18:52 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
2621

USA senat kinnitas kolmapäeval naftahiiu ExxonMobil endise juhi Rex Tillersoni uueks välisministriks

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. USA senati otsus annab ühtlasi hoogu juurde president Donald Trumpile oma kabineti ülesehitamisel.

64-aastast Tillersoni tabas kohe pärast kandidatuuri üles seadmist demokraatide terav kriitika, mille kohaselt võib mehe ärile orienteeritud lähenemine ja valitsusasutustes töötamise kogemuse puudumine kahjustada Ameerika Ühendriikide huve ja positsiooni maailmas, vahendas BNS.

Sellest hoolimata kinnitas senat ta 56 poolthäälega 43 vastu ametisse. Hääletusel liitus kõigi 52 vabariiklasest senaatoriga ka neli demokraati.

Trump on korduvalt hurjutanud demokraate kinnitamisprotsessi venitamisega ja tegi esmaspäeval ka Twitterisse sellekohase sissekande, süüdistades neid venitamises "puhtalt poliitilistel põhjustel".

Vabariiklased asusid üksmeelselt Tillersoni kaitsele, hoolimata senaatorite John McCaini, Marco Rubio ja Lindsey Grahami esialsgsetest kõhklustest seoses tema Venemaa-sidemete ja seisukohtadega inimõiguste alal.

"Härra Tillerson juhtis üleilmset ettevõtet 75 000 töötajaga, tal on sügavaid suhteid kogu maailmas ning ta mõistab USA juhtiva rolli kriitilist tähtsust," lausus senati väliskomisjoni esimees Bob Corker.

"Ta on väljendanud oma pühendumust Ameerika väärtustele ja USA usaldusväärsuse tõstmisele, tugevdades vanu liite ja luues uusi."

Trump nimetas USA välisministri kandidaadiks Rex Tillersoni
© Sputnik / Владимир Астапкович

Demokraadist senaator Joe Manchin toetas Tillersoni, öeldes, et ta toob välisministeeriumi haruldase vaatenurga ning "pakub tarka nõu ja objektiivseid soovitusi presidendile meie riigi välispoliitika osas".

Tillersoni kinnitamise ja peatse ametissevannutamisega saavad paika paljud Trumpi julgeolekupoliitika meeskonna võtmeliikmed, seal hulgas kaitseminister James Mattis, sisejulgeolekuminister John Kelly, CIA director Mike Pompeo ja Ühendriikide suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.

Venemaa loodab Tillersoni positiivsele rollile

"Uus USA välisminister on heas mõttes pragmaatiline ärimees, kes mõistab Vene-Ameerika võimaluste realiseerimata potentsiaali ja seda, et neid on vaja liigutada positiivses suunas," ütles kolmapäeval Vene riigiduuma väliskomisjoni esimees Leonid Slutski.

Seejuures tuleb seadusandja sõnul jääda realistiks ja meeles pidada USA-s käima lükatud hooratta inertsi, mistõttu seda kiiresti peatada või — veel enam — teistpidi käima lükata on üsna keeruline.

Slutski lisas, et Tillerson on "meile mõistetav tegelane, kuigi paljud arvavad, et kuna ta on Sõpruse ordeni kavaler, on ta venemeelne. Ta on nagu Trumpki ameerikameelne."

""Seetõttu hakkame koostööd tegema, sealhulgas ka USA välisministeeriumi uue meeskonnaga, kui Ameerika poole konstruktiivne häälestus, mis jäi kõlama Vene ja USA presidendi telefonikõneluses, teostub ka tegelikkuses," lausus ta.

"Me arvestame sellega väga," lisas Slutski.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
välisminister, Trump, Rex Tillerson, Donald Trump, USA

Peamised teemad