14:54 28. Märts 2017
Tallinn+ 3°C
Kuula otse
Sihtasutuse Mõistlik Internet juht Vladimir Mamontov

Vladimir Mamontov: Baltikumi tee Euroopasse on sillutatud keeldudega

© Sputnik / Руслан Кривобок
Poliitika
lühendatud link
9656

Baltimaade riigijuhid tahaksid sulgeda NSVL-i kui ühe suure kodumaa temaatika, kõnelda sellest kui okupatsioonist, minevikumälestus keeldude abil hävitada, leiab sihtasutuse Mõistlik Internet juht Vladimir Mamontov ning selgitab, miks see on EL-i raames võimalik on

ТАLLINN, 15. märts — Sputnik, Lev Rõžkov. Baltimaade valitsused püüavad pärast NSVL-i lagunemist ning vabariikide astumist EL-i ja NATO-sse nõukogude minevikust distantseeruda ja esitlevad Moskvat „agressori" rollis, avalikkuse veenmise meetodid lähevad sageli vastuollu demokraatia põhimõtetega, olles jõudnud politikute varjamatult russofoobsete avaldusteni, Venemaa süüdistamiseni propaganda teostamises, venelaste seast „viienda kolonni" otsimiseni, meediale seatud piiranguteni.

Seda, kui sobilik on kaasaaegses Euroopa riigis „nõiajaht" ja politsei-poolne keeld ajakirjandusega suhelda, küsis Sputniku korrespondent sihtasutuse Mõistlik Internet peadirektorilt Vladimir Mamontovilt.

Nostalgia poksijad

Eksperdi hinnangul tegutsevad võimuesindajad nii Eestis kui ka teistes Balti riikides ühel põhimõttel ja peavad silmas kaht eesmärki.

"Valitsus tahaks, esiteks, Nõukogude Liidu kui ühe suure kodumaa teema üldse sulgeda ja, teiseks, näidata seda aega järjepanu sakslaste omast hullema okupatsioonina," nentis Vladimir Mamontov. „Selle loogika järgi on kõik, kes nii või teisiti sõdisid Nõukogude Liiduga, sangarid. Aga seda ei ole niisama lihtne haamriga pähe taguda. Sest inimesed elasid põhimõtteliselt õnnelikult. Paljud mäletavad seda aega. Võib raamatuid lugeda, filme vaadata."

Ajakirjaniku arvates ei tasu eitada nende vabariikide dramaatilist ja isegi traagilist Nõukogude Liitu astumise lugu.

„Aga samas sai märkimisväärne osa ajast elatud koos, ja elatud õnnelikult," leiab Mamontov. „Oli täiesti vapustav tööstusekasv, millest tänaseks ei ole midagi alles jäänud tänu nende riikide astumisele Euroopa Liitu. Nõukogude perioodil loodi silmapaistvaid kunstiteoseid, kultuuri." Aga nüüd, rõhutas Mamontov, hävitatakse agaralt mälestust minevikust, sealhulgas keeldude abiga. Harvanähtavad terve mõistuse ruuporid sildistatakse „propagandaks".

Kuidas saada propagandistiks?

„Meie päevil on propagandistiks osutuda üpris lihtne," märkis ekspert. „Pole tarvis midagi välja mõelda. Tuleb lihtsalt tõtt rääkida — ja kogu lugu! Ning sedamaid osutute te hämmastavalt salakavalaks ja tigedaks propagandistiks. Aga tõsi — see tegemist kohutavalt salakavala nähtusega. Selle vastu on raske võidelda. Ma ütleksin koguni — võimatu. Ning seetõttu tegelevad Baltimaade võimud läbikukkumisele määratud ettevõtmisega: tõestada tõestamatut, vormida riike ümber täiesti kunstliku mudeli järgi." Kusjuures enamikus Euroopa riikides oleks selline politsei-poolne ettekirjutus mõeldamatu. Aga miks siis on see tegelikkuseks Balti riikides?

„Hiljuti teatasid Euroopa Liidu ametnikud, et Euroopasse sammutakse erinevatel kiirustel," märkis Vladimir Mamontov. „Ja tuleb välja, et nendele, kes liiguvad väikesel kiirusel Euroopa äärealadel, on kõik lubatud! Nad ei jõua ju veel niipeagi tsiviliseerituseni. Teel olles võivad nad piirid kinni panna, keelata kõnelda emakeeles ja korraldada nõukogude okupatsiooni eestkostjate totalitaarseid sekte. Mis praegu toimubki."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
internet, NSV Liit, Mõistlik Internet, EL, NATO, Mamontov, Baltikum

Peamised teemad

 • Arreteeritud Aleksei Navalnõi

  Pühapäeval pärast üle kogu riigi toimunud korruptsioonivastaseid meeleavaldusi, mil tänavatele tuli tuhandeid inimesi nõudmisega peaminister Dmitri Medvedev ametist vabastada, arreteeriti mitusada venemaalast, kaasa arvatud president Vladimir Putini peamine oponent Aleksei Navalnõi

  21
 • Peaminister Jüri Ratas külastas Eesti Kaitsetööstuse Liitu (EKTL)

  Peaminister Jüri Ratas külastas täna Eesti Kaitsetööstuse Liitu (EKTL), kus juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe koos liitu kuuluvate ettevõtete esindajatega tutvustasid tegevusuundi ja sektori hetkeolukorda

  2
 • Eesti ja EL-i lipud

  Märtsi lõpus ja aprilli alguses korraldavad Riigikantselei, Avatud Eesti Fond ja vabaühenduste liit EMSL kuus arutelu, kus tutvustatakse Eesti rolli, võimalusi ja prioriteete Euroopa Liidu eesistujana

  8