05:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
3460

Ühendkuningriigi 2020. aasta välimised on juba praegu löögi all. London arvates ohustavad demokraatiat riigis mitte ainult "Venemaa küberrünnakud", vaid ka mitmed muud asjaolud, kuuluta, kasvõi erakorraline seisukord välja

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kellele infosõda, kellele maatriks (parafraas vene kõnekäänust — kelle jaoks sõda, kelle jaoks aga toitev emarind — toim.). Briti poliitikas vähetuntud tegelane, keegi Ben Gummer, on muutumas muinasjutukangelaseks, nagu müstiliste ohtude eest kuningriigi kaitsjale kohane ongi. Ta tegeleb nende ohtudega nii teenistuskohustuste tõttu, kui ka Theresa May volitusel. Ja polegi oluline, milline saab uus ametinimetus olema.

"Õõnestustegevusevastase võitluse minister", nagu The Times seda nimetas või endiselt majandusala juhataja — valitsuse kabinetiminister, kelle pädevust on täiendatud küberjulgeoleku ja "Briti demokraatia küberpuutumatusega", nagu täpsustati Dawning Streetil.

Tal tuleb, nagu muinasjutuski, minna sinna, ei tea kuhu, võita toda, ei tea keda ja päästa 2020. aasta valimised. Sest isegi välisminister Boris Johnson, kogu tema elava kujutlusvõime juures, ei suuda "Venemaa võrgurünnakute" koht midagi asjalikku öelda. Peale sellele, et põhimõtteliselt on Venemaa selleks võimeline küll.

Ime veel, et pärast "Manchester Unitedi" mängu "Rostoviga" ei kavatse London teha ministeeriumi võitluseks Venemaa jalgpalluritega. Tuleb välja, et ka nemad on põhimõtteliselt millekski võimelised. Kusjuures, nagu "Venemaa häkkerite" puhul, ei tea meiegi, milleks nimelt nad võimelised on. Võibolla tulevikus näeme.

Esialgu orienteeritakse Gummerit ainult "Kremli sissemurdjatele". See töö on vastutusrikas ja, mis peamine, igavene. Seda jätkub vähemalt kuni nendesamade valimisteni. "Vene häkkerid" on ju nagu jumal. Ühed ütlevad, et ta on olemas, teised, et ei ole. Kumbagi väidet pole võimalik tõestada.

See-eest saab aga raskes olukorras iga eksimust tema kätetöö või tahtmisega seletada. Gummeril on tema uues ametis oluline jumala andi mitte munahoidjaga segamini ajada. Selles mõttes, et mitte õiendada nendega, kelle maine pärast WikiLeaksis avaldamist juba katki on. USA Luure keskagentuur rikub justkui samuti küberpuutumatust, kuid ainult demokraatia kaitse õilsal eesmärgil. Isegi kui ta seda "venelaste peal" praktiseerib.

Muus osas sobib see ametnik ürituseks igati. Tal on kõlav nimi — Ben. See tähendab, et kui on vaja kella lüüa, siis helisebki kohe. Ja perekonnanimi sobib samuti. Kuna Venemaa sekkumise ümber on juba suur lärm tekkinud, sobib Gummer (parafraas v.k. sõnast гам — kära, lärm) igati.

Ta teab juba, kuidas häkkeritel leib laualt võtta. Neid tuleb ennetada. Talle alluv teenistus äpardus viimasel kuul kahel korral. Esimest korda, kui korraldas Theresa May lendu USA-sse nii, et lennuk oleks võinud terroristidele kergeks saagiks langeda, kui see neid huvitanud oleks. Lennuki koordinaadid, kõrgus, kiirus ja lennusuund olid igast nutiseadmest lihtsalt jälgitavad.

Teisest juhtumist teatab värske The Telegraph. Edinburghi sõitva reisrongi esimese klassi vagunist leiti Downing Stereeti kantselei dokumendid, kaasa arvatud peaministri Šotimaal viibimise päevakava ja tema üksikasjalik marsruut, kaasa arvatud hotelli aadress ja telefoninumber. Ühesõnaga, häkkeritel on puhkus.

May'l lähevad dokumendid kaduma, kuid ta leiab ministri võitluseks nendega, kellele need enam huvi ei paku. Ilmselt sellega ongi seletatav ka tema pädevuse muinasjutuline laiendamine. Võibolla muinasjutus saab ta paremini hakkama kui tegelikus elus.

Nagu kirjutab The Times, arvab London, et võivad demokraatiat riigis destabiliseerida mitte ainult "Venemaa küberrünnakud", vaid ka raha ja valijate usaldus. Teiste sõnadega, Gummer' ile võiks abiks palgata veel raha ja valijatega võitlemise ministrid. Põhimõtteliselt on nad valitsuses juba olemaski, ainult et nimetused on veel muutmata: Brexit´i minister ja peaminister.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
The Times, Gummer, Ben, London

Peamised teemad