19:14 16. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Donald Trump

Pahaloomuline nartsissism on ravimatu

© REUTERS / JONATHAN ERNST
Poliitika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (102)
15833

Arste teeb murelikuks Trumpi kõrgendatud enesehinnang, tema impulsiivsus, ülitundlikkus kriitika ja solvangute suhtes

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Mitmed ameerika psühholoogid on veendunud, et USA praegune president Donald Trump kannatab isiksusehäirete all, eeskätt selle erivormi — pahaloomulise nartsissismi käes, teatab portaal Inopressa viitega Euroopa ja USA väljaannetele. Psühhiaatria sõnastikus Campbell's Psychiatric Dictionary toodud määratluse kohaselt mõistetakse „pahaloomulise nartsissismi" all segu nartsissismist, dissotsiaalsest isiksusehäirest, agressiivsusest ja sadismist.

„Donald Trump põeb ohtlikku psüühikahaigust ega ole suuteline presidendiametit pidama," kinnitab praktiseeriv psühhoterapeut ning termini autor John D. Gartner. Nagu väitis Gartner telesaates US News, „erineb pahaloomuline nartsissism tavalisest nartsissismist ning on paraku ravimatu".

Pärast Trumpi valimisvõitu on tuhanded ameerika psühholoogid ühinenud liikumisega Psühhiaatrid Trumpismi Vastu (Citizen Therapists Against Trumpism). Too liikumine avaldas üsna hiljuti manifesti, kus on üles loetud Trumpi psühhoosi tunnused, ja nimelt „patuoinaste otsimise ning tervete ohtlikuks peetavate inimgruppide, kaasa arvatud sisserändajate ja usuliste vähemuste tagasi- ja väljasaatmise poliitika; konkurentide ja kritiseerijate tagakiusamine ja naeruvääristamine, hirmule ja vihale tuginev jõulise valitseja isikukultuse kultiveerimine; kõikvõimalikud lubadused meie probleemid lahendada, kui me teda lausa pimesi usaldame".

Kõik asjatundjad, nagu artiklis öeldakse, on pahaloomulise nartsissismi diagnoosiga nõus.

Spetsialistide hinnangul aga pole kohutav mitte diagnoos ise, vaid selle mõju Trumpi käitumisele.

Näiteks teatas doktor Julie Futrell ajalehele New York Daily News, et „nartsissism on tugevalt mõjustanud Trumpi võimet tajuda tegelikkust ja seetõttu on loogika abil võimatu Trumpi veenda". Oma sõnade kinnituseks toob psühholoog esile „kolme miljoni ameerika naise meeleavaldused Trumpi vastu, aga ka nende nõunike argumendid, kes osutasid sellele, et Trumpi strateegia ei toimi, kuid keda Trump kuuldagi ei võtnud.

Pealekauba läkitasid kolm USA psühhiaatriaprofesorit juba detsembris, nagu lisab Šveitsi ajaleht Tagesanzeiger, veel presidendina ametis olnud Barack Obamale kirja, milles nad palusid saata Trump põhjalikule meditsiinilisele ja neuropsühhiaatrilisele läbivaatusele. Tohtritele muret teinud sümptomite seas olid „kõrgendatud enesehinnang, impulsiivsus ja ülitundlikkus kriitika ja solvangute suhtes, aga ka silmanähtav suutmatus fantaasia ja tegelikkuse vahel vahet teha".

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (102)
Tagid:
diagnoos, nartsissism, president, psühholoog, Donald Trump, Trump, USA

Peamised teemad