidele analoogsete kaartide kohta selle kirjastuse poolt välja antud õpikus üsna arrogantselt. Õpiku kirjastajad lubasid arvamuse arvesse võtta, kuid millal ja kuidas nimelt, jätsid enda teada. Teisest Euroopa hiiglaslikust raamatukirjastustest — prantslaste Larousse´ist — vastati Kiievi protestidele lühidalt ja selgelt: kirjastus ei taha, et teda „sellesse vaidlusse kistaks". Seega, seal oli kõik juba endi jaoks ära otsustatud.

Aga Google´i kompanii, näe, leidis saalomonliku lahenduse. Tema Venemaal levivatel maakaaritel on Krimm Venemaa ala. Kui aga linkida Google´i kaardile Ukraina territoorimilt, siis on poolsaar Ukraina oma. Google´i kasutajatele USA-s või Euroopas on see aga — vaidlusalune territoorium. Ja pole midagi, Kiiev ongi kuidagiviisi sellega ära harjunud. Sellepärast ei maksa lastele mõeldud maakaardi õnnetule kujundajale Kiievist kõiki koeri kallale ässitada. Tema lähtus lihtsalt üldisest suundumusest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kaart, university, Oxford, Google, Venemaa, Ukraina, Kiiev, Krimm

Peamised teemad