12:49 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
14134

Tunnustamata Donetski rahvavabariigi luure hõivas Ukraina president Petro Prorošenkole saadetud Ukraina relvajõudude kindralstaabi ülema ettekande 29. ja 30. jaanuaril asetleidnud inimkaotustest, milleks on peaaegu 80 sõjaväelast langenutena

TALLINN, 1. veebruar — Sputnik. Tunnustamata Donetski Rahvavabariigi (DRV) luure avalikustas Ukraina armee tegelikud inimkaotused viimase kahe ööpäeva jooksul, milleks on 78 langenud ja 76 haavatud sõjaväelast, teatas Donetski uudisteagentuuri vahendusel DRV operatiivväejuhatuse ülema asetäitja Eduard Bassurin.

Bassurini sõnul oli Ukraina relvajõudude kindralstaabi ülema Viktor Muženko ettekanne Ukraina relvajõudude tegelikest inimkaotustest 29. ja 30. jaanuaril, mille DRV luure enda valdusesse sai, president Petro Porošenko erakorralise naasmise põhjuseks Saksamaalt. Bassurini väitel varjab Ukraina väejuhatus tegelike inimkaotuste suurust, et vältida paanikat sõjaväelaste ja tsiviilelanikkonna hulgas.

"Me avalikustame selle informatsiooni, et anda Petro Porošenkole aega võimaluse avanedes isiklikult hukkunute ja haavatute emadele silma vaadata ja selgitada neile, millistest ambitsioonidest ajendatuna ta nii palju inimesi hukka saatis ja millise võidu need rohkem kui 70 teise ilma saadetud võitlejat talle tõid," — rõhutas Bassurin.

Juba varem on teatatud sõjalise olukorra eskaleerumisest Donbassis, edastab RIA Novosti. DRV andmetel tulistasid Ukraina relvajõud DRV positsioonidele üle 1000 mürsu, tulelööke anti 14 DRV asustatud punkti ja Donetski eeslinnade pihta.

30. jaanuari hommikul tulistati Makijivka linna. Pühapäeval antud tulelöökides hukkus kaks ja sai haavata kolm tsiviilisikut, vigastuti üle 20 elamu, teatati DRV kaitseametkonnast.

Seejuures teatasid Ukraina relvajõud omakorda, et omakaitseväelased üritasid Avdijevka piirkonnas vallutada tormijooksuga nende positsioone. Ligi 25 tuhandelise elanikkonnaga Avdijivka vee-, sooja- ja elektrivarustus katkes, kusjuures välistemperatuur selles piirkonnas on praegu — 20o C. Ukraina võimud kuulutasid piirkonnas välja erakorralise seisukorra. Nad ei välista elanikkonna evakueerimist, kui elutegevuse taastamiseks hädavajalikke remonttöid ei õnnestu läbi viia.

Ka Avdijivka keemiatehas on elektrivooluta. DRV kaitseministeeriumist teatati 31. jaanuaril, et omakaitseväelased lõpetasid tulistamise ja järgivad nüüd täielikult tulevahetuse lõpetamise režiimi Donbassis, et võimaldada purustatud elektriliinide taastamistöid Avdijivka piirkonnas.

Olukorra eskaleerimine kui ultimaatum Tumpile

DRV liider Aleksandr Zahhartšenko ei välista, et Kiievile on konflikti eskaleerimist Donbassis vaja selleks, et esitada ultimatiivseid nõudmisi vastvalitud USA president Donald Trupile. Varem on Porošenko teatanud, et kavatseb juba järgmisel kuul külastada Washingtoni ja kohtuda seal USA president Donald Trumpiga.

Kohtumisest Ameerika liidriga teatas Porošenko peaaegu kohe pärast vabariiklase valmisvõitu.

Porošenko teatas, et oli üks esimesi, kellele Donald Trump pärast tema presidendiks valimist helistas ja nad leppisid kokku Ukraina liidri visiidis Washingtoni pärast USA presidendi ametissepühitsemise tseremooniat. Porošenko teatas samuti, et telefonivestluses Trumpiga arutas ta ka Krimmi ja Donbassiga seonduvaid küsimusi.

Lavastatud tagasipöördumine

Porošenko "erakorraline" naasmine Saksamaalt tundub olema varem ettevalmistatud ja orkestreeritud üritus. Tal on iga hinna eest vaja olukorra pingestumist. "Naasmise ettekääne "et vältida humanitaarkatastroofi puhkemist Avdijivkas," on silmnähtavalt otsitud. Ilmselt mõeldi see lihtsalt välja ja harjutati kaua," kirjutas Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov Twitteris.

Kiievi esindaja, Ukraina Ülemraada esimehe esimene asetäitja Irina Geraštšenko omakorda sidus olukorra teravnemise Donbassis Ukraina president Petro Porošenko läbirääkimistega Saksamaa kantsler Angela Mekeliga.

"Olukorra teravnemine rindel toimub reeglina tähtsate rahvusvaheliste kohtumiste või läbirääkimiste eel… panuste tõstmiseks läbirääkimistel, maailma hirmutamiseks käimasoleva konfliktiga — pealetung, relvade täristamine, jõuga ähvardamine," kirjutas Ukraina Raada esimene asespiiker Irina Geraštšenko oma Facebooki kontol.

Tagid:
tulistamine, Porošenko, Merkel, Trump, Donald Trump, Petro Porošenko, Angela Merkel, Donetsk, Saksamaa, USA, Ukraina

Peamised teemad