16:48 17. August 2017
Tallinn+ 23°C
Kuula otse
Valge maja

Riigidepartemangu ametnikud viibutavad Trumpi suunas sõrme

© Sputnik / Наталья Селиверстова
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
5051

Riigidepartemangus on märatsevaid ullikesi vähevõitu. Seepärast juhtoinaid polegi. Senised ülemused on läinud ja uusi pole veel ametisse kinnitatud. Ja nii kogunetigi hullumaja puhvetisse. Mäss laevas on veel viimane, mida nad enne lõplikku maale kirjutamist teha saavad

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Piinlik on, ausõna. Ei teinud ma veel midagi, tulin just." Tõsi ta on, kohe, kui sisse astus, ei teinud midagi. Ei teinud midagi sellist, mida varem poleks lubanud. Kõik sai täpselt hinnakirja järgi: Obamacare, TPP, piiritara, migrandid. Ei midagi liigset. Ei midagi ega kedagi. Kuid siis tuli kisa, miitingud, protestid, küll roosad mütsid peas, küll koraanid käes. Suur segadus. Nad oleks pidanud roosades hidžaabides tänavatele tulema, siis oleks sobinud igaks Trumpi elujuhtumiks. Tol aga pole ilmselt üldse piinlik. Ta ju teadis, mille peale välja läks.

Vaatamata sellele, et kogu riigidepartemang on juba tagajalgadel. Paarsada peamiselt keskastme töötajat kirjutasid oma käega riigipeale depešši, näidates talle sellega keskmist sõrme. Diplomaatidel on selline  ettekande vorm olemas, suhtlemiseks kõrgema juhtkonnaga.

Esimest kord kasutati seda Vietnami sõja ajal, viimati seoses sõjaga Süürias. Eelmisel aastal nõudsid John Kerry alluvad Barack Obamalt aktiivsete meetmete tarvituselevõtmist Damaskuse suhtes. See tähendas nende labase arusaamise kohaselt demokraatiast uusi ohvreid ja uusi põgenikke.

Nad on tänagi põgenike poolt. Seega, nende arust on järjepidevus tagatud. Ju siis need samad inimesed Trumpile kirjutavadki. Need, kes kataklüsmis ellu jäid ja on nüüd pessimismi langenud ning püüavad presidenti veenda, et tema migratsioonialased käskkirjad on vastuolus Ameerika väärtustega, kahjustavad majandust, ei soodusta julgeolekut ja viivad vältimatult ameerikavastaste meeleolude kasvule maailmas, mis ohustab võitlust terrorismiga.

Ühesõnaga, kõik kipub nihu minema. Justkui polekski Ameerika, vaid mingi Bermuda kolmnurk. Sellepärast ongi neil nii hinges kui südames selline Bermuda tunne. Sajad nendest on tulivihased ja sõdivad ägedalt vastu. Nii mures on nad migratsiooniküsimuste pärast.

Ühesõnaga, laupäeval tuli kogu see riigidepartemangu seltskond, kõigil nutt kurgus, hullumaja puhvetis kokku ja hakkas õiglust nõudma. Oleks nad teadnud, et Vladimir Võssotski repertuaaris on sedalaadi kirjatüki jaoks plank juba olemas — laul "Kiri armsakssaanud telesaate toimetusele" ("Письмо в редакцию телепередачи "Очевидное —невероятное" из Канатчиковой дачи", kuidas Leningradi oblastis Kanatšikovi suvilas asuva psühhoneuroloogiahaigla patsiendid telesaate toimetusele kirja kirjutasid — toim.), oleks võinud vaid "süüa, pesta, süsti saada ja unustusse langeda", mitte aga üha uuesti ja uuesti oma kirjatüki sõnastust lihvida. Tegelikult on neil ka maavillasem variant olemas.

See pärineb endiselt riigisekretärilt Madeleine Albright'ilt, milles too lubas Trumpile kättemaksuks islami usku pöörata. Ütles, et kes ta küll oma elu jooksul kõik olnud ei ole. Ta on kõigesööja tädi. Muide, ta demonstreeris seda suurepäraselt juba Jugoslaavia tükkhaaval allaneelamisega.

Eksperimendi puhtuse huvides peaks ta oma usuvahetust tõestama niqaabi kandmisega mitte USA-s, vaid, ütleme, Jeemenis ja sinna jäämagi, vähemalt nendeks 90 päevaks, milleks Trump neil USA-sse sisenemise keelas. Tema saaks sellega hakkama, kuid riigidepartemangus on selliseid märatsejaid vähe. Sellpärast õigeid juhtoinaid polegi. Vana juhtkond on läinud, uut pole veel ametisse kinnitatud.

No ja nii neil ohjad tagumiku alla libisesidki. Mäss laeval on veel viimane, mida nad enne lõplikku maalekirjutamist teha said. Tegelikult, just sellist perspektiivi Trumpi pressiesindaja Sean Spicer neile alternatiivina pakkuski. Kas lojaalsus või lauluga edasi ullikeste rivvi. Nendel just ongi Obama praegu jälle presidendiks.

Tollele tuli ka meelde, kust ta pärit on. Golfikepi viibutamisele vahelduseks toetas ta samuti protestiaktsiooni. Mis aga riigidepartemangu puutub, siis oma "kirjas toimetusele" unustasid nad võlusõna ära. "Võssotski stiilis" võinuks see kõlada umbes nii:
Me jutt võib olla pisut tobe, kuid,
sa muuda oma käsud ära, kohe!
Kus vabandused? See olgu tagumine kord!
Ei pea me lugu, panemata allkiri jääb ja kuupäev.
Ja vasta siva, või muidu, kirjutame Putinile, küll sa näed!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Riigidepartemang, Obama, Trump, Donald Trump, USA

Peamised teemad