07:01 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
1630

Riigikogus toimub neljapäeval olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu, kus ettekande peavad välisminister Mikser ja väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Välisminister Sven Mikser kinnitas oma kõnes riigikogu ees, et Eesti välispoliitika tugineb jätkuvalt väärtustele.

"Tahan kinnitada, et parim viis kaitsta meie põhiseaduse preambulisse kätketud rahvuslikke huve ja eesmärke, on jääda truuks oma väärtustele nii sise- kui ka välispoliitikas," ütles Mikser, vahendas BNS. "Liitlassuhe demokraatiat, õigusriiklust ja humaanseid väärtusi austavate riikide ja rahvaste vahel ning rahvusvahelisel õigusel ja reeglitel põhinev maailmakord pakuvad meie iseolemisele ja vabadusele parimat kaitset. See väärtuste ja huvide ühisosa juhtigu meid keeruliste valikute teel," rääkis välisminister.

Mikser viitas maailmas levivatele ebademokraatlikele ja inimõigusi eiravatele tendetsidele, mis teevad väärtustest kinnipidamise raskeks.

"Täna, jälgides igapäevaseid uudiseid, mis jõuavad meieni maailma erinevatest pealinnadest — uudiseid plaanidest taastada surmanuhtlus, legaliseerida perevägivald, võtta ülekuulamistehnikana kasutusele piinamine — näeme, et küsimus poliitika väärtuspõhisusest ei ole üksnes intellektuaalne dilemma," rääkis välisminister.

"Me näeme, et selle kimbatusega ei maadle mitte üksnes Eesti, vaid ka meie naabrid, partnerid ja liitlased. Ja õiged vastused ei ole enam sugugi nii ilmsed, kui me aastaid arvasime," tunnistas minister.

Mikser alusta aastakõnet viitega Ameerika Ühendriikide rollile vabaduse kaitsmisel

Mikser tsiteeris USA presidendi George W. Bushi sõnu vahetult pärast 11. septembri rünnakuid 2001. aastal.

"Terrorirünnakud võivad küll raputada meie suurimate hoonete alusmüüre, kuid nad ei suuda liigutada seda vundamenti, millel seisab Ameerika. […] Ameerika oli selle rünnaku sihtmärgiks, kuna me oleme vabaduse ja võimaluste eredaim majakas kogu maailmas. Ja seda leeki ei suuda keegi kustutada. Täna me nägime kurjust — nägime inimloomuse halvimat külge — ja me vastasime parimaga sellest, mis on Ameerika," tsiteeris Mikser tollase Ameerika Ühendriikide presidendi kõnet.

Välisminister märkis, et liitlassuhe Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel on olnud ja jääb rahvusvahelise julgeolekuarhitektuuri selgrooks. "See suhe rajaneb ühistel väärtustel, ka kultuurilisel ühtekuuluvustundel ja strateegiliste huvide olulisel ühtelangevusel," rääkis Mikser.

"Euroopa, sealhulgas Eesti, on alati olnud ja on ka edaspidi huvitatud sellest, et Ameerika oleks tasakaalukas, majanduslikult, poliitiliselt ja sõjaliselt tugev. Samuti on meie jaoks oluline Ameerika Ühendriikide pühendumine liitlaskohustustele, sealhulgas osalusele Euroopa julgeoleku tagamises sõjaliste ohtude vastu," lisas välisminister.

Ameerika Ühendriikide hiljuti ametisse astunud presidendi Donald Trumpi avaldused on tekitanud rahvusvahelises avalikkuses kahtlusi, kas USA jätkab oma senist rolli demokraatlike riikide julgeoleku peamise tagajana.

Suhted Venemaaga

Vene juhtkond peab muutma oma käitumist ja lõpetama rahvusvaheliste normide rikkumise, ütles välisminister Sven Mikser.

"Rõhutan: kuni Venemaa jätkab rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud normide rikkumist ega täida endale võetud kohustusi, ei saa juttu olla usalduse taastumisest või naasmisest tavapärase läbikäimise juurde," ütles Mikser neljapäeval riigikogus peetud aastakõnes.

Mikseri hinnangul ei ole Venemaa poliitiline juhtkond loobunud püüdlustest Euroopa julgeolekukorraldust sõja jõul ja rahvusvahelist õigust eirates muuta.

"Meie ülesandeks on aga seda nii kahepoolses välissuhtluses kui ka rahvusvahelistes organisatsioonides päevakorras hoida ning mitte lasta maailmal ja agressoril unustada, et toona tekitatud ülekohus on heastamata, et Ukraina territoriaalset terviklikkust ei ole taastatud, et Krimm on endiselt okupeeritud ning ebaseaduslikult annekteeritud ja et sõjategevus Ida-Ukrainas kestab ning on viimastel nädalatel eskaleerunud. Seejuures pannakse toime jõhkraid rünnakuid tsiviilelanike vastu," rääkis Mikser.

"Eesti positsioon on selge: [Venemaa suhtes kehtestatud — BNS] sanktsioonid peavad kehtima kuni Minski lepete täieliku täitmiseni. Sanktsioonide kehtivust ei tohi kunstlikult siduda muude teemadega, nende leevendamise vältimatuks eelduseks peab jääma Venemaa naasmine rahvusvahelise õiguse põhimõtete järgmise juurde ja võetud kohustuste täitmine. Ja vastupidi — Venemaa kaugenemise korral nende kohustuste täitmisest peame olema valmis sanktsioone karmistama.

Riigikogus toimub neljapäeval olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu, kus ettekande peavad välisminister Mikser ja väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Tagid:
välispoliitika, välisminister, Riigikogu, Sven Mikser, Marko Mihkelson, Eesti

Peamised teemad